Pse kontraktuar veshkave në formë dhe se si për të kuruar atë


Indeksi artikull

ShkaqetSimptomet e sëmundjesDiagnostikimin e sëmundjeveTrajtimi i sëmundjesPasojat dhe komplikimet


Veshkave Rugate e quajti rezultatin e fazës së fundit të pielonefrit kronike. Në përshkruar se çfarë një veshkë kontraktuar, parenchyma veshkave është zëvendësuar me ind lidhës, dhe për këtë arsye, trupi ndërprerë.
Nga vetë, trupi zhvillon procesin wrinkling në fazën e dytë të formës kronike të pyelonephritis. Për sëmundje e karakterizuar nga ndryshimet në tubthave dhe humbjen e nephrons skajor. Në strukturën e saj veshkave fillon të ngjajnë tiroide. Me kalimin e kohës, procesi ndikon në enët e gjakut të veshkave, zapustevanie glomerular fillon mbresë-sklerotike degjenerim.


Kështu, vëllimi i veshkave fillon të ulet. Pastaj veshka ndalesa duke punuar si duhet, gradualisht vdesin dhe kërkon heqjen nga operacioni.

Kjo është e rëndësishme!
Ndryshojnë veshkave fillore dhe të mesme të kontraktuar kontraktuar veshkave. Organi kryesor i rrudhosur formuar shumë të rralla dhe shkakton dështim kronike të veshkave. Kjo sëmundje ndodh për shkak të shkatërrimit të hipertensionit renale vaskulare.

Sekondare lezione kontraktuara veshkave formuar gjatë inflamacionit ose infeksionit të trupit. Ky lloj patologjie ndodh shumë më shpesh. Kjo gjendje fillon me shkaqet veshka dëmtimin e indeve si rezultat i glomerulonefriti dhe sëmundjeve të tjera inflamatore.

Kjo patologji mund të shkaktojnë zhvillimin e dështimit të veshkave kronike apo forme malinje të hipertensionit, dhe shanset e shërimit të plotë janë të vogla, sidomos kur sëmundja është në mënyrë aktive në zhvillim.


Shkaqet


Shkaqet kryesore rrudhur veshkave primare - dëmtimi i veshkave vaskulare është për shkak të zhvillimit të patologjive të tilla si:Hipertensionit - një sëmundje kronike e sistemit kardiovaskular, manifestimi kryesor i të cilit është rritja e presionit të gjakut.

Atherosclerosis - një patologji kronike vaskulare, karakterizohet compaction dhe humbjen e elasticitetit të muret e arterieve, ngushtimi i enëve të gjakut të formimit lajthitës pllakë - formacionet e përbërë nga yndyra dhe kalcium, kolesterolit.
Veshkat miokardi - një të ashtu-quajtur humbja e indeve të veshkave për shkak të problemeve të papritura të qarkullimit të gjakut në një fushë të caktuar.Shkaqet kryesore të veshkave mesme rrudhosur - një shumëllojshmëri të patologjive që provokojnë përçarje e veshkave:Pyelonephritis - një inflamacion veshkave kundër infeksionit të tyre shkatërrimit bakterial.

Tuberkulozi i veshkave - është sëmundje infektive, tuberkulozi provokuar mikrobakterii, kanë efekte në shumë sisteme në trup.
Nephrolithiasis - formimin e gurëve në zgavrën e veshkave.
Glomerulonefriti - Formulari i dyanshëm i inflamacionit imunitar në veshka.
Diabetes - një patologji që lidhet me mungesën totale ose të pjesshme të insulinës në gjak.

Simptomet e sëmundjes


Simptomat e rrëgjuar në veshka janë si vijon:Shkarkimi Shkelja e urinës:


polyuria - formimin dhe sekretim të urinës në sasi që tejkalojnë normën;

nykutryya - urinim prevalenca gjatë natës;
hematuria - gjak në urinë.


Rritja e presionit të gjakut.
Vazhdimisht natyra tërhequr lindin dhimbje në rajonin e mesit.
Ndryshon parametrave laboratorike urina, domethënë:


proteinuria - një proteinë në urinë;
gravitetit të ulët specifike e urinës.

Diagnostikimin e sëmundjeve


Mjeku pari vlerëson ankesat e pacientit dhe shqyrton historinë e sëmundjes - kur ajo së pari e shfaqi simptomat si ata të manifestuar, duke vizituar mjekun ose pacientit, apo hulumtime kryer dhe identifikuar rezultatet.

Gjithashtu, mjeku shqyrton historinë e jetës - është prania qartësimi i lezioneve kronike të veshkave, prania e shprehive të dëmshme, prania e patologjive të sistemit urinar, duket uyazyka punë dhe jetën e pacientit.
Analiza histori familjare kryer për të përcaktuar praninë e kancerit në familjen e menjëhershme e pacientit.

Kjo është e rëndësishme!
Ekzaminimi mjekësor dhe zona testimi mundëson për të zbuluar dhimbjet në veshka, ndryshimet e lëkurës në veshkat, të tilla si skuqje apo skuqje.


Metodat e diagnozës laboratorike mund të përcaktojë praninë e shenjave të inflamacionit - kryer një analizë të përgjithshme të gjakut, urinës, kimi gjakut.Metodat e diagnozës për të ndihmuar të vlerësuar vendndodhjen, madhësinë dhe formën e veshkave, të tilla si:Ultratingull - studim duke përdorur valët ultratinguj e frekuencë të lartë. Ultratinguj rrëgjuar veshkave zbuluar më shpesh.
X-ray e barkut - një mënyrë për të kujtoj organet e brendshme, i cili bazohet në vetitë e X-ray trarëve depërtojnë në trupin e njeriut dhe absorbohet nga indet e trupit në sasi të ndryshme.

Angiografia - Mënyra e kontrast X-ray shqyrtimit të enëve të gjakut, duke e lejuar ju për të identifikuar numrin dhe gjendjen e arterieve të strukturave të veshkave dhe të enëve të gjakut të veshkave. Kur smorschyvanyy veshkave ka një simptomë të veçantë - zlamanist dhe ngushtimi i degëve arterieve të veshkave dhe të konsumuarit vizatim degët më të vogla.
MRI - një mënyrë për të marrë informacion në lidhje me sëmundjen nëpërmjet përdorimit të fenomenit fizik të rezonancë magnetike bërthamore. Ky studim nuk dëmtojnë trupin.
Tomography llogaritur me përdorim materiale kontrast - një lloj provim X-ray duke përdorur kontrastin që ju ndihmon të merrni në ekranin e kompjuterit imazhit shtresa studiuar organet.

Urolog konsultim.

Trajtimi i sëmundjes


Trajtimi i sëmundjes është i bazuar në heqjen kirurgjikale të veshkave. Operacioni i organizuar nga disa metoda, dhe të zgjedh një metodë të veçantë të mjekut:Operacioni abdominal - heqja e veshkave, e cila është bërë duke përdorur një seksion të murit përparme peritoneum.
Kirurgji laparaskopike - bërë disa punctures në frontin e murit të barkut përmes të cilit paraqet tub dhe të veçanta të instrumenteve për të hequr trupin.
Endoskopike nephrectomy percutaneous - heqja e trupit me anë të birë të vogël në rajonin e mesit.


Pasojat dhe komplikimetKjo është e rëndësishme!
Një nga komplikimet më të mëdha të trajtimit të hipertensionit është nefrohennaya - një rritje e vazhdueshme e tensionit të gjakut.

Ka nje komplikim të dështimit të veshkave kronike, një gjendje ku gradualisht vdekur të qelizave të veshkave, të karakterizuar nga një përkeqësim gradual në filtrimit të veshkave, të tilla si filtrimit të plazmës gjakut nga tubthave veshkave dhe formimin e urinës. E gjithë kjo provokon një shkelje të jetës njerëzore në përgjithësi.