Teshtitjes si një simptomë e sëmundjeve të ndryshme


Teshtimë është një funksion fiziologjik të trupit të njeriut, refleks mbrojtëse pakushtëzuar, qëllimi kryesor i së cilës është largimi i grimcave të huaja udhë ajrore. Teshtimë është e natyrshme në të gjithë njerëzit, dhe kjo është vënë re pothuajse nga ditët e para të jetës, dhe përveç kësaj, ky akt fiziologjik qenësishme në kafshët më të madhe më të larta. Nëse teshtitjes përshkruar procesin, ne mund të identifikojmë disa pika themelore që paraprijnë dhe shoqërojnë këtë fenomen: së pari ndjerë sverbenye, gudulisje në hundë, pastaj një frymë thellë ndodh në të cilën mushkëritë mbushur me ajër, para fyt hark prerë, qiellëz e butë ngrihet në firmë interes ngjitur gjuhën pasme mbështetëse, mbylli sytë. Muskujt ndër brinjëve, diafragma, muskujve rectus abdominis është reduktuar, glottis mbyll, duke krijuar tension të lartë brenda kraharorit brenda dhe në fund të quajtur nasopharynx, është tym energjik. Ja se si për të përshkruar në mënyrë më specifike të thjeshtë, në dukje të pavënë re, të njohur për të gjithë nga fëmijëria "achhy"!


Rastësisht, teshtitjes vetvete është i shoqëruar nga një numër i pikave interesante, të tilla si ndër fakte interesante mund të vërehet se askush nuk do të jetë në gjendje për të teshtij me sytë tuaj të hapur - akti gjithmonë çon në zazhmuryvanyyu të shkurtër që ju mund të përjetojnë të njëjtën gjë. Megjithatë, për ne vlera më e madhe është ende në lidhje me implikimet e këtij procesi, konsiderojnë teshtitjes si një simptomë e sëmundjeve të ndryshme e di se çfarë sëmundjeve mund të rri pas veprimit në dukje të pafajshëm.


Kur mukozën e hundës është e prekur është irrituese faktor, ka teshtitjes refleks, i projektuar për të eliminuar shkakun lindur stimul, qoftë pluhur, mukusit dhe grimcave të tjera të huaja, etj Shumica e grimcave të huaja që janë ngacmues dhe shkaku teshtitjes, të quajtur "agjentë të pluhurit", por ata nuk janë të vetmit fajtorët në këtë proces. Teshtij mund të jetë për shkak të substancave të ndryshme të paqëndrueshme, të tilla si nga tymi i duhanit apo parfum scents. Ju mund të teshtij për shkak të ndryshimit të papritur në temperaturën, jashtë në të ftohtë, pasi një dhomë të ngrohtë, me një të mprehtë, dritë e ndritshme që hyn në sy. Ndoshta shumë vënë re që lehtë mund të shkaktojnë teshtimë refleks, duke kërkuar në diell. Megjithatë teshtitjes si një simptomë e shumë sëmundjeve, nganjëherë në gjendje të jetë jo vetëm një akt i vetëm, por thjesht për të mundojnë njeriun. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur teshtitjes është për shkak të ndikimit të alergjen.


Ne të gjithë e dimë se teshtitjes - është një nga simptomat e sëmundjeve respiratore akute virale, dhe mjaft të shpeshta alerhetykiv shoqërues gjatë acarimit. Nga rruga, në mesin e grave shtatzëna shpesh dëgjojmë ankesat që ndodhin para vështirësive të frymëmarrjes lindjes dhe teshtimë të vazhdueshme. Është përkeqësim i mundshëm i përgjithshëm i shëndetësisë, nuk është ënjtje e mukozën e hundës. E gjithë kjo është rezultat i ndryshimeve të hormoneve në trup dhe është nganjëherë i quajtur "rinitit shtatzënë."

Shumë njerëz, sidomos prindërit e rinj, të shqetësuar teshtitjes, si një simptomë të mundshme të sëmundjeve të fëmijëve të ndryshme, i cili teshtin bebe? Në përgjithësi, në qoftë se një fëmijë nuk teshtin një herë, por në mënyrë të vazhdueshme dhe, përveç kësaj, ajo mund të vërehet në mukozë nga hunda, mund të konkludohet se ka të ftohtë. Aplikimi i pikave të hundës emëruar mjeku fëmijës. Nga rruga, shumë nëna me përvojë shpesh përdorin lëng i Kalanchoe - bimore, gjendet në shumë shtëpi, strofull fëmijën e tij në hundë. Nga lëng Kalanchoe është teshtitjes që nuk mund të mbajnë për 5-10 minuta në një rresht, duke çuar në pastrimin e kalimit hundës së grimcave të huaja, mukusit, etj Ky ilaç popullore mund të përdoret në mënyrë të sigurtë, ai është i sigurt për fëmijën. Në rastet kur fëmija nuk ka të ftohtë, por teshtimë është ende vazhdimisht, nuk ka asnjë arsye që të konsiderojnë atë si një simptomë e sëmundjeve të ndryshme në dhomë mund dhe duhet të lagur me ajër të thatë vetëm. Në ato raste të rralla kur teshtitjes të përcaktuar natyrën e fëmijës nuk është e mundur, por ajo fillon të mundojnë rregullisht duhet të konsultoheni me një mjek për të ndihmuar të përcaktuar shkaqet e kësaj gjendje.


Shumica e njerëzve teshtij në mëngjes, menjëherë pas zgjuar. Pse mund të ndodhë, ajo ka kuptim të marrin në konsideratë këtu teshtitjes si një simptomë e disa sëmundjeve të ndryshme? Në mëngjes, një person është në gjendje të fillojë teshtitjes shkak të vasomotor rinitit, për shkak të pabarabartë për shkak të hundës lëndimit, wheezing, polyps në hundë, dhe për shkak të anomalive kongjenitale të hundës ku mukozës thatë.

Mos shtypur refleks teshtitjes, si dhe kollë, sepse ata janë mekanizmat mbrojtëse dhe eliminimin e mikrobeve jashtë, pluhuri dhe mukusit. Por, nganjëherë për disa arsye duhet të përmbajë teshtitjes, atëherë ju mund të përpiquni të shtrydh gishtat krahët e hundës dhe të mbajë për disa sekonda. Ata njerëz të cilët teshtij shpesh pa ndonjë arsye të dukshme, janë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve. Nëse marrim parasysh teshtitjes si një simptomë e sëmundjeve të ndryshme të mundshme, duhet të quhet ajo shoqërohet këtë manifestim sëmundje.


1. SARS, në të cilën frymëmarrjes infektuar nga viruset. Në teshtitjes shoqëruar me temperaturë të lartë, rrufë, kollë, gjendja e keqe e përgjithshme.
2. Influenca - një sëmundje serioze me komplikime të shpeshta. Gjithashtu shoqërohet me ethe, dhimbje, lëkurë të kuqe, dobësi, rrufë, kollë, etj
3. Lia e dhenve përveç teshtitjes shoqërohet me skuqje, ethe.
4. Cyrus - sëmundje virale infektive, natyrisht akute.
5. Alergji - në rritje reagim ndaj faktorëve të mjedisit.