Çfarë duhet të bëni nëse një dhimbje koke


Dhimbje koke ju nuk i përgjigjesh edhe mjekun më me përvojë, duke mos ditur se si ajo dhemb dhe çka ajo përfshin.
Njerëzit të cilët përballen me dhimbje koke shpesh kanë tendencë për të tashmë kanë taktikat e tyre për të luftuar atë prodhuar nga gjykimi dhe gabim. Ata të cilët u takuan "armikut" ballë për ballë për herë të parë - më e vështirë. Ndërkohë, unë do të thonë se kurë e mirë për një dhimbje koke - një që ju përshtatet!
Ne e kuptojmë, në disa raste, të lehtësuar dhimbje koke mund dhe duhet të zotërojnë në shtëpi (ose rrethanat në të cilat ai u kap në befasi si), e cila - eliminuar në të ardhmen e afërt për të vizituar mjekun, dhe kur - keni nevojë për të thirrur një ambulancë.


Disa koncepte


Në mjekësi, për t'iu referuar dhimbje në kokë, ka një afat të shkurtër - "tsefalhyya", nga kephalos fjalët greke - tru dhe algos - dhimbje.
Ka edhe një gjë si dhimbje koke "primar" dhe "të mesëm". Tsefalhyya kryesor është një përgjigje ndaj çrregullimeve funksionale afatshkurtra në trup shkaktuar nga disa faktorë negative mjedisore. "Sekondar" është rezultat të njëjtat sëmundjeve dhe kushtet patologjike, që është një simptomë. Pra trajtojnë dhimbje koke në kuptimin e vërtetë të fjalës - qesharake sepse shëruar, ju keni nevojë për të çrrënjosur shkakun, një manifestim i cili është tsefalhyya.


Unë duhet të them se të gjithë njerëzit nuk e kuptojnë qartë se çfarë është ende një dhimbje koke. Truri na duket si grupimeve kryesore masive e indeve nervore, prandaj, ajo është e detyruar të jetë veçanërisht e "ndjeshme" dhe kjo është e vërtetë, por vetëm të njëjtën trurit dhe jo një burim i dhimbje - ajo merr sinjale vosprynymayuschuyu funksion. Dhimbja është shkaktuar nga acarim të microstructures njëjtë - receptorët dhimbje që janë gjetur në muret e enëve të gjakut në rreshtim të trurit, kafka periosteum, indeve të buta (lëkurë, indin nënlëkuror, muskujt, tendons).

Veprimet prioritare


Merrni më të zakonshme, mund të themi të përbashkët, në rastin e tsefalhiyi: dhimbje koke filloi heshtje, ngadalë ngadalë, ju paguani vëmendje të ngushtë, atëherë të ndaluar ata të ndihen të angazhuar në shërbim të nevojshme apo çështjeve ekonomike. Por pas pushimit të drekës, ose në fund të ditës ky person të pakëndshme - tsefalhyya ende të detyruar që për të tërhequr vëmendjen, posylyvshys shumë dhe përkeqësim shëndetin tuaj. Çfarë duhet të jetë ndihma e parë në këtë rast?

Ndalo erdhi. Krijoj veten (ose "viktimë") e çaj jeshil të fortë. Më mirë në qoftë se ajo nuk do të jetë një qese, dhe çikë çaj krupnolystovoho. Pas pirë 1-2 gota, ju do të plotësoni jo vetëm deficitin e lëngjeve që shpesh kontribuon në zhvillimin e dhimbje koke, por edhe të marrë sasinë e nevojshme të caffeine. Ajo tonet muret e venave intrakraniale, duke kontribuar së tepërmi duke ngushtuar enët e gjakut dhe përshpejtojnë rrjedhjen e gjakut nëpërmjet tyre - për efekt mbi receptorët dhimbje në muret dhe zonat përreth meninges ndalesa tsefalhyya humbur. E pra, efekt stimulues të kafeinë në sistemin nervor qendror, ndoshta secili naslыshen (si çaj jeshil pije gjumit, ende nuk ia vlen). Lexuar në lidhje me vetitë shëruese të çajit të gjelbër, dhe ti e kupton se ajo dostoyneyshaya alternativë për kafe e zakonshme!

Në qoftë se ju "nelyubytel" marrë drogë - kufi për çaj apo ujë vetëm të pastër të freskëta. Por ata që kanë përsëritur dhimbje koke u bë e padurueshme dhe i shoqëruar nga nauze dhe vjellje, dhe kështu dobësia e përgjithshme e aftësisë së kufizuar të plotë - natyrisht, duhet të marrin analgjezik. Sa më shpejt që ju bëni, nuk e injorojnë simptomat sinjal, shumë shpejt ajo do të veprojë. Kjo mund të jetë droga nga grupi i analgjezikë thjeshta kombinuar NSAIDs.

Sa për dhimbje koke veçanërisht efektive të kombinuar, që përmban përsëri kafeinë në përbërjen e saj: tsitramon, Askofen (aspirina + paracetamol + kafeinë). Hiq dhimbje koke menjëherë përtej fuqisë as një droge, kështu që ajo një "ndihmë" të vogël.
Nevojë për të marrë disa ajër të pastër. Në mënyrë ideale, në qoftë se ju do të ecin hap nge, jo sutulyachys dhe të marrë frymë thellë. Motion optimizes rrjedhjen e gjakut (i cili ndoshta nuk është kryer në mënyrën më të mirë, për shkak të punës përsëritura), normalizimin e furnizimit me gjak të trurit, rrit mbushje të oksigjenit në gjak, të cilat më duhet në sistemin nervor qendror. Oxygen rrit metabolizmin, lirimin e glukozës, kur muskujt e punës, e cila është substrati kryesor i energjisë për kabllo të energjisë. Por në këmbë është e shkëlqyer heq stresin emocional, i cili shpesh është shkaku i vërtetë i dhimbje koke tona!

Le të këtë hap ju nuk duket banale - "Të gjithë shkëlqyer -. Vetëm" Duke qenë jashtë mund të lehtësojë në mënyrë të konsiderueshme edhe dhimbje të tillë të padurueshme në migrenë, hemikraniya kronike paroksizmal dhe grumbull tsefalhiyi shtyjë daljen e dhimbje koke pikut, dhe shpesh mjaft të rregullohet!
Prandaj, në qoftë se ju nuk mund edhe të ecin ose të marrë frymë e ajrit dhomë afër dritares.
Shumë zbutur dhimbje koke lejon vetë-masazh, e kombinuar me ekspozimin në disa pika biologjikisht aktive (detajet - në një artikull).

Qëndrojnë në shtëpi rrit tsefalhiyeyu luftarake: ju mund të qëndrojnë në dhomë shaded ventiluar, kreu lidhi fort me një peshqir dhe të përdorin një aplikues gjilpërë (Kuznetsov, njolla), duke aplikuar atë në rajon zverku, apo zonë veçanërisht e dhimbshme.

Çfarë duhet të bëni kur dhimbje koke nekupyruemoy?


Tsefalhyya më nënshtruar "trajtimit" mjekim? Mendoni për këtë, dhe sa shpesh ju merrni qetësues, ju lutem? Futje të shpeshta ose të tepërt të analgesics çon zhvillimit abuzusnoy (nga fjala angleze «Report» - abuzimit), dhimbje koke, dhimbje të përforcohet në krahasim me konvencionale dhe rastet e tsefalhiyi bëhen më të shpeshta dhe të zgjatura.

Nëse ju mendoni se "tërhiqem" dhimbje koke nuk përjashton ju - një recetë duhet vidyazykatysya të drogës zakonshme dhe të përpiqen për të qetësuar sulmin aktual tsefalhiyi metodat drogës pa, dhe shëndetin e normalizimit - për të vizituar neurolog. Përjashtojnë se ju keni sëmundje që provokojnë dhimbje koke, dhe të caktojë ilaçe optimale dhimbje - është në juridiksionin e saj.
E njëjta algorithm duhet të ndiqet kur rastet e dhimbje koke në njëfarë mënyre kanë ndryshuar: dhimbje mori një karakter të ndryshëm, intensitet, ndryshoi lokalizimin; Nëse simptoma neurologjike filluan të shfaqen: çrregullime të lëvizjes, çrregullime të ndjeshmërisë, vizion, gjuha.

Rast emergjente


Telefononi menjëherë një ambulancë kërkohet nëse:
Dhimbje koke të njerëzve ishte papritmas akut
Vetëdija Njeriu i humbur
Brenda disa minutave nuk kishte simptoma neurologjike - konvulsione, të vjella, vetëdija paaftë, motor, shqisor, të folurit, çrregullimeve vizuale
Çdo vit në goditje ndodh në rreth 450,000 njerëz. Strokes shkaktuar çrregullime të rënda të furnizimit me gjak të trurit (infarkt cerebral) - më të zakonshme.
Mundur gjakderdhje në tru, dhe kur ajo pautynnuyu shell (hemorragji subarachnoid).

Shpejt viktima do të merret në një spital neurologjike - të larta shanset e saj për mbijetesë dhe rehabilitimit të suksesshëm në të ardhmen!
Para ardhjes së jashtëzakonshme ose gjatë transportimit të viktimës individual, ju duhet të:
mbani atë sup brez dhe kokën në pozitë të ngritur
mbrojtur kokën tuaj nga ndikimi, nëse konfiskimet personi
hiqni nga të vjellat e gojës për të parandaluar ata nga të bjerë në rrugët e frymëmarrjes