Pse ngrirjes duart dhe këmbët e një njeriu


Me fillimin e motit të ftohtë, shumë njerëz fillojnë të ndihen duart dhe këmbët e ftohta. Nga natyra njeriu nuk është përshtatur për të ftohtë, si të gjithë paraardhësit tanë të lashtë kanë jetuar në një klimë të rehatshme dhe të ngrohtë. Dhe në qoftë se më parë në trupin e njeriut ishte flokët e trashë, e cila ngrohur atë nga të ftohtit, tani ne jemi të gëzuar rroba të ngrohta. Megjithatë, shumica prej nesh fillon të ngrijë kur temperatura fillon të bjerë nën zero. Dhe në minus 10 gradë dhe më poshtë është shumë e vështirë për të mbajtur ngrohtë, të ngrohtë çfarëdo gjë që ju nuk do të vinte. Prandaj, unë dua të dini përgjigjen për ngrirjen pse duart dhe këmbët e një njeriu? Duket shpjegim mjaft të thjeshtë për këtë - mungesa e qarkullimit të mirë. Pothuajse çdo person ishte duke ecur. Puna ulur, TV, kompjuter ose ulur në një makinë pas timonit - arsyeja kryesore pse duart ngrirjes dhe këmbët. Por ka një arsye dhe është i lidhur me shëndetin - është sëmundje Raynaud dhe alergji të ftohtë.


Sëmundjeve Raynaud-së
Në këtë sëmundje një person fillon të ngrijë në të ftohtë çdo kohë të vitit. Gjymtyrë të bëhet i ftohtë, bardhë e parë, pastaj të marrë ngjyrë kaltërosh. Vidihrivayuchys në një dhomë të ngrohtë, duart dhe këmbët të bëhet e kuqe dhe pak i fryrë. Në kohën e rivendosjes së rrjedhjes së gjakut, shpesh ka dhimbje në gjymtyrë, të cilat në ftohjet fuqishme mund të jetë një kohë të gjatë dhe të padurueshme. Dhe nuk i kushtoj vëmendje, nëse ju telefononi një pampered, kjo është sëmundje aq e qartë. Sëmundje Raynaud mund të jetë rezultat i aktivitetit të tepruar të sistemit nervor autonom, problemet me ind lidhës dhe probleme edhe emocionale. Në fakt, sëmundja e Raynaud-së nuk është vdekjeprurëse dhe që nuk kërkon ndërhyrje mjekësore. Por, megjithatë, ajo mund të yzmuchyt vjeshtë njerëzore gjatë dhe dimrin. Njeriu, duart e të cilit dhe këmbët janë të ngrirjes nuk ka marrë kënaqësi nga udhëtime në shesh patinazhi akull apo pyll zyyazykay, madje edhe duke qëndruar në stacionin e autobusit në sezonin e ftohtë, duke u shkaktuar vuajtje. A mund të trajtojë këtë problem? Ajo rezulton, po!


Para së gjithash, njerëzit që janë të ngrirjes duart dhe këmbët, shpesh kanë nevojë për të lëvizur. Lëvizja përshpejtohet dhe zgjeron enët e gjakut periferike. Para se të shkoni në ajër të ftohtë, të bëjë disa stërvitje intensive, në mënyrë që nxehtësia vidchuvsya në trup. Është më mirë për të bërë dy ose tre ushtrime se sa me gjymtyrë të ngrohur të ngrira.
Mëso për të trajnuar e anijes. Në sezonin e ftohtë jetojmë në temperaturë pothuajse konstante në dhomë. Kjo temperaturë dobëson mekanizmat tona të thermoregulation. Është e nevojshme të ngrohjes alternative dhe të ftohtë, kjo do të ndihmojë fushatën më të mirë në banjë ose sauna. Në shtëpi ju mund të përdorni një dush të ftohtë, duke ecur zbathur në dysheme. Para se të shkojnë jashtë mund të bëjë banja e nxehtë për krahët dhe këmbët, atëherë ju mund të qëndrojnë më gjatë në të ftohtë pa siklet.


Shkencëtarët kanë vërejtur se shumica e sëmundjeve Raynaud vuajnë një gjysmë të dobët të popullsisë. Kjo është për shkak se temperatura sipërfaqen e trupit në gratë më pak se meshkujt. Por kjo rezulton, sëmundja është e lidhur direkt me mangësi hekuri në trup. Dhe zakonisht gratë, mungesa e hekurit ndodh më shpesh se meshkujt. Mungesa e saj ndikon në gjëndër tiroide, i cili rregullon thermoregulation në trup. Nëse marrja në pyetje e niveleve të hemoglobinës në gjak do të jetë nën normale, ju duhet të pompë trupin tuaj me ushqime që përmbajnë hekur ose të fillojë të marrë preparate hekuri.


Në sezonin e ftohtë, në mënyrë për të shmangur ngrirjen duart dhe këmbët, të pini shumë lëngje. Dehidratim redukton sasinë e gjakut që qarkullojnë në trup. Para se të nisej në shtëpi, të pini një gotë të madhe çaj të nxehtë apo supë. Në çdo kohë të ditës është e këshillueshme për të pirë çaj bimor me mjaltë, natyrisht, në formën e nxehtësisë. Ejani dhe hips supë që përmban acid Askorbik dhe hekur. Por pije që përmbajnë shumë kafeinë, duke përfshirë kafe, më mirë për të kufizuar pranverë, ata ngushtojë enët e gjakut.
Nëse ju jeni një person pi duhan, e duhanit kufi. Tymi i duhanit është e keqe për qarkullim të gjakut. Dhe të përpiqen për të shpenzuar më pak në vende ku ka shumë duhanpirësve.


Alergji të ftohtë
Në një formë e sëmundjes, mjekët filluan të flasin kohët e fundit. Mekanizmi i sëmundjes është i ndryshëm nga një alergji sepse ajo përket një psevdoalerhiy grup. Nëse jeni alergjik në të ftohtë, të tilla si alergjen nuk ekziston, nuk është vetëm faktor fizik - shumë të ftohtë. Ishte ftohtë dhe provokon reagime të dhimbshme. Në temperatura të ulëta, proteinat në gjak janë të kombinuara në komplekset. Në këtë kohë, sistemi imunitar i njeriut fillon të "shohin" ata të huajt dhe filloi që në mënyrë aktive të luftuar ato. Kur një person merr në ndërtesa ngrohjes bien, dhe shërim ndodh.


Si të njohin alergjik ndaj të ftohtë? Në një alergji të ftohtë duket marramendës tepruar dhe sytë djegie të ftohtë, lëkurë të kuqe të fytyrës dhe duarve. Përveç kësaj aty teshtimë, shkarkimin nazale si ftohjet, megjithatë, janë një herë një person merr të ngrohtë. Në gjymtyrë mund të shfaqen njolla të kuqe të ndritshme, blisters, shumë itchy, dhe i krisur dhe madje edhe ënjtje të lëkurës.
Për të shmangur këtë të ndodhë me ju, para se të shkojnë jashtë, të jetë i sigurt për të përdorur yndyror krem ​​mbrojtës për fytyrën dhe duart. Një person përpiqet për të mbyllur shall, dhe duart duhet të veshin dorashka.


E pra, me duart dhe këmbët nuk ngriu nevojë që të vishen siç duhet para se të nisej nga shtëpia. Bëjeni një rregull në sezonit të ftohtë, të jetë i sigurt për të veshin një kapelë, mundësisht ajo do të jetë një kapak leshi. Cila është marrëdhënia në mes të kokës dhe gjymtyrëve? Në ngrirjes kokën, duart dhe këmbët të ngrijë shpejt. Outdoor Veshje duhet të jetë të rehatshme, veshjet e rënda dhe mantelet lëvizjet pengesë dhe ata mund të shpejt të ngrijë.