Pse kist formuar legen e veshkave


Kist veshkave legen - një devijim të rrallë, e cila është e vendosur zakonisht në parenchyma veshkave dhe merr zgjatur ose formë rrumbullakuar, duke u kombinuar me lumen e hi dhe legen. Kist mbuluar urotelyem si dhe kupa dhe legen. Në thelb, eshte brenda kupës mesme, në raste të veçanta -, në të cilën polet e veshkave.
Klasifikon disa varieteteve të cysts në tas, përkatësisht:Pushton lumen e pelvisit.
Yntramuralno u rrit.
U rrit në veshka vendndodhjen zonës porta.

Në vendndodhjen e diverticulum sistem neuromuskular veshkave formë verbër, i cili është i aftë për të zgjeruar nën presionin e urinës, duke shkaktuar formimin e cysts. Kjo vështirësi formuar një shkarkimin e urinës formuar zgjerim cistike, pra, urina stagnon, promovimin plagë e infeksionit.
Neoplasms kistike në gjendje të rritet përmes shtrihen urinë e tij. Ndonjëherë ky mur kist shtrirë në mënyrë filluar të dal mbi veshkat. Zakonisht, cysts në legen e veshkave nuk arrijnë madhësive të mëdha - 1-5 centimetra. Shumica kist legenit është quajtur një diverticulum ose pyelohennoy kist veshkave.

Simptomet tipike për kist legenit nuk ekziston. Dhe nga ana kohore lidhur me komplikime të tilla si hipertensioni ose procesit të inflamacionit, sëmundja nuk shfaqet. Stanjacioni i infeksionit urinës mund të shkaktojë përmbajtjen e saj dhe përhapjen e mëtejshme të inflamacionit jo vetëm në sipërfaqen e kist, por në parenchyma veshkave, siç është zhvillimi i pyelonephritis.
Ndonjëherë formuar një hematuria totale dhe hipertensionit, e cila është rezultat i një presioni të madh kist në degët arterial brenda veshkave apo formë kronike të pyelonephritis. Zakonisht ka gjak në urinë për shkak të presionit mbathje deje, por gjithashtu mund të jetë pasojë e procesit shfaqjen e erozionit dhe inflamacion në enët e gjakut.Simptomat Patologjia


Cysts Simple mund të klasifikohen në llojet e mëposhtme:Fituar apo kongjenitale.
Multiple ose të vetme.
Hemorragjike, kist i lëngshëm apo të infektuar.Shkaqet e veshkave të ndryshme dhe varen nga efektet në trupin e faktorëve negativ. Cysts Simple zakonisht nuk shkaktojnë zhvillimin e simptomave si manifestime patognomonike nuk ekzistojnë. Ankesat e pacientëve në dhimbje, gjak në urinë, oschupыvaemuyu tumor që shpesh ndodhin gjatë formimit të cysts mund të tregojë praninë e patologjive të tjera urologjike, të tilla si një tumor veshkave, etj

Ashtu si në të rriturit dhe fëmijët, cysts shpesh lënë pas dore dhe mund të diagnostikuar rastësisht në procesin e ultrazërit, CT scan, i kryer për të vendosur praninë e sëmundjeve të tjera.
Ndonjëherë cysts shfaqen tumoret si të mëdha në bark, duke provokuar dhimbje, hematuria mesme të përforimit sistemin e duhur pyelocaliceal.
Për shkak të ishemi segmentale mund të ndodhë hipertensionit të mesëm. Gjithashtu cysts shpesh shkaktojnë pengesë e pelvisit renal dhe gota veshkave ose inflamacion përkeqësuar në trup. Me kalimin e kohës, ata rriten në madhësi, por sigurisht e cysts thjeshta rrallë plotësohet komplikime të tilla si hemorragji, infeksion apo këputje.

Cysts zakonshëm shpesh e kombinuar me karakter malinje - veshkave onkologjisë. Tumoret beninje janë të kombinuara rrallë me kist dhe të përshkruajnë ato si raste të izoluara në mjekësi. Edhe lloje të veçanta nga të kancerit të veshkave cistike.


Diagnoza dhe trajtimi i patologjive

Diagnoza e kësaj sëmundjeje është shumë e vështirë për shkak se diagnoza e saktë është themeluar vetëm gjatë operacionit, dhe urograms bëhet e dukshme vetëm legen i veshkave mbushje defekt. Për funksionimin e duhur të veshkave dhe mbushje dëmtuar dëmtimit të dhëmbëve materiale kontrast, kupa pranë sferike bëhet hije e dukshme.

Diagnoza diferenciale kërkon të përjashtojë praninë e tuberkulozit të veshkave. Herë pas here në lumen e kist mund të formojnë gurë që flasin për veten e tyre karakteristikat tipike.
Procesi i trajtimin e patologjisë eshte zakonisht kirurgji. Indikacionet për kirurgji janë në dhimbje, hipertension, gjak në urinë dhe ekzemë në kockë. Operacioni përfshin operim të një segment të procesit të veshkave dhe kist prerje, pas së cilës zgavrën e formuar është i mbushur me fibra. Për ndryshime të rënda të trupit mund të kërkojë nephrectomy.

Trajtim më pak invazive është birë tejzanor. Një proces i tillë është i përshtatshëm vetëm për zhvillimin e cysts të vogla, të cilat janë të vendosura në zonën e poleve veshkave dhe në sipërfaqe të saj mbrapa. Thelbi i kësaj ndërhyrjeje është të çaj cist me një gjilpërë, që rrjedhin përmbajtjen e saj dhe futjen e substancave që bonove, murin e tij. Në kryerjen e birë për cysts të mëdha mund të ndodhin përsëritet formimin e tyre.
Mënyra më moderne dhe efikase për të hequr cysts në heqje laparaskopike veshkave konsiderohet se lejohet radikalisht të eliminuar çështje kockave. Në cilat zona të trupit që ajo është, dhe për të kryer diagnoza diferenciale e tumorit të veshkave. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme, dhe gjatësia e qëndrimit është rreth tre - kater dite. Rehabilitimi normalisht merr 5-7 ditë.