Çfarë është një nephrectomy veshkave dhe si është bërë


Indeksi artikull

Indikacionet për nephrectomyContraindicationSa është nephrectomy

HapurLaparaskopike

Periudha postoperativeKomplikimet postoperativeNephrectomy - kirurgji për të hequr një pjesë ose të gjitha të veshkave veshkave. Ky operacion është kryer nën anestezi të përgjithshme.


Indikacionet për nephrectomy


Nephrectomy rekomandohet për sëmundjet e veshkave të tilla:urolithiasis me komplikime purulent dhe gurë të mëdhenj;
tumor i veshkave, e madhe se 7 cm;


trauma;
pamjaftueshmëri renale;
plagë me armë zjarri;
veshkave boshe;
polycystic;
cen;
infeksion serioz.Nephrectomy është përdorur edhe për nxjerrjen e veshkave të shëndetshme donatorëve për qëllimet e transplantimit.


Contraindication


Nephrectomy është i kundërindikuar në:koagulimit të gjakut;
lezione dytë veshkave;
Duke pasur një të tillë;
dekompensimi i sëmundjeve të zemrës;
duke marrë drogë që hedh lëng gjak;
dekompensimi e diabetit.


Sa është nephrectomy


Me nephrectomy pjesshëm heq vetëm një pjesë të veshkave që është i infektuar apo të goditur nga sëmundje. Në një nephrectomy radikal heq tërë veshkën, pjesë veshkave, uretër dhe indit yndyror që rrethon atë. Në donator nephrectomy thjeshtë kryhet me qëllim të transplantimit të veshkave, dhe veshka është hequr me një pjesë të uretër.


Hapur


Nephrectomy hapur kryer duke bërë një prerje në mëparshëm apo bark anësore. Lidh veshkave të enëve të gjakut të trupit, dhe kravatë kryq, atëherë në mes të veshkave dhe të fshikëzës kryq dhe do ta lidhë uretër. Për shkak të llojit të nephrectomy mund të hiqet uretër, gjëndër veshkave dhe indeve përreth. Pas largimit të veshkave dhe uretër lidhë deri enët dhe qepi prerje të lëkurës.Laparaskopike


Laparaskopike nephrectomy - metoda e kirurgjisë minimalisht invazive. Me këtë operacion duke përdorur instrumentet laparaskopike me të cilat për të parë dhe të prerë veshkën. Mjeku merr veshkat figurë me një laparoscope fleksibël. Kirurgjike dhe një laparoscope futur nëpër katër prerje të vogla në bark.
Kur burbuqe është e prerë, ajo e vënë në një qese të veçantë dhe të hiqen nga zgavrën e barkut nëpërmjet uljes pestë paksa nën kërthizë gjatësi prej rreth 76 centimetra. Kjo nephrectomy kryer për më shumë se nephrectomy hapur, por studimet kanë treguar se kohëzgjatja e qëndrimit në spital pas nephrectomy laparaskopike më pak, dhe të reduktuar dhimbje postoperativ dhe përshpejtuar procesin e shërimit.Periudha postoperative


Nëse keni dhimbje në prerje në periudhën postoperative pacienti emëruar injeksion ilaçe dhimbje. Një çift i orëve pas operacionit, pacienti mund të shpëlaj gojën tuaj dhe në qoftë se nuk ka asnjë të përzier dhe të vjella, të bëjë disa gllënjka ujë, ajo duhet të pini pjesë të vogla. Ushqimi në pëlqyeshëm gjetën të nesërmen. Ju mund të përdorni supë, dietë të zier mish, kos me pak yndyrë dhe djathë.Pas dietë pavarur karrige mund të zgjerohet. Nëse nuk ka karrige për tre ditë, klizmë pacienti emëruar. Në dietën e një pacienti që iu nënshtrua nephrectomy radikal nuk duhet të tymosur, i skuqur, i kripur, të lëngshme duhet të pini të paktën 2500 ml

Ecni në repartin pas operacionit pacienti mund të ketë të nesërmen, dhe një ditë është e lejuar dhe ecin poshtë sallë. I pari nga shtrati vërejtur shpesh në pacientët me marrje mendsh, errësuar e syve, keq fluturon. Pacienti bërë salcë të rregullt, 9-10 ditë për të hequr sutures, për më tepër, i emëruar terapi antibiotik për 15 ditë.


Komplikimet postoperative


Efektet pas kirurgjisë varet nga comorbidities e pacientit, përgatitjen dhe përvojën e ekspertëve para operacionit. Në periudhën postoperative janë kryesisht komplikimet jo-specifike që shkaktohen nga gjatë-qëndrojnë anestezi stacionare dhe përgjithshme.

Këto përfshijnë:emboli pulmonare;
Pneumonia congestive;
thrombophlebitis;
pash;
infarkt miokardi.Megjithatë, komplikime të tilla janë të rralla.