Rreziqet e pirjes së duhanit dhe se si për të lënë duhanin


Substanca më të dëmshme në cigare është nikotina, dhe se ai mban fort duhanit në krahët e tij. Sot është e njohur se futja e kësaj substance në trup - ngadaltë vetëvrasje lëvizje. Nikotina stimulon adrenalin të fuqishëm në gjak, duke kontribuar për të dëmtuar muret e enëve të gjakut, çon në spazma e arterieve dhe zemrës. Nën ndikimin e kolesterolit nikotina më agresive mbush enët e gjakut, dhe ata së shpejti formuar clots. Dhe kjo është faza për sulme në zemër dhe tru. Gjithashtu provoi se pirja e duhanit shkakton kancerin e mushkërive, sepse tema e rreziqet e pirjes së duhanit neni dhe se si për të lënë duhanin.


Si për të lënë duhanin
Ju gradualisht mund të hedhin veten e tij, duke përdorur një mjek duke përdorur, për shembull, encoding. Ju mund të përdorni sprays veçanta në hundë, antynykotynovыe patches, çamçakëz, karamele, etj Por më e mira tregojnë mirëkuptim, dhe do të përqendrohet në vidyazykatysya zakon një herë dhe për të gjithë. Kjo metodë është e njohur si më efektive. Si njeri i bindur vendosur vidyazykatysya duhanit, aq më shpejt ajo vidvykne prej tij do të jetë më e lehtë gjatë pastrimit të trupit nga nikotina. Më të rënda - të 5 ditët e para pa cigare.


Pastaj dëshira për të lënë duhanin gradualisht liron. Pas 2 javësh ajo reduktohet në mënyrë të përsëritur, dhe një muaj më vonë zhduket. Në këtë "periudhë kalimtare" duhet të ndiqni disa udhëzime. Në procesin e tërheqjes është e dëshirueshme për të mbajtur larg nga njerëzit që nuk pinë duhan duhet të joshet për duhmë. Shumë besojnë se është më mirë të mos informojnë askënd në lidhje me vendimin e tij për të luftuar atë, sepse rozyazyka "rreth tymit të cigareve" mund të shkaktojë një ose vonuar herë. Ajo kërcënon përpjekjet përçarje. Nëse keni dëshirë për të pirë duhan një të mirë me ujë pije mineral, shtrihem dhe relaksohuni.


Sulmet janë zakonisht dëshirë afat-shkurtër për të pirë duhan në atë pirja e duhanit ndalohet pirja e duhanit - pak minuta, por ato mund të jenë në ditët e para shumë shpesh. Kur vidyazytsi nga dëm pirja e duhanit ndihmon punën jashtë, pasi aktiviteti fizik është e dobishme për të trurit, në kuptimin që pengon nikotina tretshëm "qendër kënaqësi". Në procesin e ndalohet pirja e duhanit është e dëshirueshme për të shmangur ndonjë trazirë dhe pije tableta Valerian (një-dy-tre herë në ditë). Që nga rreziqet e pirjes së duhanit "perevozbuzhdayutsya" receptorët e gojës, është e dobishme për të "mashtrojë". Është vërtetuar se në këtë drejtim në mënyrë efektive gjiri karamele vështirë (sidomos nenexhik dhe eukalipt) dhe përtyp dhe thith shoots rinj e qershi (marrë shumë pak!), Frutat (sidomos thata pineapple) janë farërat, asnjë arra dhe të thata djathë shkopinj (ju mund të bëni vetë në një siharetok). Dhe të shkojnë në banjë dhe të lahet.


Herbs duhanit
Antinicotine japin efekt mjedër gjethe, barishte kuqe tërfili, balsam limon, Wort Shën Gjonit, ngjyra, gëlqere, kamomil dhe disa bimë të tjera. Ata janë brewed si një çaj dhe pini një gotë disa herë në ditë me mjaltë. Me ca balsam, oe limon ose kopsht nenexhik në verë ju mund të përgatisë pije, krijoj çaj, shtoni mjaltin për shije, të qetë dhe të pini në qoftë se ju doni për të pirë duhan.
Me presionin në rritje gjatë tërheqjes 3 herë në ditë duhet të marrë 50 pika tretësirë ​​të Leonurus farmaci, dhe presioni i ndihmon, dhe kursen nga nikotina. Kanë disa recetave provuar efektive.


• lë Muzik eukalipt, 1 lugë gjelle para pour 400 ml ujë, 1 orë, ikjen valë, shtoni 1 tbsp mjaltë. Pini një filxhan çerek 5-7 herë në ditë. Sigurisht - 3-4 javë.
• kënaqur patrajtuar drithëra, pije, e thatë, pres. Çaj Brew pa dozë të veçantë (duhet të shkojnë pak hije nga infuzion) dhe pini disa herë në ditë 2 orë pas ngrënies.
• Mix 4 pjesë murriz lule, 2 pjesë Peppermint gjethe, rrënjë sanëz, bar Leonurus. Të gjitha komponentët - një formë të thatë pluhur. 2-3 tbsp përzierje derdh në një termos 05 litra ujë të vluar, të lënë për 3-4 orë, ikjen. Pi me tërheqjen nga dëmtimi dhe pirja e duhanit në qoftë se "procesi" i shoqëruar nga dhimbje në zemër.

• Mix pjesë të barabartë të thata rrënjët grimcuar e barit ëmbël flamurit dhe karamele mente. 1 tbsp përzierje derdh në një termos për një ose dy orë 1 cent. ujë të vluar, të thahet. Nëse ju dëshironi për të pirë duhan në gojën tuaj një infuzion pak dhe gojës propoloskavshy, nxjerr nga goja. Dhe kështu 2-3 minuta. Dëshira për të tymit do të zhduket.