Çfarë ndodh nëse muskujt keq lënduar


Shpesh, pas fundjavës në vilë, ose ju nuk mund të bëj apo të shpjegoj. Ndërkohë krem ​​farmaceutike të ndihmojë për të keq: muskujt të mësohen me ta - dhe efekti është zhdukur. Ju do të ndihmojë në mjetet e njerëzve të zakonshëm. Le ta dinë se çfarë nëse muskujt keq lënduar.
Vaskë të nxehtë dhe birrë
Kjo recetë works perfectly për uyazyka që keni pasur një aktivitet fizik një kohë, të tilla si ditën e parë që ka punuar në palestër. Pirë një shishe të vogël të birrës dhe një orë Merrni një dush të nxehtë me kripëra minerale. Kështu, muskujt tuaj të relaksoheni. Vetëm përsëris këtë procedurë shumë shpesh. Në ushtrimin e mëvonshme trupi duhet të mësohen me shërim të pavarur.• Vetë-masazh
Nëse këmbë ishte ngërç i fortë, të bëjë një ndihmë shumë urgjente. Merrni vaj palme dhe masazh vezët fëmijën, heqjen e këmbë dhe të këmbëve për pesë minuta, fërkim e tyre në lëvizje të naftës mbrapa dhe me radhë përgjatë muskujve gjatësi. Nga rruga, masazh mund të kryhet me një copë akull, e cila i jep një efekt shtesë ftohje. Përveç kësaj, një nga mënyrat më efektive për të luftuar dhimbje - të qëndrojë për 5-10 sekonda në shkoj vjedhurazi.

• patate Kompresojini
Patate supë 3-5 në lëkurat e tyre, të ftohtë, pure. Bashkangjit në vendin e lënduar më shumë: një shtresë e patate - një shtresë e letrës rëndë apo pëlhurë. Get compress. Në krye të këtij ndërtimi të mbuluara shall leshi. Kur të ngrohtë ndaluar compress, hiqni atë. Nëse dhimbja është e rëndë, ajo është e mirë për të lënë gjatë natës, duke ndryshuar disa herë patate në shërbim të nxehtë.


• paketat e bimëve
Gjithashtu, kur dhimbje të forta dhe ndihmon compress nga gjethet e rodhe. Vetëm nevojë për të mbledhur atë në vend ose në pyll, dhe në çdo rast jo në qytet. Grab pesë ose gjashtë gjethe të mëdha të rodhe, obvary ujë të valë. Duke filluar në një grumbull të lë dhe të bashkangjisë në vendin e lënduar, rroba mbuluar të lartë fanellë, dhe pastaj të përfundojë shall leshi. Mbani një kompresë merr rreth një orë. Ka opsione të tjera. Për shembull, ju mund të bëni një kompresë me infuzion të horsetail. Ose të përgatitur një pomadë të tillë për fërkim dyqind gram finely copëtuar yndyrë derri pakripur përzier me pluhur horsetail, fshij në pika të lënduar. Ndihmë e mirë dhe compress me gjethe lakër.


• decoctions Efektive
Në shtëpi ju mund të gatuaj ekstrakte të thjeshta që i japin efekt të rëndësishëm. Për shembull, kjo. Hidh një gotë me ujë të vluar lugë çaji lule të thata ose një lugë gjelle gjethe të thata të bimëve kastravec. Argumentojnë për pesë orë. Duhet të marrin një lugë gjelle gjashtë herë në ditë. Ndihmë e mirë nga dhimbje muskulare dhe pika barberry. Për ta bërë këtë, barberry leh derdh alkool në një raport prej një deri në dhjetë dhe të lënë për dhjetë ditë. Duhet të marrë 20 pika në gjysmë gotë me ujë dy herë në ditë. Në ambulancë rënda dhimbje ofron leh shelg. Recetë e shpejtë është: leh shelg pour vodka (në raportin e një deri në njëzet) dhe vlim në banjë me ujë, të ftohtë, të marrë 3-4 herë në ditë në një lugë gjelle.