Harm që vënë marimangat qilim


Marimangat Kylyyazytsi, merimangë është një insekt me një madhësi shumë të vogla dhe ata jetojnë kryesisht në qilima, jastekë, bedspreads, divan, dyshekë dhe mbulesa kat. Habitat ideal për ta është e sheshtë me një temperaturë prej 20-24 gradë, sëmundja më e zakonshme dhe dëm të veçantë shkaktoi kylyyazytsi ticks si astma.
Shumica e ticks janë në gjendje për të lënë pas një jetë të produkteve të saj në formën e feces që përmbajnë enzimat ndihmon tretjen e ushqimit, ata shkatërrojnë qelizat e trupit të njeriut dhe mund të shkaktojnë alergji të fortë në trupin e njeriut.


Harm zbatohet kylyyazytsi ticks, nuk është i kufizuar për alergji mund të zhvillojnë konjuktivit, rinitit alergjike, dermatit dhe atipike të tjera. Kjo sëmundje, të cilat janë, veçanërisht në njerëzit me mbindjeshmëri ndaj alergeneve.
Qilima gjumi duhet të hiqet ose të pastrohen rregullisht pastruesit vakum me filtra të veçantë, ne e dimë se alergji mite familje është pyrohlyf shtëpi, ajo mbijeton edhe nën baseboards, mobilje veshur me susta, këpucë në shtëpi dhe, natyrisht, qilima dhe sipërfaqet kylyyazykah.


Për këto marimangat shumohen, ata kanë nevojë për rreth 60% lagështia dhe temperatura e ajrit jo nën 13 0 C, dhe vini re se ka një tik-tak-përballohen alergji, sidomos në fëmijët në pranverë dhe në vjeshtë dhe kryesisht gjatë natës.
Shkencëtarët kanë zbuluar më shumë se 1000 lloje të ndryshme të mite shtëpi, dhe ata e bëjnë dëm të madh për njeriun, dhe e tërë vitit.
Sigurisht, që mbulon kylyyazytsi, qilima që janë në çdo shtëpi, duke krijuar rehati, të mbajtur tinguj të ngrohtë dhe jammed, por ato përbëjnë një kërcënim të caktuar dhe dëmin e shkaktuar marimangat kylyyazytsi, pothuajse askush nuk njihet.


Fakti që çdo qilim të përkryer mbledh pluhur, ai akumulon në fibrave të saj dhe madje edhe pastrimin e përditshme nuk do të japë rezultate pozitive dhe ato mbeten marimangat.
Si të shpëtoj të kylyyazykah rriqrat, mbi të gjitha, ju duhet të zgjidhni një metodë që do të pastruar qilima dhe shkatërruar marimangat.
Një nga këto metoda për të hequr qafe e marimangat dëm kylyyazytsi, pastrim me avull dhe është aq e qilima të pastër, ku një shumë të alergjive dhe kjo është bërë pa përdorimin e kimikateve.


Ju mund të mbani dhe pastrimi kimik, i cili do të reduktojë dëmin që shkakton ticks kylyyazytsi, në këtë rast, pluhur larës është e shpërndarë në qilim ndërsa ajo fillon të marrë në mes të fibrave, ku rriqrat janë kylyyazytsi, atëherë fillon të përzihen me baltë dhe pastaj thithur fshesë me korrent nga qilim, së bashku me rriqrat dhe i poshtër.
Kur ju keni qilim shumë të pista mund të përdoren pastrues dhe deodorizers, qilim refresh atë dhe ajo është e shkuar odors kalbur.
Të gjitha qilima duhet të pastrohen nga specialistë të paktën dy herë në vit, dhe qilima të paktën 2 herë në muaj.

Ticks Luftimi janë punë intensive, kohë puna e pastrimit qilima dhe nuk ka asnjë rregull të vetme e cila do të kishte bërë të mundur për të hequr qafe e marimangat dëm kylyyazytsi. Kjo është për shkak të faktit se larvat e qilim mite, dhe të tolerojë temperaturë të ulët dhe lagështia, këto larva mbijetuar mundësuar, në temperatura normale, lagështi dhe të kthehet në pincë.
Carpeted mbledhin shumë më tepër pluhur sesa katin e pa to, kështu që kylyyazytsi ticks take mirë rrënjë në rrethana të tilla, kur ata të kenë mundësinë për të jetuar dhe riprodhuar.


Pra, për të hequr qafe të paragjykimeve që sjellin kylyyazytsi ticks, më mirë të mos mbajë mbulim kylyyazytsi në shtëpi dhe në mure qilima.
As nuk është e dëshirueshme që të ketë një pëlhurë banesë tapiceri për mobilje duhet të jetë i qetë dhe në këtë rast nuk është pluhur në qëndrim, përveç kësaj, çdo shtresë duhet të hiqen në mënyrë që ata mund të lahen në ujë të nxehtë.
Mos rri perde të rënda, ato duhet të jenë pambuku apo sintetike.
Kur apartament jetojnë fëmijë të vegjël, dhe ata kanë lodra që të bëhet një terren ushqyes për marimangat kylyyazykah sepse këto lodra duhet të marrin periodikisht në pastrues të thatë, dhe fëmijët nuk duhet të fle me lodra të buta që nuk është dëmtuar nga marimangat kylyyazykah.

Gjithashtu, mos harroni se jastekë, sixhade, dantellë e thurur dhe produkte të tjera mund të përmbajnë marimangat kylyyazykah alergji që çojnë për ata që t'i kontaktuar ata, kështu që është më mirë të mos për t'i mbajtur ata në apartament.
Asnjëherë mos mbajë gjërat nën shtrat dhe në dhomë nuk duhet të jetë një shumë e mobiljeve, veçanërisht të butë.
Aktualisht, për të shmangur dëmin marimangat kylyyazytsi alergji janë mbulon dyshek, batanije dhe jastëkë, dhe në shtrat për çdo konfigurimit.

Për të shmangur dëmtimin e ndikimit duhet të larë në shtrat të paktën 75 0 C, dhe duhet të lahen të paktën një herë në javë, dhe pastaj, pas larjes domosdoshmërisht kanë hekuros gjitha rrobat.

Bedspreads, jastekë, perde, perde, duhet të lahen të paktën një herë në muaj.
Zakonisht marimangat kylyyazytsi vdesin në të ftohtit ekstrem, për të shmangur dëmin që sjellin kylyyazytsi ticks të gjitha gjërat e buta, sidomos lodra, duhet periodikisht të paraqesë për acar nëse është e mundur, ose të vënë në frigorifer, të paktën për një natë.
Në dhomën ku veshja është e butë, ju nuk mund të shmangur lagështia e lartë, ajo duhet të jetë jo më i lartë se 48%, veçanërisht e rëndësishme në kohë zyyazykay kur pothuajse të gjitha dritaret janë të mbyllura dhe nuk ka ventilim natyror.


Në rastin kur Apartamenti ka ajer te kondicionuar, ajo është mjaft e thjeshtë për të arritur.
Dëmtimi i cili është aplikuar kylyyazytsi ticks varet në tuaj, në rast se do të kandidojë kur të gjitha kërkesat e higjienës, ticks do të jetë e pamundur për të riprodhuar në sipërfaqet e buta që na shoqërojnë në jetën e përditshme dhe për të sjellë dëm të tjerëve.