Çfarë është tharje e veshkat dhe se si për të zbuluar patologjinë


Indeksi artikull

Pse është tharje veshkaveSi patologji manifestohetFormat e patologjisëSi është diagnoza e tkurrje të veshkaveSi është procesi i shërimitSi për të parandaluar tkurrje e veshkave


Veshkave ose tharje tkurrje - nje patologji, në të cilën ind veshkave zëvendësohet nga indit lidhor dhe trupi është reduktuar në volumin, përkeqësimit të funksionit të saj tek një punë të plotë të ndaluar.
Procesi i tharjes veshkat shpesh provokuar dështim kronik i veshkave, ose formën malinje e hipertensionit. Shanset e shërimit të plotë të pacientit është shumë e vogël, sidomos kur sëmundja është në mënyrë aktive duke përparuar.
Pse është tharje veshkave


Zakonisht çon në tkurrje të zhvillimit veshkave vazhdueshëm të patologjive kronike të veshkave, patologjitë e enëve të gjakut të veshkave dhe organeve të tjera të sistemit urinar.
Arsyet kryesore për formimin e sëmundjes përfshijnë: përçarje e enëve të veshkave gjatë zhvillimit të arteriosklerozës ose të presionit të lartë të gjakut, sulm në zemër veshkave.

Kjo është e rëndësishme!
Progresi tkurrje ndodh në kronike pielonefrit formë të veshkave, tuberkulozi i veshkave, nephrolithiasis, etj Ndonjëherë wrinkling ndodh në një sfond të shkatërrimit të trupit nga diabeti.
Si patologji manifestohet


Ka disa simptoma të tkurrje të veshkave të:Shkarkimi Shkelja e urinës:Polyuria - ndarja e vëllimit të urinës në ditë, shumë më e lartë se normale.
Nokturia - urinim i shpeshtë që ndodhin gjatë natës, si në vëllimin normal të shtetit të urinës në asnjë natë më shumë se 40% të vëllimit normal ditor të urinës.
Hematuria - prania e gjakut të dukshme në urinë.
Rritja e presionit të gjakut.
Rregullisht ndodhin dhimbjen e tërhequr karakterin në rajonin e mesit.

Anomalitë laboratorike në urinë, të tilla si:Proteinuria - prania e proteinave në urinë.
Gravitetit shumë të ulët të veçantë të urinës.

Format e patologjisë


Klasifikuar dy forma kryesore të sëmundjes, domethënë:
Veshkat tkurrje fillestare - një formë që zhvillohet si pasojë e dëmtimit të enëve të veshkave. Kjo mund të ndodhë në arterial hipertensionit, manifestimi kryesor i të cilit është rritja e fortë e tensionit të gjakut.
Veshkat mesme wrinkling - një formë që zhvillon, si rezultat i dëmtimit të veshkave parenkimale si pasojë e patologjive të ndryshme, për shembull, si rezultat i veshkave plagë glomerulonefriti, etjSi është diagnoza e tkurrje të veshkave


Para së gjithash, mjeku shqyrton historinë e pacientit:Analiza e historisë së pacientit i ankesave bëhet për instalimin e simptomat e para, natyra e simptomave, natyra e zhvillimit të tyre me kalimin e kohës. Gjithashtu prani në vizitat e fundit mjeku dhe trajtimin themeluar, lloji kryer sondazh dhe rezultatet e saj.
Analiza historia Jeta kryer për të qartësuar praninë e patologjive kronike të veshkave, për të përcaktuar zakone të këqija të pacientit, prania e sëmundjeve të sistemit të tretjes, manifestimet e kushteve të punës dhe jetës së pacientit.

Analiza Historia familjare është kryer për të konstatuar praninë e lezioneve të patologjive të kancerit të veshkave në kushërinjtë më të afërt të pacientit.Ekzaminimi i mëtejshëm është organizuar nga mjeku dhe pacienti zonën prekje të veshkave, e cila mundëson për të zbuluar praninë e dhimbjes, ndryshimet e lëkurës të tilla si skuqje apo skuqje në zonën e veshkave.

Kjo është e rëndësishme!
Nga metodat laboratorike për diagnozën e tkurrje në veshka janë: e gjakut komplet, kimi urinalysis gjakut.

Nga metodat e diagnozës Lokalizim, madhësinë dhe formën e veshkave përfshijnë:
Ekzaminimi me ultratinguj e veshkave, që shqyrtimi i indeve dhe organeve përmes valëve tejzanor - valët e zërit të frekuencave të larta.
Radiografi për të barkut - metodë diagnostike që lejon për të marrë imazhet e organeve të brendshme për shkak të pronave të X-rrezeve depërtojnë në trupin e njeriut dhe absorbohet nga indet në sasi të ndryshme.
Angiografia - metodë e diagnostikimit, është që të sigurojë X-ray ekzaminimin e enëve të gjakut me injeksion shtesë të mëparshëm të materialit kontrast. Kjo metodë e bën të mundur për të vendosur numrin dhe gjendjen e arterieve të strukturës së veshkave dhe të enëve të gjakut të veshkave. Kur veshkat tharje zbuloi një tipar karakteristik - një zlamanist dhe ngushtim të arteries veshkave dhe degët e tij, dhe mungesa e vizatimet e degëve të vogla.

MRI ose magnetike rezonancë të imazhit - një metodë e diagnozës, në të cilën ekspert merr imazh të veçantë. Bazuar në këtë metodë e vetitë fizike të rezonancë magnetike bërthamore. Anketa është plotësisht i sigurt për trupin e njeriut.
Tomography llogaritur me përdorim materiale kontrast - një lloj i x-ray diagnostifikim me përdorimin e kundërt, e cila ndihmon për të marrë një pasqyrë të plotë të së drejtës në kompjuterin tuaj.

Si është procesi i shërimitTrajtimi tharje buds mund të jetë vetëm kirurgjike - domethënë nephrectomy, që organi. Kirurgjisë mund të kryhet në disa mënyra:Kirurgji abdominale - kur organi është bërë duke përdorur një prerje të madhe në murin e përparme të peritoneum.
Kirurgji laparaskopike - kur muri përparme e peritoneum është disa punctures të vogla, të cilat janë tub të veçantë, dhe pastaj të mbajtur organin.
Heqjen Percutaneous endoskopike e veshkave - heqjen me një birë të vogël në rajonin e mesit që ndikon organet që janë të vendosura në zgavrën e barkut.
Kur terapi mjekësore të prodhuara pas operacionit, mund të emërohet marrjen e drogës homeopatik, diuretics dhe lehtësimin e fondeve ënjtje. Në përputhje me karakteristikat individuale të pacientit zhvilluar një dietë të veçantë, dhe si një trajtim shtesë pas konsultimit me një mjek rekomandohet përdorimi i mjekësisë tradicionale, për shembull, concoctions të ndryshme dhe infuzione.


Si për të parandaluar tkurrje e veshkave

Trajtim kohë dhe i përshtatshëm çdo proces inflamatore në veshka, siç inflamacionit e infeksionit bakterial, të sfondit shkatërrimin e organit dhe indeve kur nënshtruar imunitetin vet që pengon formimin e tkurrje e veshkave.

Koha e kaluar trajtimin e duhur të çdo patologjive inflamatore, të tilla si grykët - inflamacion në bajamet, cystitis - inflamacion në fshikëz.

Kjo është e rëndësishme!
Dridhura Warning - kjo duhet gjithmonë të vishen për të motit, të mbyllur rajonin e mesit dhe nuk rri në sipërfaqe të ftohtë.

Puna favorshme uyazyka dhe jeta në përgjithësi lejojnë për të parandaluar patologji. Kjo përfshin mbajtjen e një lagështia rehatshme dhe temperatura në dhomë, sepse lagështia shkakton aktivizimin e sëmundje të veshkave.