Çfarë duhet të bëni nëse ju u tërhoq prapa


Kjo ndodh kur ata të sistemit muskulor plagosur ose mbrapa. Megjithatë, jo çdo viktimë në këtë situatë i referohet një specialist. Kjo është e keqe, pasi ajo mund të përfundojë në lot. Le të flasim në detaje në lidhje me këtë çështje.

Ky problem, i cili sjell siklet të mjaftueshme në shpinë, pasi dhimbja është pothuajse gjithmonë tregojnë tensionin. Shpeshta shtrihen mbrapa muskujt sugjeron se pak të zhvilluara sistemin muskulor, dhe njeriu nuk ka asnjë aktivitet aktiv fizik çdo ditë. Megjithatë, ju mund të zgjas mbrapa dhe nga aktiviteti i rëndë fizik. Këto përfshijnë ngritje peshe, aktivitet fizik për të.


Sipas ekspertëve, besohet se një të lehtë të ngrohtë-up para se të punës së rëndë fizike, në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e sëmundjeve.
Shkaqet që shtrihen mbrapa mund të shërbejë gjithashtu si një kërbishtin therje. Prandaj, për të shmangur lëndimit duhet të përmbushë të gjitha kërkesat e sigurisë .
Shpesh ka shtrirë muskujt mbrapa kombinuar me ligaments këputje e shtyllës kurrizore. Ajo është e njohur lidhjeve shëruar për një kohë të gjatë, pasi që ata nuk janë të krovosnabzhaemыmy. Procesi i shërimit mund të marrë nga gjashtë javë në një vit.

Këto dëmtime janë shumë të vështira për të ndarë nga njëri-tjetri, sepse në mjekësi kjo quhet "plagosje myahkotkannaya."

Manifestime dhe simptomat


Shenjat e para janë konsideruar dhimbje prapa. Ju gjithashtu mund të shikojnë një tumor të vogël ose ënjtje në vendin e lëndimit. Jo rrallë shoqërohet me hematomas.
Dhimbja mund të zhvillojë një të fortë, kjo kufizon funksionin e sistemit musculoskeletal. Nëse ka simptomat karakteristike, pastaj me vërejtur rritjen e aktivitetit fizik në rritje dhimbje.

Duhet të theksohet se pas një lëndim prapa janë muskujve nuk është aq fleksibël sa më parë, ndërsa ka pamjen e plagët e vogla.
Shpesh nyjet kurrizore, të tilla si kur dëmtuar marrëdhënie, ju mund të vëreni bruising në rajonin e mesit.
Nëse vini re se muskujve të dëmtuara nuk është reduktuar, atëherë nuk duhet të hezitoni për të apeluar tek mjeku .

Çfarë shkalle të shtrihen pjesë • Moderuar. Nuk ka dhimbje të butë, të mbajtur për disa ditë.

 • Shkalla mesatare. Nuk është rritur dhimbje duke reduktuar ligament të dëmtuar.

 • Pushim të plotë. I shoqëruar nga dhimbje të forta, përveç ekziston pamundësia e reduktimin e muskujve. Nuk është gjakderdhje, por jo në të gjitha rastet.


 • Çfarë trajtimi është caktuar


  Jo në asnjë mënyrë mos e bëni vetë-mjekoj! Megjithatë, ndihma e parë duhet të tregojë.
  Në sprains pak ose dyshohet se është e nevojshme për të minimizuar ndonjë ngarkesë në shpinë të tij. Çfarë është bërë në mënyrë që të mos përkeqësohet dëmtimin.

  Ju gjithashtu mund të përdorni një objekt tepër të ftohtë për të hequr tumorin, ose të paktën të reduktohet. Përveç kësaj, të ftohtë parandalon përhapjen e inflamacionit.

  Artikujt më të mira akullt vënë përmes rrobave, me qëllim që të mos dëmtojë lëkure mbulon.
  Aplikimi koha e akullit është 20 deri në 40 minuta. Brenda dy ditëve të pako akulli duhet të bëhet çdo katër orë.
  Nëse brenda gjysmë ore pas lëndimit vërejtur praninë e gjakderdhje apo bruising nevojë për të bërë një fashë elastike në lëndimit. Gjithashtu pjesë e dëmtuar duhet të sigurojë pozicionin e ngritur. Për të shmangur rritjen e ënjtje.
  Nëse është e nevojshme, ne rekomandojmë përdorimin e analgesics dhe barnave që parandalojnë inflamacionin.

  Trajtimi Parimi kryesor është tashmë direkt shtrihen konsiderohet pushim të plotë për të siguruar pacientët. Ne duhet eliminuar tendosje në anën e pasme , ecje, vrapim dhe masa të tjera aktive. Megjithatë, mbani mend se pasuria e plotë të ndikojë negativisht në rrjedhën e trajtimit. Se si të sigurojë veten me kohën e kohës jashtë shtëpisë duhet konsultim.
  Pasi ndaloi inflamacion dhe ënjtje vërehet mund të vizitoni dush dhe të përdorni një jastëk të ngrohjes.

  Në pikëpamjen e përgjithshme procedurat e tilla mund të siguruar plotësisht trajtimin e tyre. Procedurat e tilla janë në përgjithësi nuk të zgjatur dhe të zgjasë jo më shumë se dy javë. Në fund të trajtimit duhet të jetë i vetëdijshëm për rehabilitimin e trupit të tij.

  Parandalimi Kryerjen


  Shtrihen fenomen komunikimi kurrizor mjaft të shpeshta, dhe është veçanërisht e rëndë. Megjithatë, nuk është një përvojë më të mirë situata të tilla.
  Në mënyrë për të parandaluar dëmtime mesit, të tilla si dëmtimi i ligaments, ju duhet të ndiqni disa masa parandaluese.

  Metodat optimale për mbrojtjen ligaments dhe muskujt nga shtrihen konsideruar për të rritur fleksibilitetin e departamentit vertebral. Ky opsion parandalon muskujt ndjeshmëri dorsal. Gjithashtu fleksibilitet të lartë pengon sulmet e dhimbje prapa.
  Përveç këtyre metodave, ka ushtrime të caktuara që janë të dizajnuara në mënyrë specifike për kushtet e caktuara.

  Metodat për vetëpunësim


  Ushtrimi 1
  Ushtrimi është kryer në pozicionin e shtrirë në shpinë, me duart janë prapa kokës së tij. Tani prohybaem prapa dhe mbajtur atë pozicion për 8 sekonda. Detyra duhet të përsëritet 10 herë.

  Ushtrimi 2
  Pacienti shtrihet në barkun e saj, bërryla nën mjekër tuaj. Pastaj alternuar ngre këmbët drejt në lartësi maksimale, pastaj të heqë të dy këmbët dhe për të mbajtur ato në një pozitë të drejtë për dhjetë sekonda.

  Ushtrimi 3
  Pozicioni i pranuar i shtrirë në shpinë, vunë duart mbi kokën e saj dhe butësisht heqë hip përbashkët dhe për të mbajtur atë për 8 sekonda. Ushtrimi për të përsëritur të paktën dhjetë herë.
  Pra, ju u takua me metodën e përgjithshme e mbështetjes mbrapa muskujt të shëndetshme. Por këto ushtrime nuk mund të ju garantojnë muskujt përhershme besueshmërinë dorsal.

  Për shembull, shumë atletë dhe atletë të angazhuar në muskuj forcim profesionale.
  Megjithatë, ne nuk duhet të ndjekë atletë, për shkak se ju mund të mbajë muskujt të shëndetshme dhe rekomandimet e mëposhtme bazë.
  Por mos harroni, në qoftë se ka sigurisht dyshimi i manifestimit të sëmundjes, të jetë i sigurt për të siguruar ndihmën e parë (shih detajet. Mbi të) dhe të shkaktoj një specialist.
  Shëndeti - një tregues lëviz kryesor dhe jeta aktive.