Si të merren me krepaturoyu pas trajnimit


Për të gjithë tifozët dhe profesionistëve në krepatury sport ndjenjë të njohur në muskuj. Kjo gjendje, e cila karakterizohet nga dhimbje të shkaktuara nga sasi të mëdha të acidit laktik në indet. Ky acid është prodhuar nga trupi gjatë stërvitjes. Shpesh pyetja se si të merren me krepaturoyu pas trajnimit, atletët janë fillestar shqetësuar dhe ata që mori një pushim të gjatë pas aktivitetit të dendur fizik. Zakonisht krepatura bën vetë ndihet trajnim kohë të gabuar dhe menjëherë pas saj, por të nesërmen. Pra, atletët për caktimin e tyre është një kohë e veçantë, dhe ata e quajti atë një sindrom gjendje e dhimbshme e muskujve dhimbje të vonuar muskujve.


Nuk është një tjetër supozim se pse ka dhimbje në muskuj. Ajo është e lidhur me microtrauma, të cilat janë formuar në indet e muskujve. Ato mund të jenë të ndryshme në varësi të se sa peshë është dhënë për trajnim. Në përgjithësi, dalja e microtrauma mund të ndodhë edhe pa trajnimin nëse shtrirje të muskujve, dhe pastaj të zvogëlojë në mënyrë drastike, siç ndodh kur heqjen e objekteve të rënda, dëmtimi është e pashmangshme, dhe të nesërmen dhimbje kujtoj lëndët e ngritura.

Se pas trajnimit nuk kishte ndjenja luftarake, duhet në mënyrë strikte të respektojë rregullat e ushtrimit. Së pari, koha e caktuar për të ngrohtë-up, duhet të jetë të paktën një që është projektuar për të kryer ushtrime themelore. Asnjë stërvitje është e papranueshme për të filluar programin kryesor, sepse muskujt nuk mund të sjellë poshtë, por plagosë. Së dyti, ajo duhet të jetë një rritje graduale në aktivitet fizik. Muskujt duhet të mësohen në një nga ngarkesës, dhe vetëm atëherë mund të vazhdojë për ushtrime më komplekse. Në sport ka zakonisht "dhjetë për qind", e cila do të rrisë ngarkesën totale prej dhjetë për qind çdo javë.

Atletët - profesionistët nuk e gjithmonë e di se si të merren me krepaturoyu pas kalimit në trajnimin më intensiv. Fakti se ndryshimi i papritur i programeve të zakonshme të trajnimit duhet të jenë ndjerë dhimbje në muskuj.

Së katërti, pas trajnimit të çdo lloji duhet të ndjekin një kërcim dhe shtrihen. Muskujt që nuk kanë qenë të shtrirë dhe të relaksuar në fund të klasave, bëhet i bllokuar, të tensionuara, duke rezultuar në dhimbje të nesërmen bëhet pothuajse e padurueshme. Kjo i detyron shumë atletë marrin edhe ilaçe. Megjithatë, kjo nuk është e vetmja mënyrë për t'u marrë me krepaturoyu - pa drogë mund ta bëjë. Ka njerëz të cilët dhimbje të muskujve edhe si, ata preferojnë të përjetojnë këtë sindromë, ndjenja efektet e punës së tyre. Por në qoftë se ju nuk i përkasin këto, ju mund të marrë një dush të nxehtë pas një dite të trajnimit. Uji i nxehtë do të ndihmojë për të eliminuar acidin akumuluar laktik në muskuj, kështu që dhimbja nuk është aq e fortë. Në banjo, ju mund të shtoni vajra esenciale të tilla si rozmarinë ose pishe hala, dhe kripë deti. Pas një dush ose në vend të kësaj mund të bëjë compress relaksuese.


Nëse muskujt e tendosura të rivendosur qarkullimin e gjakut, ajo gjithashtu mund të shmangur dhimbjen. Kjo do të ndihmojë për ta bërë të lehtë masazh në këmbë, duar apo muskujt e tjera të përpunuara. Dietë e një atlet duhet të jetë vitaminë pikërisht mjaftueshme E. ajo ndihmon për të forcuar muskujt, dhe kështu ndihmon për të lehtë transferimin krepaturu. Sa për vitaminë C, roli i saj në formimin dhe zhvillimin e muskujve gjithashtu nuk mund të nënvlerësojnë. Për shembull, pas stërvitje intensive mund të hani një gjysmë limoni. Kjo është një tonik i madh, i cili i lejon njom trupin me vitaminë C dhe të bëjë muskujt të fortë dhe fleksibil.


Sot ka shumë ointments ndryshme të destinuara për anestezi aktuale. Aplikoni ata gjithashtu duhet të jenë në gjendje për të korrigjuar. Ju nuk mund të fshij vaj shpejt në lëkurë, si ju vetëm mund të përkeqësojnë dhimbjen. Yndyrat pjesët e trupit me kujdes, ngadalë, pa përpjekje.
Minimizuar dhimbjen pas ushtrim mund të, nëse ju pini lëngje të mjaftueshme. Fakti që me djersën excreted nëpërmjet lëkurës të gjitha ushqyesve, stoku i cili duhet të plotësohet. Prandaj është e dobishme jo vetëm për të pirë ujë të thjeshtë, por uji me minerale shtuar, vitamina dhe shtojcave minerale.


Nëse ju mendoni se një krepaturoyu luftën, në çdo rast qëndron i palëvizshëm. Atletët të rekomandojë për të bërë një ditë edhe ushtrime të lehta. Së pari do të dëmtojë, por pas të ngrohtë-up do të jetë ndjenjë tolerant, dhe në fund të krepatura trajnimit mund të zhduket plotësisht. Pas ngarkesa intensive, të tilla si palestër, ju mund të caktoni një ditë gjimnastikë dedikuar. Ushtrim aerobic të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, i cili do të promovojë shërimin e shpejtë të qelizave dhe indeve. Ushtrime të dobishme Yoga janë. Por vetëm nëse ju jeni të sigurt që nuk një rrotull qafës dhe nuk e thyejnë një këmbë, duke bërë këtë apo atë pozitë.


Por në qoftë se ariut absolutisht asnjë pushtet, ju mund të merrni një mjet anastezik pilulë. Edhe pse kjo metodë nuk është e mirëpritur në radhët e tifozëve sportive.
Krepatura mund të qëndrojnë për disa ditë. Zakonisht ajo shkon përmes dy apo tre ditë. Shqetësimet duhet të shkaktojë dhimbje të muskujve, e cila manifestohet mjaft forcë dhe nuk është hequr pas ditës së pestë të trajnimit të vazhdueshëm. Në këtë rast është e këshillueshme të kontaktoni në spital. Ndoshta ka ndodhur Crick aq shumë sa që disa indet kërkojnë metodë e shërimit të drogës.


Në përgjithësi, krepatury shfaqja është dëshmi e qartë se trajnimi nuk është e kaluar kot dhe ngarkesa u prit përshtatshme. Pajtohem, do të ishte e çuditshme që të angazhohen në stërvitje të rëndë, të rëndë dhe më pas nuk ndjejnë dhimbje në muskuj.