Çfarë është një abscesi veshkave dhe se si për të trajtuar këtë sëmundje


Indeksi artikull

Çfarë mund të shkaktojë zhvillimin e një abscesiSi funksionon sëmundjeNga sëmundjet identifikiminTrajtimet ekzistueseAbscesi i veshkave - një sëmundje infektive që zhvillon për shkak të acarimit të pielonefrit akut purulent.
Procesi inflamator është i shoqëruar nga shkrirja e indeve të veshkave dhe shfaqjen e një zgavër të mbushur me qelb. Diameter e kavitetit eshte nje rul granular (ind kokërrizim që ndan lezioni nga indet shëndetshëm.Çfarë mund të shkaktojë zhvillimin e një abscesi


Shkaqet e abscesit veshkave - infeksionit.
Abscesi Agjentet veshkave është shpesh një lloj i baktereve Klebsiella, Escherichia coli, Proteus spp, të hyjë në infeksionet gjak e traktit urinar.
Veshkave abscesi mund të zhvillohet:me urolithiasis;
si pasojë e inflamacionit e veshkave;
për administrim parenteral e barnave;
nëse dëmtuara traktit urinar;
në pacientët me diabet;
si komplikime pas kryerjes së një operacioni për të hequr gurët në veshka.
Nëse abscesit metastatic, bakteret patogjene mund të merrni në veshkat lezionet inflamatore të vendosura në organe të tjera të prekura: zemra (endokardit me septike) ose mushkërive (pneumonia shkatërruese purulent akut).


Duket sëmundjeve


Simptomet e veshkave abscesi pak më ndryshe nga manifestimet tipike të pielonefrit akut. Sëmundja është e karakterizuar nga rrjedhës akute. Ajo vërejtur simptomet në vijim:një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit (39-41 gradë), mundësisht në mbrëmje;

trupi i pacientit rrënqeth ethe;
impuls dhe frymë pacientin përshpejtuar mund të zhvillojë gulçim;
dhimbje prapa në veshkat;
dhimbje koke të rënda;
të vjella;
prerja dobësi të muskujve (dobësi);
ikterik membranat proteina ngjyrim të syve;
urinim të dhimbshme, të përgjakshme;
ndonjëherë pacientët me veshka abscesi mbaron deri në stomak: kjo dispozitë heq dhimbjen në shpinë. Gjymtyrët Extension shkaktuar sulm akut i dhimbjes në zonën e prekur.Nëse abscesi i veshkave është bilateral në natyrë, nuk ka dështim akute renale dhe hepatike dehje.Nga sëmundjet identifikimin


Fillimisht, diagnoza është e vështirë për shkak të faktit se simptomat klinike të sëmundjes mbizotëron pielonefrit akut.Në provim, e dhimbshme të veshkave i dukshëm i durueshëm zgjeruar dhe aty është rritur dhimbje në rajonin e mesit për shkak të Effleurage dritë (simptomë pozitiv Pasternatskogo) pasuar nga pamja e qelizave të kuqe të gjakut në urinë.
Sightseeing urohramma tregon devijimin e shpinë drejt veshkave prekur, zgjerimit të veshkave. Muskujt e mesit hije mungon.

Nxjerrës urohramy zbuluar përkeqësimin e veshkave (deri në ndërprerjen e saj të plotë). Renale frymëmarrjes turne kufizuar në mënyrë të konsiderueshme (ose jo). Legen veshkave dhe grimcuar atë kupë.
Tomography llogaritur mund të ndjekim trendin e inflamacionit në përreth organeve dhe indeve.
Ultratinguj tregon një rritje të rrumbullakta mbushur me përmbajtje homogjen me echogenicity ulët dhe lokalizimin e qelb në veshka.

Trajtimet ekzistuese


Trajtimi i veshkave abscesi mënyrë konservatore (duke përdorur barëra dhe ilaç bimor), shpesh (75%) rezulton në vdekjen e pacientit, kështu që në këtë rast mund të flasim për efikasitetin e ulët të shkakut dhe të kujdesit paliativ.

Një trajtim efektiv për abscesit të veshkave mund të konsiderohet vetëm kirurgji emergjente.
Abscesi operacion në veshka është për të eliminuar (decapsulation) iu nënshtruan shtrihen kapsulë fijor e veshkave që i bën presion shtesë mbi inde fryrë. Gjatë operacionit prerë kujdes përmes kapsulës fibroze me një bisturi në segmentin e poshtme të veshkave dhe hiqen.
Pastaj vijon një pjesë të abscesi zgavër formuar zgjidhje të mëtejshme të përpunimit dezinfektues. Zgavër e madhe kullimit dhe retroperitoneale kryer duke përdorur tuba kullimit dhe swabs gome-garzë.

Synimi është tërheqja e kullimit qelbi nga veshkat. Nxjerrë nga plehu i nënshtrohet hulumtimit veshkave, e cila shfaqet në sensibilitet e baktereve patogjene ndaj antibiotikëve. Analiza e të dhënave mund të jetë një trajtim efektiv të drogës që synon shkatërrimin agjent shkaktar.
Nëse shëndeti i pacientit e lejon, gjatë operacionit me gurë ureteral nxjerrë se penguar sekretim normal të urinës nga trupi. Kështu eliminuar infeksionet e traktit urinar shkaku kryesor.
Nëse për arsye objektive kjo nuk është e mundur, kirurgji për të hequr gurët e kryera 2 muaj pas stabilizimit të pacientit. Pastaj gyp të jashtëm urinar (nefropyelostomu) shëruar.
Në rastin e ndryshimeve të pakthyeshme në parenchyma veshkave hequr.
Ndjekur trajtim antibacterial dhe detoxification.
Trajtimi kirurgjik Moti në masë të madhe varet nga afatet kohore të kërkuar ndihmë mjekësore. Pavarësisht avancuar vdekshmërisë teknologjisë mjekësore në abscesit veshkave është mjaft i lartë, kirurgji në mënyrë të menjëhershme mund të shpëtojë jetën e pacientit. Nëse vonesa mund të zhvillojnë sepsë, kërcënuese vdekjen.

Me trajtimin e duhur te mjeku (urolog) taktikat e duhura trajtimin e pielonefrit akut (konservative ose kirurgjikale) abscesi veshkave mund të shmanget.