Çfarë ndodh nëse ju keni gju Arthrosis


Shumica gjithmonë vuajnë sistemit musculoskeletal, aq shpesh lëndime dhe sëmundje të ndryshme ndodhin në zona të përbashkët gju. Kjo është kryesisht për shkak të ngarkesës së rëndë, gjunjët kanë jo vetëm që "veshin" në trupin e njeriut, por edhe të kryejnë funksione të rëndësishme - për të lëvizur, përkulje, thithin trupin.

Problemet shkaqet me gju të përbashkët mund të jetë ndonjë faktorë të jashtëm dhe të brendshëm, nga një gju të thjeshtë të heqin kg shtesë në bark ose çrregullime metabolike.


Këto dhe shumë arsye të tjera mund të shkaktojnë artrit gju, një sëmundje që prek gju, shkatërron kërc të përbashkët gju dhe i jep funksionalitetin e saktë deformon gju, duke çuar kështu në obezdvyzhennosty pjesshëm. Në shumë studime gjetur se gratë që vuajnë nga kjo sëmundje më shpesh burra, procesi i sëmundjes është më e rëndë sidomos në individët që vuajnë nga obeziteti dhe variçe venat.

Shkaqet e osteoarthritis


Definitivisht nuk mund të quhet shkaku dhe për të parandaluar Arthrosis të përbashkët gju, por duke e ditur që mund të shkaktoj formimin e sëmundjes mund të përpiqet për të shmangur ato, ose të paktën trajtimin e hershme. Speciet që dallojnë pacientët me arthrosis, ndahen në:

- Pikëpamja Primar osteoarthritis - ai paraqitet personalisht në lindje, për shkak të defekteve në gju të përbashkët. Evoluojnë tilla Osteoarthritis fillon në fëmijëri në disa raste në rininë e tij. Vjen nga sipërfaqet parregullta e nyjeve ose ligaments, i cili më tej çon në ndryshime degjenerative.
- lloj osteoarthritis mesme - kjo ndodh për shkak të dëmtim ose sëmundje.
Shkakton të osteoarthritis e përbashkët gjurit me formën e dytë të sëmundjes mund të përfshijnë:

 • Kirurgjisë për të hequr menisk - të kontribuojë në gju shpejtë veshin;

 • Thyerje, zhvendosja apo ndonjë shembje tjetër gju që çojnë në kërc dëme ose kockave bazat gjunjë;

 • Ngarkesës disproporcionale në gju të përbashkët është veçanërisht e zakonshme në atletët;

 • Osteoarthritis mund të provokojë inflamacion i nyjave - artritit;

 • Pesha e tepërt gjithashtu kontribuon në shfaqjen e sëmundjeve për shkak të stresit të tepruar të nyjeve dhe ligaments aparatit;

 • Metabolizmin e pavlefshme çon në akumulimin e kripërave në nyjet e gju;

 • Çdo operacioni në gju, mund të shkaktojnë artrit,

 • Për të ndikuar kanaçe arsimit dhe sëmundjeve të tjera, i shoqëruar nga tkurrje të muskujve të enëve të gjakut apo këmbët. • Çfarëdo lloj gju osteoarthritis, procesi mund të çojë në formimin e një osteoarthritis njëanshme ose bilaterale. Plagosje shpesh çojnë në Arthrosis njëanshme, por trashje mund të kontribuojnë në formimin e dy rrugë. Nëse ndonjë lloj nuk trajtohet, ai mund të formojnë një Arthrosis deformimeve të përbashkët gju, forma të avancuara të sëmundjes .

  Simptomet e osteoarthritis


  Gju formuar arthrosis përbashkët mund në disa vite ose muaj, pasi ajo zhvillon gradualisht dhe simptoma të dukshme janë vërejtur, por mund të ketë ndjesi të pazakontë dhe parehati në gjunjë. Sëmundja prek kryesisht gratë pas dyzet vjet, janë të prirur për sëmundje variçe dhe trashje. Osteoarthritis ka katër shkallë të zhvillimit:

  1 shkallë - nuk shkakton dhimbje të forta dhe mezi duket, nëse jo për të filluar trajtimin, sëmundja do të përparojë, ajo do të përkeqësohet të drejtat e kapaciteteve motorike.
  2 shkallë - , Dhimbje gjatë në këmbë, por ata mund të ndalet edhe në pjesën tjetër.
  3 shkallë - gjatë shfaqjes së kësaj mase një person fillon të përjetojnë dhimbje të forta pothuajse e padurueshme. Dhimbje lidhet dhe immobilizes pacientin, kjo fazë është më së shumti e përhapur në njerëz të moshuar. Në këto raste, bëhet operacioneve, ndonjëherë gju të përbashkët duhet të zëvendësohet.

  4 shkallë - faza e fundit, kur indet kërc është shkatërruar plotësisht, një mënyrë është për të kryer një operacion .
  Simptomet kryesore të osteoarthritis e gju të përbashkët shoqëruar jo vetëm dhimbje, por edhe ënjtje, sidomos këto simptoma mund të përkeqësohet pas ushtrimit. Formuar si ngurtësi e lëvizjes, mungesa e trajtimit të sjell në proceset jo-rinovueshme.

  Trajtimi i osteoarthritis e gju të përbashkët


  Pa marrë parasysh se çfarë shkalle gju prirur osteoarthritis, ajo duhet të trajtohet, aq më shpejt aq më mirë për gjendjen e përgjithshme njerëzore. Çdo shenjat e sëmundjes duhet të ekzaminohet nga një mjek për të vazhduar pacienti nuk ishte formuar deformimeve Arthrosis të përbashkët gju, e cila mund të shërohet duke kombinuar trajtim mjekësor konservativ.

  Në fazën e hershme të sëmundjes, mjekët përpiqen për të identifikuar shkakun e osteoarthritis dhe të aplikojnë metodat më fal. Njerëzit të cilët janë mbipeshë, ajo është e rekomanduar për të zgjedhur një dietë të ekuilibruar në pacientët me Arthrosis të përbashkët gju për të hequr qafe të gjunjë tepërta ngarkesës. Në thelb veprimet që synojnë zbutjen e dhimbjes, rivendosjen struktura kërc, rrit funksionin locomotor.
  Mjekimi është zgjedhur sipas fazën e progresin e sëmundjes përdorur kryesisht, medikamente, masazh, terapi manuale, kirurgji, stërvitje terapeutik. Para se droga janë anti-inflamator, pilula të ndryshme dhimbje dhe ointments. Medicines zgjedhur në mënyrë rigoroze mjeku, ju nuk mund të besimit reklamat dhe intuitë e tyre. Gjithashtu, mund të jetë e nevojshme injeksione për të trajtuar dhimbjen dhe inflamacion.

  Masazh dhe trajtimet chiropractic të ndihmojë në uljen e dhimbjeve, të relaksoheni muskujt e gju të përbashkët, rivendosjen e qarkullimit të gjakut, rritjen e sistemit motor. Nëse gju shkatërruar kërc, protezë, implantet përbashkët zëvendësim. Por kjo metodë është shumë e shtrenjtë dhe jo aq e zakonshme. Pas trajtimit kërkon çdo ditë të kryejnë ushtrime të veçanta terapeutike. Trajtim gjithëpërfshirës, ​​i cili përfshin procedurat terapeutike, palestër, masazh, chiropractic dhe ointments do të normalizohen funksionin e përbashkët gju dhe për të lehtësuar pacientit.


  Ushqim dietik në Arthrosis


  Përveç të gjitha trajtimet e tjera Arthrosis duhet të ndjekin dhe të ushqyerit . Ajo duhet të jetë i balancuar, të dobishme dhe të përfshijë ushqime vetëm të shëndetshme. Në një kohë kur ka një shërim të trupit, ju duhet të hani sa më shumë produkte vitaminë pasura me kalcium, magnez, hekur, vitaminë A, B, C dhe D. Ajo duhet të përjashtojë produkte të dëmshme, të tilla si kafe, shumë ushqime të kripura, sodas, alkool, të gjitha këto Produktet larë larg kalcium nga kockat.

  Dietë në pacientët me Arthrosis të përbashkët gju është e nevojshme sidomos për njerëzit me peshë të tepërt. Ushqimi duhet të jetë pesë herë gjatë rostiçeri është më e mirë për të përdorur fruta dhe perime, dhe ditë duhet të pini të paktën 2 litra në dietë gjithashtu duhet të përfshijë supë, pelte, pelte, ushqime të pasura me proteina: djathi, salcë kosi dhe produkte të tjera të qumështit. Njerëzit me mbipeshë është e rekomanduar për të zgjedhur produkte të ulët-yndyrë qumështit.