Çfarë është e keqe për veshkat Si të përpiqen për të parandaluar humbjen e tyre


Veshkave njeriu brenda natës derdhur në mënyrë të përsëritur me anë të një gjaku të tërë njerëzor - rreth 1 litër për minutë, filtrim atë nga produktet e shkatërrim, toksinave, toksina, mikrobeve. Zgjidhje e tillë me plazmën e gjakut shkon më tej së bashku ureters, në fshikëz dhe pastaj excreted jashtë.
Kur injektuar në toksina ureters, infeksionit dhe prishjen e produkteve nuk mund të depërtojnë përsëri në veshka - mënyra më e mbulon valvula që hap vetëm në një drejtim. Për të ruajtur normale nevojën funksionin e veshkave për të dini se çfarë është e dëmshme për veshkat.


Për t'iu kundërvënë germs, toksina dhe infeksionet e veshkave duhet të mundë një shumë të fortë dhe i fuqishëm, sepse trupi i njeriut ka dy veshkat, dhe kur njëri dështon, të tjera është e gatshme të marrë përsipër gjithë barrën.


Dëmtimi i veshkave


Veshkat nuk mund të tolerojë të lënë pas dore shëndetin e tyre. Personi shpesh nuk i kushtoj vëmendje të sëmundjeve jo shëruar plotësisht, skica, kariesit, mbart një ftohtësi të lehtë në këmbë. Ishte në këtë infeksion në veshka moment dhe filtri të rezistojë produkteve të dekompozimit të baktereve.

Nuk është për t'u habitur se nganjëherë veshkat nuk janë në gjendje për të përballuar me të gjithë stresin, kështu që kariesi butë të ftohtë ose mund të ndiqni tërhequr dhimbje në pjesën e poshtme mbrapa, një ndjenjë të stagnimit në mëngjes, pas gjumit, pak ngritur temperaturën në fund të ditës. Pas një kohë, çdo gjë është normalizuar pas një person është i çlodhur dhe e zuri gjumi, por pavarësisht nga kjo, puna veshkat tashmë është thyer.
Bacillus, u vendosën në veshkat, prisni për momentin e duhur për të filluar sulmin, pas së cilës veshkat mund të fillojë të funksionojë dobët. Këto mikrobet shumëfishohen të tyre dhe për të ndihmuar të marrë një veshkë nga infeksionet e jashtme nxjerrës traktit që në mënyrë të konsiderueshme ndërhyjnë me valvulat ureteral që nuk përputhen mjaft i ngushtë.


Kjo është e rëndësishme!
Ndonjëherë sëmundje renale të ketë shumë të ulët-kyç fillim, kështu që trajtimi fillon vetëm pas kalimit të tyre në një fazë kronike. Dëme të ndryshme të organeve janë, në të rriturit dhe fëmijët, por shumica e tyre vuajnë përfaqësuesit femra për shkak të strukturës së trupit - mënyrat në të cilat infeksioni hyn veshkat janë më të gjerë dhe të shkurtër.Faktorët negative


Faktori më negativ që ndikon në shëndetin e veshkave, është konsideruar si organizatë e gabuar e të ushqyerit. Për shembull, veshkat nuk mund të tolerojë një tepricë e proteinave në trup dhe abuzimin e alkoolit, kripë, sheqer, ushqim të ndenjur.

Mishi ka një ndikim negativ mbi veshkat. Sidomos kur ajo është e konsumit të tepërt. Proteina, yndyra ndryshe nuk grumbullohen në trup, dhe për këtë arsye, produktet e saj avari janë excreted përmes veshkat, e cila e rrit barrën mbi trup. Nëse veshkat nuk janë në gjendje për të përmbushur punën e tyre, si dhe formimin e gurëve urate.
Yndyrë trupit veshkave është vendosur në një kapsulë të veçantë, ku të ngrohtë, të sigurt dhe të rehatshme yndyra e trupit mbron nga gunga dhe mbështet pozicionin e saj të saktë, në mënyrë që njerëzit nuk janë të rekomanduara për të humbur peshë shumë shpejt. Diets që djeg yndyrë, në fakt zbulojnë veshkave dhe të heq mbrojtjen e tyre, sepse ata janë nën sulm - filtruar gjakun nga bilanci i thyer në të dhe për të hequr produktet avari e proteinave dhe funksion në uyazyka negative, që është e mirë me kapsulë yndyror.

Veshkat nuk tolerojmë përdorimin e alkoolit - kjo vlen edhe për pijet alkoolike, të tilla si birrë ose kokteje të ndryshme. Trupi i njeriut duhet së pari të tretem alkool në komponentët e tij dhe pastaj të largohen nga veshkat. Ky proces kontribuon në dehidratim.Abuzimi është shumë i kripur apo ushqim të ëmbël kontribuon shkelje të bilancit me ujë kripë në trup. Në të njëjtën kohë, një refuzim të plotë të marrjes kripë mund të provokojnë dështim i veshkave. Një person duhet të konsumojnë kripë brenda kufijve të arsyeshëm, e njëjta vlen edhe për të ëmbël.

Konsumi i vëllimit normal të lëngjeve në ditë tek njerëzit ka 4-6 urinim gjatë ditës. A nuk durojnë të fundit, për shkak se lëngu Overflow fshikëzës mund të fillojë përsëri zakydatysya një veshkë në uretër, e cila është shumë e panatyrshme dhe e dëmshme për sistemin urinar.

Kjo është e rëndësishme!
Sëmundjet nuk shëruar plotësisht, ndikimi në të ftohtë, lodhja mund të shkaktojë në heshtje nga sëmundje kronike të veshkave. Në ngrohjes të rënda dhe veshkat tepruar djersitje edhe punë e vështirë, sidomos kur trupi nuk është lagështi të mjaftueshme - është një shkelje e bilancit të gjendjes me ujë të kripur dhe të gjakut të trashë të filtruar nga veshkat organeve shumë të vështira dhe të larë dobët.


Lodhje të shpeshta, stërvitje dhe goditje të forta morale në mënyrë të konsiderueshme të dobësohet trupi rezistojë mundësinë e infeksionit dhe prish imunitetin. Në këtë drejtim, infeksioni pas depërtimit në trup edhe nëpërmjet frymëmarrjes ballafaqohet me pengesa dhe të sigurtë të arritur veshkat.