Çfarë ndodh nëse një veshkave është më pak zgjedhje, por për të zbuluar devijimet


Indeksi artikull

Shkaqet kryesore të hydronephrosisSimptomat karakteristike e hydronephrosisFazat e formimit të hydronephrosis në trupHolding trajtimin e hydronephrosis


Hydronephrosis quhet ky shtet, kur ndikimi i faktorëve të caktuar në veshka e njeriut paku një më shumë. Në mënyrë tipike, patologji manifestuar në situatat e mëposhtme:Bllokimi i uretrës në një nivel të caktuar - është shkaku më i zakonshëm i sëmundjes.
Depërtimi i vazhdueshëm në urinë veshkave nga fshikëz. Ndonjëherë devijimi i tillë provokon dhimbje në anën apo ndodh pa shkaktuar asnjë simptomë.Shkaqet kryesore të hydronephrosis


Hydronephrosis mund të jenë çrregullime të lindura apo të fituara. Forma kongjenitale zhvillohet si pasojë e ndikimit të faktorëve të mëposhtëm:Koordinimi i dobët i uretrës.
Lindura arteriet e veshkave devijimet lokalizimin dhe degët e tyre që janë shumë presion në uretër.
Lokalizimin e gabuar e uretër nga venë uritur.
Ngushtim kongjenitale, bllokim valvul në ureters apo uretrës.Të marrë formën e hydronephrosis zbuluar në situatat e mëposhtme:
Patologji kronike të mushkërive.
Shfaqje e inflamacionit të sistemit urinar.
Neoplasms tumorit së uretrës, mitrës, vezore, prostatës.
Ngushtimi Cicatricial e uretrës për shkak të lëndimit.
Infiltrimi i natyrës malinje dhe metastases në indet e legenit dhe hapësirë ​​për peritoneum.
Lëndime të palcës kurrizore, duke shkaktuar shkarkimin shkelje refleks të urinës.Shpesh sëmundja është asimptomatike, në mënyrë që të pa shenja të veçanta. Në fazat e hershme kur ajo është më shumë se një tjetër një veshkë, manifestimet klinike varet nga shkaku se provokuar patologji. Për shembull, zhvillimi i urolithiasis mund të fillojnë sulmet e dhimbje barku i veshkave - është një dhimbje e fortë të mprehtë në ureters drejtim.Simptomat karakteristike e hydronephrosis


Tipari më i vazhdueshëm i hydronephrosis të konsiderohet dhimbje e shurdhër dhemb në rajonin e mesit. Dhimbje në zhvillimin e sëmundjes mund të fillojë pa marrë parasysh kohën e ditës dhe të pozitës së trupit. Vendi i dhimbjes, anën e djathtë apo e majtë referohet shkatërrimit.
Nëse veshkave majta është rritur apo të veshkave të drejtë, atëherë në atë anë manifestuar dhimbje barku, dhimbje gjatë sëmundjes së mëlçisë pohodyaschaya ose cholecystitis. Gjatë një sulmi të dhimbjes me nauze zhvillon vjella, bloating dhe presionin e ngritur të gjakut.


Kjo është e rëndësishme! Me një rritje në mjek temperaturën e trupit sugjeron bashkuar infeksion. Ndonjëherë e vetmja shenjë e sëmundjes është gjakderdhje me urinë. Përafërsisht 20% e hematuria bruto diagnostikuar, dhe edhe më shumë - microhematuria. Ky tipar manifestohet në uyazytsi që hydronephrosis u shkaktua nga urolithiasis sepse gurët kanë filluar të dëmtojë muret e uretrës.

Kur zapuschenyy sëmundje, sidomos në lezionet bilaterale formuar simptomat e dështimit të veshkave. Në të njëjtën kohë ul sasinë e urines prodhuar edema, hipertension dhe anemia zhvillohet.Fazat e formimit të hydronephrosis në trup

Faza e parë e sëmundjes duket akumulimin vogël të urinës në legen i veshkave dhe i butë që shtrihen nga muret e tas. Kjo fazë kompensohet kur puna veshkat mbetet normale.
Në dytë veshkave fazë e sëmundjes hydronephrosis shkakton hollimin e parenchyma veshkave, dhe është plotësuar me përkeqësimin e trupit me rreth 40%. Ajo rrit aktivitetin e veshkave të shëndetshme të dytë, duke kompensuar funksionin nxjerrës.

Faza e tretë e sëmundjes është i terminal - ajo kishte një humbje të madhe të funksionit të tyre të veshkave ose ndërprerje të plotë të veshkave. Ajo në mënyrë aktive zhvillimin dështim kronike të veshkave, e cila në mungesë të masave të duhura mund të rezultojë në vdekjen e pacientit.

Holding trajtimin e hydronephrosis

Nëse, pasi mjeku konfirmoi diagnozën e lezioneve hydronephrosis veshkave, trajtim ndihmon përputhet saktë relativisht shpejt të rivendosur funksionin e veshkave dhe të kompensojë për gjendjen patologjike. Në çdo rast, ne duhet të marrë parasysh shkaqet e sëmundjes, normën e saj të progresit dhe shkallën e zhvillimit. Objektivi kryesor i procesit të trajtimit - eliminimin e shkaqeve të hydronephrosis.

Trajtimi konservativ përfshin terapi simptomatike të sjelljes, i cili është në fazat e hershme të sëmundjes. Ajo është duke marrë qetësues, ju lutem dhe drogë anti-inflamator, ilaçe, mund të reduktojë presionin e gjakut dhe mjete të tjera në varësi nga shenjat e shkatërrimit. Në rastin e aderimit të infeksionit kërkon trajtim me antibiotikë. Në mënyrë tipike, trajtim konservativ para operacionit kryhet.
Sa për ndërhyrjen kirurgjikale në sëmundje, operacioni i organizuar kryesisht orhanosberehayuschaya për të eliminuar shkaqet e hydronephrosis dhe rivendosjen e funksionin e veshkave. Ajo është e mirë për të kryer operacionin në fazat e hershme të sëmundjes, kur trupi nuk ka ndryshime janë reversibile, sidomos në një situatë në çrregullime të lindura.


Kjo është e rëndësishme! Kirurgjia rikthen qenët i qartë e uretrës, dhe në fazat e avancuara të sëmundjes - zbatimin e legenit plastike veshkave dhe të rivendosë madhësinë e saj normale.

Nephrectomy kryhet vetëm nga një uyazyka fortë braktisur procesin kur aftësia e veshkave për të funksionuar krejtësisht të humbur, dhe ruajtja e tij mund të shkaktojë inflamacion dhe, rrjedhimisht, komplikime të tjera serioze.