Joints Pse crunching


Flisni për nyje hruste. Ndoshta secili prej nesh e ka përjetuar ndonjëherë këtë simptomë. Crunching gju gjatë mbledhje të thellë, shpinë, sup dhe nyjeve bërryl gjatë ngarkesave të caktuara - të gjitha këto fenomene janë të ngjashme, nga mungesa e shoqëruar nga dhimbje të pakëndshme për të shpeshta. Shumë njerëz përdorur për të mendoj se kjo dukuri është e dëmshme dhe nuk sjellë pasoja të rënda, por ajo nuk është. Normal gishtat padëmshme përtypje më pas mund të çojë në sëmundje shumë të rënda si artriti ose artrit. Mos harroni përtypje, në fakt, është një tregues i shkatërrimit të përbashkët. A e dini se një numër i madh i banorëve të Shteteve të Bashkuara vuajnë nga artriti - përkatësisht 42 milionë qytetarëve është jo më pak 12% e popullsisë sot. Figurat frymëzojnë dhe për fat të keq, çdo vit sëmundja është në rritje në mbarë botën ndikojnë gjithnjë e më shumë njerëz. Në mënyrë të ngjashme, ia vlen të përmendet se shkencëtarët ende nuk mund të vijnë në një kompromis mbi disa shkaqe specifike kriza në nyje. Pavarësisht nga kjo, nuk ka dëshmi se afërsisht të shpjeguar se çfarë faktorë mund të ndikojnë më shumë ose më i drejtë i kësaj sëmundjeje. Më poshtë kemi parasysh se pse kjo po ndodh.

Joints crunching - Shkaqet


1. hypermobility i nyjeve (përkufizimit mjekësore, duke treguar rritje, fiziologjikisht nuk svoystvennoyu për lëvizshmëri të përbashkët). Paraqitet si rezultat i rritjes së prodhimit të proteinave të modifikuara - kolagjenit. Ky lloj i indeve lidhës është më elastike, duke shkaktuar rritjen e pajisje lëvizjen e përbashkët. (Më i zakonshëm në gratë e reja.)

2. komponent gjenetik. Kushtoj vëmendje për prindërit tuaj. Nëse dikush nga të afërmit tuaj të ngushtë kanë probleme me nyje, kjo ka kuptim për të supozojmë se problemet me nyje ju janë transferuar nga trashëgimi.


3. Shpesh crunching nyje në atletët. Me tendosje të madhe fizike, trupi konsumon një sasi të madhe të mineraleve dhe vitaminave, mungesa e disa prej tyre, para së gjithash, të fillojnë të vuajnë nyje që janë më të ekspozuar në sajë të një disipline sportive (gju - në futboll dhe basketboll, për shembull) .

4. mënyrë jetese i ulur. Njerëzit të cilët injorojnë sportive dhe / ose punojnë në një pozicion ulur të ketë një shans për të fituar jo vetëm crunching në nyje, por shumë oslazhnenyya sëmundjeve si serioze të sistemeve të kyçeve.


5. semundja ose dëmtimi i mëlçisë dhe / ose të tëmthit.
Këto organe janë përgjegjëse për sintezën e proteinave të tilla si kolagjenit. Ky element është përgjegjës për kujdesin dhe ruajtjen e të gjitha tendinave, kockave dhe nyjeve të. Kur këto organe mosfunksionim ndikon jo vetëm nyje, por tërë trupin.

6. sëmundje të veshkave. Veshkat janë përgjigje për të gjitha lëngjeve në trup, duke përfshirë edhe shtetin për të ashtuquajturën lëngun synovial.

7. ndryshme lëndimet / vrasje / Zhvendosjet - mund të jetë një arsye.

8. inflamacion në muskul (vjen në përgjigje të një mbingarkesë e një muskul)


9. Kriza e nyjeve mund të duket si një pasojë e sëmundjeve kronike si artriti.

Kripëra përbashkëta 10. ndotje. Reduktuar elasticitet indet e muskujve.