Pse smerald formuar buds dhe si të luftohen kjo


Veshkat smerald - një plagë purulent metastatic në një trup të përbërë nga xhepat izoluara të veshkave që përmban një numër të madh të pustules vogla të rrethuara nga sëmundje inflamatore. Për karakteristikat e jashtme kujton lëkurës antraksit.
Sëmundjet si një lloj purulent pyelonephritis në formën akute, për shkak të infektimit në veshkë, atëherë duket e procesit inflamator. Këto vatra kryesore infektuese, ku infeksioni mund të futen në trup janë inflamatore, proceset purulent në trup.


Penetrimi i infeksionit në veshka ndodh nëpërmjet mënyrave të mëposhtme:Në murin e uretër;
Për enët limfatike;
Në gjak;
Ai lumen, prania e kundërt hedhur urinë.Jo çdo rast nuk mund të krijojë infeksion në veshka.


Shkaqet dhe simptomat e një smerald veshkave


Sëmundja mund të ndodhë si parësore (për shkak të baktereve pushtimit purulent fokus) dhe të mesëm. Në një enë të madhe të gjakut në trup ose disa enëve të vogla, të cilat janë të vendosura pranë njëra-tjetrës, bakteriale trombo formuar.

Një shkak i zakonshëm i një smerald veshkave është e bardhë dhe Staphylococcus aureus, Escherichia coli dhe Proteus. Shfaqja e xhevairi, dhe ndoshta si rezultat i faktorëve të mëposhtëm:Kanceri i uterusit dhe vezoreve;
Fshikëz kancerit;
Shkelja kalimin e urinës në mbyllje të uretër concrement;
BPH;
Shtatzënia;
Ngushtim uretrës.Veshkat smerald, simptomat e së cilës janë të ngjashme me një sëmundje të përbashkët infektive mund të përcaktohet nga kriteret e mëposhtme:Temperatura e lartë e trupit;

Dridhura të forta;
Rritja e djersitje;
Dobësi e përgjithshme;
Shkalla e lartë impuls dhe frymëmarrje;
Neveri;
Të vjella;
Bloating;
Kapsllëk.Simptomat në fazën e hershme të sëmundjes nuk janë të shoqëruara me dhimbje lokal në veshka. Përveç kësaj, studimi i urinës, bakteret dhe qelizat e gjakut të bardhë nuk mund të zbulohet, çrregullime urinim janë vërejtur. Këta faktorë në diagnozën, mjekët e vështirë. Si rezultat, pacientët me një smerald veshkave priren spital diagnostikuar gabimisht, të tilla si ethe tifoid, pneumonia, gripi, etjDiagnostifikimi smerald veshkave

Metodat më efektive në diagnozën e një smerald veshkave konsiderohet me ultratinguj, studimi isotopic dhe radiologjike. Në foton e traktit urinar gjallërisht mund të shihni një rritje në madhësinë e segmentit të prekur veshkave, dhe hope fryrë jashtme kontur. Në anën e prekur ju mund të shihni të muskujve mesit zhdukja kontur.
Kur diagnoza gjithashtu duhet të kalojnë testet e mëposhtme:Urinalysis;
Analiza e urinës për mbjellje mikrobeve (antybyohramma);

Gjaku i plotë;
Analiza biokimike të gjakut.

Trajtimi dhe parandalimi


Trajtimi i smerald veshkave operative. Operacioni është kryer për të ndaluar përparimin e proceseve inflamatore në veshka dhe për të parandaluar ndodhjen e saj në të shëndetshme. Nëse sipërfaqja është abscese veshkave, aq më i madh janë shpalosur, dhe carbuncles excised ose të shkurtuar nëpër. Me operacion ekzekutuar në kohën e duhur, postoperative shkon pa probleme, rivendoset shpejt funksionin e veshkave, temperaturën e trupit bie gradualisht kthehet në normale.

Qëllimi i parandalimit është reduktuar për të eliminuar vatra infektive. Në pielonefrit mesme e rëndësishme për të filluar menjëherë trajtimin e sëmundjeve urologjike, e cila mund të jetë i komplikuar nga inflamacion që të çon në shkeljen e rrjedhjes së urinës nga traktin e sipërm urinar.
Çdo pacient që ka pësuar sëmundje duhet të jetë subjekt i inspektimit periodik dhe mbeten nën mbikëqyrjen e një specialisti.