Çfarë është veshka artificiale, në të cilën procedurë të organizuar


Veshkave artificiale - një aparat i projektuar për të hequr toksinave nga gjaku që grumbullohen në veshkat në humbjen e tyre të rëndë - zakonisht format kronike dhe akute dështimi i veshkave.
Sistemi puna e bazuar në parimet e dializë - një tërheqje e substancave të ulët molekulare nga zgjidhjet koloidale për shkak të difuzionit dhe dallimi presion osmotike në mes të dy palëve celofan membranë semipermeable.
Hemodializë - është metoda më e popullarizuar e trajtimit të formave të avancuara të dështimit të veshkave. Kjo procedurë lejon një person për të vazhduar për të udhëhequr një jetë aktive, pavarësisht funksionit të ulët të veshkave.


Organizimi i rregullt siguron trajtim dializë orarin aderimin, mjekim të rregullt dhe pajtueshmërinë me rregullat e caktuara në lidhje me dietën.


Kur është e nevojshme hemodializë


Në mënyrë tipike, një person i emëruar nga hemodializë, kur veshkat e tij janë në gjendje të kryejnë vetëm 10 - 15% të funksioneve të tij. Së bashku me këtë, personi i zhvilluar simptomat - të vjella, vjellje, edemë, shkallë të lartë të lodhjes. Aparat " veshkë artificiale merr përsipër disa nga funksionet e veshkave - ajo mban presionin e gjakut nën drejtave të kontrollit, mbështet raportin normal të lëngjeve në trup, e cila e bën të mundur për të ruajtur ekuilibrin acid-alkaline normale.

Mjeku përcakton nevojën për dializë në bazë të faktorëve të mëposhtëm: të përgjithshëm mirëqenien, shkallën e funksionit të veshkave, simptomat, cilësinë e jetës dhe dëshirat e tij personale. Në mënyrë tipike, pacientët të fillojnë t'i nënshtrohet procesit të gjatë para kohës së formimit të komplikimeve që mund të kërcënojnë jetën e tij.
Shkaqet kryesore të dështimit të veshkave përfshijnë:Presionin e lartë të gjakut.
Diabetes.
Proceseve inflamatore në veshkave.
Inflamacion në enët e gjakut.

Veshkave polycystic.Ka situata kur veshkat papritmas ndërprerë, për shembull, forma akute e dështimit të veshkave si pasojë e marrjes së lëndime të rënda, operacioni kompleks, sulm në zemër dhe çrregullime të tjera serioze.


Hemodializë


Për disa njerëz zgjidhja e vetme e vërtetë është që të vazhdoni të jetoni lidhjen me veshka artificiale.
Kjo makinë është një makinë pesha e të cilit kalon 80 kg. Ajo punon në parimin e pompë - merr gjak nga pacienti, dhe pas pastrimit të kthehen mbrapsht. Pastrimit të gjakut kryhet kur ai kalon nëpër një pajisje të veçantë të quajtur dyalyzator. Dyalyzatora Parimi i operacionit është se ajo përbëhet nga një grup i tubave - për të dhe gjaku i pacientit rrjedhin. Tub jashtë larë dyalyzyruyuschym zgjidhje të veçantë. Muret e tubave janë bërë nga membrana gjysmë-depërtueshëm, nëpërmjet saj nëpërmjet osmozë dhe shpërndarjes në zgjidhjen depërtojnë dyalyzyruyuschyy substanca të dëmshme dhe të tepërta e elementeve gjurmë nga gjak. Atëherë zgjidhja dyalyzyruyuschyy është drenazhuar dhe zëvendësohet me një të re.

Hemodializë zakonisht zgjat 3-7 orë, dhe ndonjëherë edhe më gjatë. Nëse një pacient diagnostikuar me dështim kronike renale, hemodializë është organizuar e nga dy deri në katër herë në javë, pa ndërprerje.Nëse njeriu është një formë e dështimit akute renale, procedura mund të organizohen çdo ditë për të eliminuar shfaqjen e proceseve dehje dhe për të arritur veshkat pavarura funksionimin. Hemodializë kryhet në zyrat speciale dhe qendrat mjekësore të nefrologjisë dhe dializë. Procedura duhet të kryejë mjek-resuscitator ose nephrologist. Përzgjedhja e të dhënave për trajtim në një makinë artificiale veshkave për të bërë me shumë kujdes.

Shkencëtarët amerikanë shpiku veshkën implantueshme artificiale, e cila është instaluar direkt në pacientit. Kjo pajisje lehtëson rrjedhën e dështimit kronike të veshkave dhe nevojën për të hequr qafe e hemodializës përhershëm në spital.
Zhvilluar më shumë kohët e fundit dhe përdorur me sukses një veshkë portativ artificial, i cili siguron pacientin vazhdueshme dializë. Pacientët me pamjaftueshmëri renale mund të kryejë këtë pajisje në një rrip.


Rreziqet e procedurësShumica e njerëzve që janë të nevojshme për të përdorur veshkë artificiale, ka shumë devijime serioze dhe shëndetin. Hemodializë mund të zgjasë jetën e shumë njerëzve, por pavarësisht nga kjo, jetëgjatësia e njerëzve që kanë nevojë, është ende shumë më pak se për popullatën në tërësi.
Komplikimet mund të shkaktohet nga hemodializa apo sëmundje të veshkave. Komplikimet kryesore janë si vijon:Uljen e presionit të gjakut - hipotension. Kjo është negativ më të zakonshme pas hemodializë, sidomos për pacientët që vuajnë nga diabeti. Hipotension plotësohet në mënyrë tipike nga simptomat e mëposhtme si frymëmarrje vështirësi, dhimbje barkut, nauze me të vjella.

Spazma në muskuj. Mjekët nuk mund të pretendojë se ai është shkaku i hemodializës Ky ndërlikim, por refuzimi i shumë pacientë ankohen. Ndonjëherë për lehtësimin spazma duhet të reduktojnë intensitetin dhe frekuencën e trajtimeve.
Kruarje. Shumë pacientë të cilët i nënshtrohen hemodializës ankohen për lëkurë itchy, e cila bëhet e fortë gjatë procedurës ose menjëherë pas përfundimit të saj.
Çrregullime të gjumit, si dhe dhimbje në muskuj dhe gjymtyrët më të ulët lëvizjet myyazytsilni ndërhyjnë me gjumë normal.

Anemia - reduktuar përqendrimin e qelizave të kuqe të gjakut është ndërlikim më e zakonshme e hemodializës në dështim veshkave. Pamjaftueshmëri renale shpesh çon në një rënie në prodhimin e eritropoietines - një hormon i cili stimulon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Ushqim Limit dhe sekretim të pasura me vitamina dhe hekur në hemodializë kontribuon në anemi. Humbja e gjakut gjatë hemodializës dhe testeve të shpeshta të gjakut të çojë në rezultate të njëjta.
Patologjia e indeve të eshtrave. Nëse veshkave prekur kishte një shans për të përdorur siç duhet vitaminë D, e cila ndihmon thithjen e gjakut, kockat bëhen më të dobët me kalimin e kohës.

Rritja e presionit të gjakut - hipertension. Presionin e lartë të gjakut - është shkaku kryesor i dështimit të veshkave. Nëse gjatë trajtimit pacienti konsumon një sasi të madhe të lëngjeve dhe kripës. Gjendja e shëndetit mund të përkeqësohet në mënyrë të konsiderueshme.
Inflamacion në cipë e zemrës. Hemodializë pamjaftueshme, ose anasjelltas. Shumë seanca të shpeshta mund të shkaktojë inflamacion të cipë e zemrës. Kështu, zemra nuk është në gjendje për të pompë sasi të mjaftueshme të gjakut.