Pse zhvillohet inflamacion i veshkave dhe tiparet e tij kryesore


Jade, i shoqëruar nga formimi i purulent foci në parenchyma veshkave, quhet inflamacion purulent e veshkave.
Bakteret patologjike formuar në trup si rezultat i inflamacionit, depërtojnë indet e veshkave. Më pas, ata provokojnë shfaqjen e zonave të acarohet, e cila përfundimisht shkrihen në një arsim purulent. Agjenti infektiv mund të zbatohet me gjak, madje edhe para se të veshkave ishte krejtësisht e shëndetshme, dhe mund të jetë përkeqësuar nefrit akute në mungesë të trajtimit të duhur.


Manifestimet klinike të inflamacionit purulent në veshkat plotësohet dhimbje të padurueshme të mprehtë në pjesën e prapme, një rritje të mprehtë në temperatura, përkeqësimin e shëndetit të përgjithshëm. Gjatë prekje atje dhimbje të mprehtë në mes mbrapa. Për analizën e urinës vendosur përqendrim të lartë të qelizave të bardha të gjakut, proteinat dhe qelb në urinë.


Pse dhe si inflamacion zhvillon


Shkaku kryesor i inflamacionit akut është konsideruar infektuar. Thelb bakteret si Streptococcus, Staphylococcus, E. coli etj patogjene infeksion depërtojnë parenchyma veshkave në disa mënyra:
gjak nga vatrave të tjera të infektuar në trup - për shembull, burimet e infeksionit janë dhëmbët kalbur dhe organe të tjera, e cila është zhvillimi i proceseve kronike inflamatore;
duke ngjitur, përkatësisht muret e traktit urinar, në praninë e inflamacionit ne zonen, të tilla si inflamacion ureters, lohanochnoe inflamacion - kështu lezione karakteristikën e femra.Hulumtimi gjeti se një trup proces tërësisht të shëndetshëm inflamator akut mund të zhvillohet edhe në rastet e infeksionit në veshka. Për të filluar formimin e inflamacionit qelbëzues kërkojnë të ndikojnë faktorë të provokuar, të cilat përfshijnë si në vijim: Imuniteti të këqija të punës, mangësi vitamina, metabolizmin pahijshme, çrregullime hormonale, sëmundjet lënë pas dore dhe të mëlçisë të tjera - që çdo sëmundje, duke kontribuar në dobësimin e forcave mbrojtëse të trupit të njeriut.Cilat janë shenjat që të njohin inflamacion purulentKjo është e rëndësishme! Fillon inflamacion purulent i papritur. Së pari, një person rritet temperaturën e trupit, ka një ethe, djersitje të rënda, të përzier me të vjella, dhe dhimbje koke. Vendin pacienti ankohet për dhimbje mesit, uljen e urinës për shkak të faktit se një person humb një sasi të madhe të lëngshme me djerse.
Forma e mesme e inflamacion purulent në veshka rrjedhat më të vështirë. Kjo gjithmonë ndodh qelb. Shpesh sëmundja është plotësuar nefrit apostematoznыm, absces veshkave apo smerald. Tipari kryesor i inflamacionit purulent sekondar - është se ai i paraprin shfaqjes së veshkave dhimbje barku - dhimbje të rënda cramping provokuar nga lëvizja e gurit.Trajtimi i duhur i inflamacionit akut


Në thelb inflamacion akut purulent ekspozon terapi të drogës. Gjithashtu, përputhshmëria pacienti do të emërohet pjesa tjetër shtrat, shumë e marrjes fluide dhe të përdorni vetëm ushqim të mirë tretshëm.
Studimi themeluar ndjeshmërinë e patogjenëve urinës të antibiotikëve. Kështu. Mjekët përshkruajnë marrjen e antibiotikëve të caktuara dhe ilaçe të tjera antimicrobial. Me sjelljen e duhur të trajtimit pacienti fillon normalizuar 7-10 ditë, por terapi duhet të zgjasë të paktën njëzet ditë. Gjithashtu kryer marrje të njëkohshme të drogës, të tilla si vitamina dhe substanca të tjera biologjikisht aktive dhe stimuluesve e imunitetit.


Kjo është e rëndësishme! Procesi i trajtimit dytësor të inflamacion purulent në veshka është i bazuar kryesisht në restaurimin e kalimit të urinës. Në të njëjtën kohë e caktuar tonik kurs dhe trajtim antibacterial. Në rast se shkelni urinës kalimin e gurëve në veshka ju duhet të lëvizë ose të kryejë fshirjen. Në situatat kur kjo nuk është e mundur heqja kirurgjikale është kryer, dhe zhvillimi aktiv i procesit purulent mund të kenë nevojë për të hequr veshkën.

Inflamacion akut i veshkave - një patologji të rëndë, e cila ofron një diagnozë të plotë dhe trajtim.