Pse zhvillohet diatez veshkave urate në fëmijët dhe të rriturit


Veshkave urate diatez nuk është një patologji e pavarur. E ashtuquajtura kusht kufitare manifestuar akumulimin e acidit urinës në trup. Një nga manifestimet kryesore të refuzimit - një përzgjedhje e kripëra të acidit urik me urinë.
Sëmundja mund të diagnostikohet në fëmijët dhe të rriturit.
Ajo rezulton se diatez renale urate zhvillohet si rezultat i metabolizmit të purines në trup, e cila manifestohet akumulimin e acidit urik. Urate ose kripëra të acidit ndryshe urinës mund të grumbullohen në indet e trupit. Manifestimet kryesore të acidit urinës diatez është: urolithiasis përdhes urate dhe sulm në zemër. Të gjitha format sukses shërueshme, dhe shkon e fundit në mënyrë të pavarur dhe nuk kërkojnë ndonjë manipulimet mjekësore dhe ndërhyrjet.
Shkaqet dhe mekanizmat e sëmundjes


Arsyeja kryesore për këtë është formuar urate veshkave diatez gratë dhe burrat - Një ndryshime sasiore ose cilësore, si rezultat i metabolizmit të proteinave në trup. Shpesh ky proces ka të bëjë me konsumin e tepërt të produkteve proteinike - djathë, mish, peshk, kequshqyerja.
Sepse çrregullime metabolike në trupin e kristaleve urinës fillojnë të vendosen në veshkat dhe excreted në urinë. Me qëndrueshmëri të saj në sediment urinë si ngjyrë të kuqe rërë.Simptomet e sëmundjes


Ky shtet është plotësuar me manifestimet klinike të veçanta në sistemin qendror nervor, nyjeve dhe veshkat, dhe në fazat e mëvonshme të zhvillimit të patologjisë përfshirë organet e frymëmarrjes dhe sistemin kardiovaskular.
Manifestimet më të hershme të acidit urinës diatez ndryshime në sistemin nervor. Ky simptomat specifike funksion sepse urate irritojë sistemin qendror nervor, duke shkaktuar agjitacion dhe rrit aktivitetin e saj. Kjo diatez shoqëruar nga overstimulation e vazhdueshme të proceseve të sistemit nervor qendror. Një fëmijë nën moshën prej një viti ajo manifestohet klithmat e përbashkëta të vazhdueshme, foshnja qan vazhdimisht në dorë të prindërve. Gjumi i varfër apo jo duke fjetur në mungesë të prindërve.

Ana pozitive e manifestimeve të tilla është që të përshpejtojë zhvillimin mendor të fëmijëve në krahasim me bashkëmoshatarët e tyre, se ai së shpejti fillon duke folur, lexim në fillim, ka kujtesë të mirë, kureshtje dhe duke treguar një interes aktiv në botën e jashtme.
Dobësitë e acidit urinës diatez në një fëmijë është konsideruar si një lëvizshmëri të fortë emocionale, e cila nganjëherë mund të marrë disa nga karakteristikat simptomat e neurozë. Foshnja nuk është duke fjetur, shumë shqetësuese, për më tepër ai mund të zhvillojnë urinar mosmbajtjeje apo natën tmerret. Fëmijët me diatez tillë ngadalë fituar peshë, dhe ata kanë qenë rënie të vazhdueshme në oreks.

Në sistemin nervor qendror me acid urine diatez mund të jenë të nyjeve impresionuar dhe veshkat. Rritja e përqendrimit të kripërave urinës provokon rritjen tubules e tyre veshkave prodhimit, duke shkaktuar një rritje në përqendrimin e urate në urinë dhe formimin e kristaleve.
Kripërat e acidit urik nyjeve dëme. Fëmijët në indet e nyjave është vërejtur ndryshime të qëndrueshme morfologjike dhe diatez manifestohet me dhimbje në nyje, të cilat fëmijët ankohen gjatë natës. Disi më pak kur urinës diatez është duke treguar shenja të përfshirjes në procesin patologjike të sistemit të frymëmarrjes, sistemin e tretjes, ose manifestime dermatit alergjik të natyrës.

Nga manifestimet laboratorike e acidit urinës veshkave diatez përfshijnë përqendrim të lartë të urate në urinë, prirje për acidosis dhe rritjen e përqendrimit të gjakut të organeve keton dhe aceton. Këto çrregullime metabolike janë konsideruar shumë e rrezikshme, sepse sfondin e kequshqyerjes, rozuyazykah intensive dhe aktivitetit fizik tek fëmijët mund të fillojnë të vjella atsetonemichne.
Atsetonemichne vjella është e karakterizuar nga intensitet të lartë dhe shpejt mund të shkaktojë dehidratim dhe shkeljet e bilancit të ujit-electrolyte, dhe raste të avancuara të vjella dhe konvulsione plotësohet nga zhvillimi i shenjave meningeal.


Kjo është e rëndësishme!
Veshkat Urate diatez në të rriturit mund të shkaktojë përdhes, e cila është shkaktuar nga reduktimi i urinës excreted nga veshkat, dhe kthehet në urate grumbullohet në indet e trupit. Në thelb diagnostikuar përdhes njerëzit në moshën e mesme, meshkujt - pas dyzet vjet, dhe në gratë, zakonisht pas menopauzës.

Faktorët e rrezikut për manifestimet përdhes duhet të merren:Kequshqyerja.
Konsumi i peshkut, mishit, bizele, kakao, pijeve alkoolike në sasi të mëdha.

Kimioterapia.
Sëmundje autoimune.
Mungesa veshkat.Jo faktorë listuara gjithmonë provokojnë përdhes, por në mënyrë të konsiderueshme të rrisë rrezikun e sëmundjes.


Trajtimi i sëmundjeve


Terapia e barnave për veshkave acidit urinës diatez ekzistojnë, përveç trajtimit simptomatike. Kështu mjeku përshkruan një pacient disa rekomandime që kanë të bëjnë me ndryshimet në stilin e jetës, dietë të lidhura. Pacienti duhet të ndjekin një dietë të veçantë.
Trajtimi i veshkave acidit urinës diatez është i bazuar në të ushqyerit. Urinës është një produkt i rënies së purines. Në përputhje me rrethanat, duke kufizuar futje e purines hyjnë në trupin me ushqim shkon për të ndaluar përparimin e sëmundjes.
Purina pjesë e produkteve shtazore - mish, peshk, shpezë, kështu që ata duhet të konsumojnë në sasi të kufizuar dhe vetëm i zier jo më shumë se dy herë në javë. Në produktet e qumështit nuk përmbajnë purines, në mënyrë që ata janë të lejuar për të ngrënë në sasi të pakufizuar. Nuk përmban purines në vezë, në mënyrë që ata të lejohen të përdorin.

Në mënyrë për të parandaluar mungesën e proteinave në trup që duhet të marrë, por në sasi të kufizuara djathë, vezë, djathë dhe ilaçe kalcium. Gjithashtu marrja e pranueshme e arra dhe vajra. Një dietë kalori duhet të plotësojnë grupin e moshës dhe sasinë e tendosje fizike në trup.
Për të parandaluar sulmet e colchicine drogës përdhes është përdorur, e cila ndikon në metabolizmin dhe së shpejti mund të lehtësojë gjendjen e pacientit. Por është e rëndësishme të kujtojmë se colchicine është në gjendje për të prodhuar një numër të madh të efekteve anësore dhe ka shumë contraindications.

Për trajtimin e gurëve në veshka patologji zbatuar disa metoda, duke përfshirë:Lytoэkstraktsyya - heqjen kirurgji gurë.
Lithotripsy - shkatërrimtar gurë me një lazer apo me ultratinguj, dhe copa të formuara janë shfaqur në urinë.
Lytolyz - procesi i shpërbërjes së gurëve duke përdorur drogë.