Çfarë ndodh nëse zgjatet në legen rritur në veshka


Indeksi artikull

Shkak i patologjisëDiagnoza dhe Patologjia shprehjeTrajtimi PatologjiaRreziku i patologjisëLegen veshkave janë dëmtimit të dhëmbëve, i cili mbledh urinës nga veshkat. Në legen i veshkave të urinës veshkave penetron gota dhe lojë me birila tashmë transportohen në uretër dhe pastaj në fshikëz. Nëse zgjeruar veshkave rritur legen, trajtimi varet diagnozën dhe format e patologjisë.


Shkak i patologjisë


Sëmundje të tilla si legen i veshkave zgjerim që ndodh kur shkeljet uyazytsi rrjedhje e urinës nga uretër në legen veshkave. Shkarkimi i urinës është e shqetësuar për shkak të bllokimit të uretër, ngushtimin lumen e saj.


Në trupin e fëmijës sëmundja është shkaktuar nga anomalitë kongjenitale të formimit urinare sistemit. Për shkaqet imediate duhet të klasifikohen ngushtimin e uretër, modulim të tij për shkak të vendosjes të pahijshme e veshkave.
Gjithashtu, arsyet për rritjen përfshijnë legen i veshkave të rrisë presionin formimin e urinës përmes pengesave për kryerjen e saj, duke e ngushtuar kanalet mochevыvedenyya, reverse prodhimin e urinës në veshka. Për zbulimin e patologjive në fetus në 16-20 javë të zhvillimit të organizuara nga ultrazërit.

Pieloektaziya konsiderohet si një problem, pasi zhvillimi i saj në organet urinare formuar stanjacion dhe procesin e atrofi indeve të veshkave dhe të përkeqësuar funksionin e veshkave. Si rezultat i këtyre devijimeve lindin veshkën sklerozë.
Në pyeloэtazyya rritur shpesh zhvillon pas transferimit të urolithiasis. Në këtë gur do të mund të vendoset në zgavrën legenit apo edhe në uretër. Rritja e legen e veshkave në të rriturit mund të zhvillohet për shkak të ndikimit të tumoreve të kancerit, kur tumori shtyn fuqimisht uretër dhe të shkaktojnë shkelje shkarkimin e urinës.Diagnoza dhe Patologjia shprehje


Në shumicën e situatave të rrisë legen e veshkave në vetvete nuk është e karakterizuar nga simptomat specifike dhe foto klinike është manifestimet kryesore të sëmundjes, e cila provokoi pyeloэktazyyu.
Përveç kësaj stagnimit të urinës në tas kontribuon inflamacion infektive. Shpesh sëmundja është zbuluar rastësisht gjatë Ultrasonografi.
Zgjerimin e legen e veshkave në të rriturit është shkaktuar nga mbivendosje gur ureteral, për këtë arsye, zhvillimi i urolithiasis dhe faktorë të tjerë që kërkohen për të shkaktuar shpenzimet e detyrueshme për të ultrazërit të veshkave për të parandaluar komplikime të rënda.

Mjekët Ultrasonografia organizimi i kushtoj vëmendje të madhësisë së pelvisit të veshkës në të rriturit me kohë dhe pas urinimit, si dhe për të ndryshuar madhësinë e vitit të kaluar. Në funksion të përparimit të shpeshtë të patologji për të përcaktuar shkaqet e humbjes duke përdorur metoda të tjera diagnostike si urography - materiale intravenoz kontrast, cystography - futjen e mesme kontrast në fshikëz duke përdorur një kateter.


Trajtimi Patologjia


Në mënyrë që të eliminuar zgjerimin në legen rritur në veshka duhet së pari të kryejë luftën kundër shkaku që çoi në këtë disfatës që shkaktoi shkarkimin shkeljes së urinës.

Faktorë të lindura patologji etiologjik e suksesit përshtatshme për korrigjimin me anë të ndërhyrjes kirurgjikale. Kur ngushtimi i metodës uretër stenting mund të kryhet - kur zona u ngushtua futi një të veçantë "kornizë".
Në 70% të rasteve të pieloektaziya lindura myyazytsilno eliminohen me anë të sistemit urinar maturimit të fëmijës në vitin e parë pas lindjes. Në 25% të rasteve të sëmundjes duhet të trajtimit konservatore, e cila është një metodë e barnave të caktuara nephrologist mjek. Vetëm 5% e sëmundjeve te fëmijët mund të kenë nevojë kirurgji duke përdorur teknika endoskopike, dmth pa kirurgji të hapur Channel urinim.

Nëse legen norma e veshkave në të rriturit u rrit nga sëmundje të veshkave guri, mjeku vendos mbi gurë më të përshtatshmet zgjidhje. Kjo situatë mund të zbatohet si metodat konservative dhe operative.Para për të eliminuar shkaqet e trajtimit të sëmundjes legen zgjatur e veshkave është për të parandaluar proceset e formimit të inflamacionit. Për këtë qëllim, ekspertët rekomandojnë përdorimin e drogës që mund të kontribuojnë në shkatërrimin e mikroorganizmave patogjene që të merrni në urinë. Gjithashtu të jetë futje vidyazykatysya tepërt fluide dhe ushqime diuretik ose ilaçe.

Operacionet në humbjen e një pyeloэtazyey rritur kanë nevojë për 25-40% të rasteve. Tani nuk ka asnjë mënyrë që do të ndihmojë të parashikojnë kursin e sëmundjes, kështu që çështja e operacionit mjeku vendos pas vëzhgimit të kujdesshëm të pacientit dhe kryerjen sondazh saj. Në rastin e pyeloэktazyy theksuar zhvillimit aktive ose zgjerimin në një tas dhe përkeqësimin e funksionit të veshkave mund të kenë nevojë kirurgji.
Operacion bën të mundur për të eliminuar pengesat për rrjedhën rezultuar e urinës ose asgjësimin e zbaticë fshikëz-uretër. Shumë procedura kirurgjikale janë kryer me sukses duke përdorur endoscopy, dmth nuk ka transaksione të hapura, por me ndihmën e mjeteve të vogla që bien në vendin e shkatërrimit përmes kanalit të urinimit.Rreziku i patologjisë


Sëmundja është konsideruar si një shprehje e anomalive në organet urinare. Shkarkimi vështirësi e urinës mund të rritet, duke shkaktuar atrofi compression në indet e veshkave dhe përkeqësimin e veshkat. Rrjedha tepër i gabuar i urinës shpesh plotësohet pyelonephritis - inflamacion në veshka, e cila dëmton funksionin e tij dhe mund të çojë në skleroza veshkave.
Është e rëndësishme të mbani mend se rritja në legen i veshkave nuk është një sëmundje e pavarur - është vetëm simptomë pamjen shkelje të tërthortë për shkak të ndikimit negativ në kryerjen e urinës nga pelvisit veshkave. Bazuar në sa më sipër, është e qartë se trajtimi kryesor patologji varet nga arsyet specifike për zhvillimin e saj.