Pse hurmë viskozitetit goja vyazhe Getting shpëtoj e hurmë


Sot pothuajse të gjitha frutat dhe perimet janë shitur gjatë gjithë vitit. Askush nuk është i befasuar hedhur mjeshtërisht jashtë në mandarina counter në mes të verës. Por deri hurmë takohen para fillimit të vjeshtës dështon.
Kjo kokrra të kuqe ka shumë tifozë në sajë të aromë e saj e ëmbël dhe e pazakontë. Pra, hurmë - kjo kokrra të kuqe jo, fruta. Ashtu si banane, që ra fjala. Por shpesh, ky fryt të ndritshme na jep mundësinë që të gëzojnë plotësisht shijen e saj. Pajtohem, jo ​​shumë i mirë kur hurmë saj astringent tregon aftësinë. Mos u shqetësoni, sot ju do të mësojnë se si të merrni më shumë nga të hahet manaferrat mëdha portokalli.

Pse knits hurmë goja?

Të taninet astringent japin efekt hurmë. Përmbajtja e tyre është reduktuar gjatë ripening, jo aq të pjekur Knits hurmë gojën. Karakteristike viskozitetit vetëm frytet "gjelbër".
Kjo është se si unë e kuptoj origjinën e viskozitetit. Kur ballafaqohen me të gjitha tanin që ka një strukturë të proteinave (p.sh. membrana mukoze) është proteina kanate. Që kanate proteina dhe krijon një ndjenjë të viskozitetit.
Një veprim i tillë mund të taninet dëmtojë sistemin e tretjes, veçanërisht në qoftë se hani persimmons me produkte të tjera. Më shumë për këtë mund të gjendet në artikullin mbi përfitimet dhe dëmet e hurmë.

Pra, ne kemi gjetur se vetëm papjekur Knits hurmë gojën. Por si për të dalluar atë nga e pjekur? Së pari, ju duhet ta dini se ka dy lloje krejtësisht të ndryshme të hurmë: ". Bead" të rregullta dhe
Bead sipas definicionit nuk kanë pronat astringent, kështu që edhe fruta papjekur janë të ëmbël dhe e tenderit. Ajo është quajtur gjithashtu "hurmë Chocolate" dhe karakteristikat e tij dalluese është thërrime ngjyrë kafe të errët ngjyrë e kuqe e lëkurës. Nëse i prerë "sferë e cila është", ne shohim edhe më e errët vija ngjyrë kafe.

Por ka një caveat, të cilat pak njerëz e dinë. Nëse "sferë e cila" nuk u obpylenoyu (pastaj manaferrat nuk do fara), frytet janë astringent dhe pa shije. Dhe mosha e fetusit në këtë rast nuk ka rëndësi.
Si për të ekspozuar neobpylenoyi "Korolko"? Kushtoj vëmendje të kërcell. Ajo lë duhet të jetë e thatë, kafe.
Fruta është pjekur kur tul zakonshëm hurmë, me të cilin qëndrueshmëri të saj ngjan pelte. Nëse fruta dendur, ajo ende nuk është e pjekur.
Tani ju e dini pse hurmë knits gojën e saj dhe të drejtën e saj për të zgjedhur. Por, çfarë nëse ju ende mori kokrra të kuqe papjekur? Ka disa mënyra!Getting shpëtoj i viskozitet si hurmë apo hurmë piqen për ndihmë?


Metoda 1.
Taninet mund të shkatërrojë një frigorifer. Vendos manaferrat për 12 orë në frigorifer dhe viskozitetit hurmë reduktuar në mënyrë të konsiderueshme.
Metoda 2.
Vendos "gjelbër" hurmë në ujë të ngrohtë dhe të lënë atë për të marrë një dush të njëjtat 12 orë të. Thikë fruta para mund të hyj në disa vende.
Metoda 3.
Merrni qese dhe e vënë atë në hurmë, atëherë për çdo kokrra të kuqe afërmit podselyte në fytyrën e mollë apo banane. Tie paketë dhe të lënë për një ditë. Gjatë kësaj kohe, hurmë humbasin pronat e tyre të detyrueshme.

Tani ju jeni plotësisht të armatosur. Të ndjehen të lirë për të shkuar në treg dhe i bie hurmë pjekur - një produkt shumë të dobishme!