Çfarë nephrectomy është kryer dhe se si rehabilitimi pas largimit të veshkave


Nefrэektomyey quajtur kirurgji, gjatë së cilës heq veshkën. Manipulimet e tilla janë të caktuar për pacientët me tumore kanceroze të përmasave të mëdha, me dëme të rënda indeve kist veshkave apo xhevairi, ekzemë shkrirjes së trupit mosfunksionim të plotë të indeve të veshkave shkaktuar nga tuberkulozi, ose për shkak të lëndimit.
Njerëzit që vuajnë nga veshkave përhapen onkologjisë nephrectomy plotë realizohet si operacione qëllimi i të cilave është që të zvogëlojë dhimbjen dhe nivelin e dehjes dhe pezullimin e rëndë hematuria. Heqjen e plotë të veshkave mund të jetë vetëm uyazyka prania e veshkave tjetër është duke punuar si duhet.


Aktiviteti njerëzor me një veshkë praktikisht i pandryshuar me përjashtim të disa kufizime jo-serioze dhe rehabilitimin pas heqjen e veshkave është në përputhje me rregullat e veçanta dhe parandalimin.
Operacioni për të hequr veshka është treguar të njerëzve në situatat e mëposhtme:Tumor në veshkave.
Veshkave serioze lëndimit.
Anomali e veshkat.
Patologji polycystic të tjera të rënda, ku veshka nuk është në gjendje ta bëjnë punën e tyre, e cila çon në komplikacione të ndryshme dhe lezione të infeksionit.Nephrectomy është kryer në departamentin e urologjisë. Pas operacionit pacienti mbetet në spital, zakonisht brenda 1-3 javë dhe sa vazhdojnë rehabilitimin pas heqjen e veshkave varet nga gjendja e përgjithshme e shëndetit.


Komplikimet pas operacionit


Pas një operacioni për të hequr efektet e veshkave do të varet në shëndetin e pacientit, prania e përvojës shoqërues patologjive të kirurgut dhe cilësisë së përgatitjes para operacionit organizatë.
Në periudhën postoperative pas largimi i veshkave mund të zhvillohet komplikime jospecifik për shkak të anestezi përgjithshëm dhe qëndrimit zgjatur e pacientit në një pozicion të palëvizshme. Këto komplikime duhet të merren:
Pneumonia ndenjur;
thromboembolism në arteries pulmonare;
infarkt miokardi;
thrombophlebitis;
goditje.Për fat të mirë refuzimin e shënuar zhvillim shumë të rralla. Për të parandaluar ato është e rëndësishme për organizimin përgatitur për operimin e pacientit dhe aktivizimin e tij e hershme pas operacionit.


Rehabilitimi i hershëm


Periudha e hershme rehabilitimi i nënshtrohet rregullave të mëposhtme për të ndihmuar të kryer një rikthim të suksesshëm pas heqjen e veshkave:Aktiviteti fizik. Menjëherë pas operacionit pacienti duhet të qëndrojë në pozicionin e shtrirë në shpinë mbi kurrizin tuaj dhe për të shmangur lëvizjet e papritur për të parandaluar komplikimet sipas llojit të rrëshqitje ose seams paragjykim me këmbët e veshkave. Nëse pas 2-3 ditësh ka komplikime, pacienti është i lejuar për të marrë një pozicion ulur, dhe në ditën e katërt - ju mund të merrni deri. Në fazën e parë të periudhës së postoperative kërkon aktivizimin me anë të lëvizjeve të zgjuar gjymtyrë, ushtron ushtrime të frymëmarrjes, duke e kthyer nga njëra anë në tjetrën.

Të hahet pas operacionit. Disa orë pas operacionit pacienti është i lejuar për të marrë një sasi të vogël të ujit ose të kryejë gargarë. Dita e lejuar marrja e ushqimit. Ndonjëherë periudha postoperative mund të jetë i komplikuar nga zhvillimit enteroplegia. Peristaltikės dobët për shkak të acarim të peritoneum gjatë operacionit. Kjo është zgjerim të dukshëm të barkut, vonuar stol dhe shkarkimin e gazit. Në këtë situatë, të aplikojnë tub avull, klizmë vënë dhe ilaçe emëruar që rrisin aktivitetin e zorrëve.


Procesi i rehabilitimit të mëtejshëm


Periudha e rehabilitimit pas heqjes veshkën mund të zgjasë nga një deri në një vjet e gjysmë. Në këtë kohë, veshka e dytë përjetuar ngarkesa të rënda dhe duke bërë një punë të madhe për të kompensuar mungesën e edhe trupit.
Në përshtatjen veshka e mbetur rritur në madhësi, dhe për këtë arsye, në vitin e parë pas operacionit, pacientët ankohen për xhoko dhimbje e shurdhër në trup majtë. Kjo simptomë nuk është e rrezikshme dhe me kalimin e kohës është e tyre. Pas shkarkimit nga njeriu në spital është e rekomanduar për të shmangur tendosje të tepruar fizike.

Për të ruajtur shëndetin janë të rekomanduara:Duke ecur në mëngjes dhe në mbrëmje.
Kryerja procedurat kalitje e ujit të tilla si dush, qetësohem me një peshqir.Ajo është e njohur mirë se lëkura, si dhe kryen funksionin e veshkave nxjerrës. Prandaj, ju duhet të monitorojnë me kujdes pastërtinë e saj.
Pas heqjes pikë të vetme të nevojshme për të ndjekur rregulla të veçanta në lidhje me ushqimin. Merrni rekomanduar ushqim tretet lehtë me kalori të mjaftueshme. Është e rëndësishme për të kufizuar futje e proteinave. Baza e të ushqyerit duhet të marrë produktet e mëposhtme:
Bukë thekre.
Perimet, frutat dhe enët me ta.
Produktet e qumështit.
Mish ligët dhe peshku, 200-300 g në javë.


Çdo pjatë mirë steamed, ose merak ziera. Gjithashtu duhet të përjashtohen nga dietë tymosur, skuqur dhe ushqime të konservuara dhe enët.
Nuk rekomandohet shpejtësi braktisin konsumin e kripës dhe lëngjeve, pasi ajo mund të shkaktojë dëme të pariparueshme. Pini ujë mirë të pastër jo-gazuara, lëngje, çaj të dobët, lëng boronicë. Nëse është e nevojshme, mjeku është një dietë personale.

Procesi i rehabilitimit pas nephrectomy është edhe organizimin e aktiviteteve për ruajtjen e shëndetit mbetur veshkave. Për ta bërë këtë:Për të parandaluar shkatërrimin e trupit të infeksionit.
Kryerja e trajtimit në kohë të inflamacionit akut dhe kronik - otitis, grykët, sinuzit, etj
Paralajmërojnë hipotermi.
Rregullisht shkojnë në pritjen në urolog për të vlerësuar mundësitë e veshkave mbetur.Nëse ju nuk mund të parandaluar sëmundje, ajo nuk duhet të trajtohet në mënyrë të pavarur, është më mirë për të parë një specialist. Nedolikovani patologji natyrën infektive mund të rezultojë në dështim pyelonephritis dhe inflamacion të tjera të veshkave të dytë që të çojë në mosfunksionimin e saj.

Jeta njerëzore me një veshkë pothuajse identike në jetën e njerëzve të zakonshëm. Me ushtrimin e duhur, ushqimin e duhur, organizimin e duhur të punës dhe pjesën tjetër të jetës nuk është zvogëluar.