Si të merren me një kollë dhe kullojnë hundët në një fëmijë


Edhe para sezonin e ftohjet e shpeshta duhet të kujdeset për shëndetin e fëmijëve, sepse ata janë më të prekshëm ndaj viruseve dhe infeksioneve se sa të rriturit. Sistemi imunitar është formuar 12 vjet këtej, rrufë, dhimbje të fytit, ethe janë të zakonshme, sidomos në vjeshtë dhe dimër. Si të merren me një kollë dhe kullojnë hundët në një fëmijë, prindërit dhe veprimit do të jenë më efektive, kjo ne mësojmë nga ky nen.
Renia-zyyazykay periudhë . Gjatë kësaj periudhe infeksione shumë të zakonshme të traktin e sipërm respirator. Koha më e mirë për të baktereve dhe viruseve është vjeshtë vonë dhe dimrit, që nga gjysma e dytë e tetorit deri në fillim të janarit - e ashtuquajtura faza e parë e fazës së dytë fillon në fund të shkurtit dhe zgjat deri në prill.Vëzhgimi i mjekëve tregojnë se fëmijët e moshës parashkollore 6-8 herë në vit vuajnë nga SARS. Më shpesh në ata fëmijë që shkojnë në çerdhe ose kopsht, kështu që prindërit duhet të jetë i durueshëm dhe të forcuar sistemin imunitar të fëmijës me ndihmën e vitaminave dhe mineraleve. Vegjël shpesh infektohen nga njëri-tjetri, por ne duhet të sigurojë që ajo të mos bëhet një sëmundje kronike e traktin e sipërm respirator.

Si të merren me një hundë i lëngshëm dhe dhimbje të fytit? Që në raste të tilla prindërit të bëjë? Së pari, fëmija duhet të marrë frymë. Për këtë arsye nën krye të tij një tjetër jastëk. Për të përmirësuar pacienti i vogël duhet të kryhet duke ndjekur procedurën e njohur: të varrosur hundë fëmijë bie dhe larë me ujë të detit. Kjo do të lehtësojë shtyer nga mukusit dhe për të parandaluar tharje dhimbshme e mukozën e hundës. Bury hundën mundësisht 3 herë në ditë për 4-5 ditë. Fëmija duhet të pini shumë lëngje. Çaj të ngrohtë me limon, lëng butë, qumësht me lëngje mjaltë, fruta të ngrohtë dhe agrume, supë nga ijet.


Farmaci që ju mund të blini shtojcave ushqimore për forcimin e sistemit imunitar të fëmijës. Për të shmangur djegien dhe skuqje rreth hundës Periodikisht lyej këtë zonë e krem ​​mjekësore ose vaj. Relief fëmijë të sëmurë dhe të sjellë humidification.
Ajrit të thatë në banesë është problemi numër një dhe kjo ndodh më shpesh gjatë sezonit të ngrohjes - vjeshtë, dimër. Mjaftueshme për të vënë një peshqir të lagur në bateri ose pranë pije freskuese të naftës vënë një tas me ujë. Rritja aq shumë lagështia. Nëse ju keni një humidifier, uji ju mund të shtoni disa pika të naftës eukalipt, ajo ka efekte të dobishme në sistemin e frymëmarrjes.

Kur një dhimbje të fytit lejoni fëmija juaj të pini një gotë qumësht me pije mjaltit në gllënjka të vogla le kjo pije do të zvogëlojë dhimbjen dhe acarim të fytit. Përveç kësaj, ai moisturize kollë e thatë. Gjithashtu duhet të gargarë me ujë të ngrohtë me mjaltë. Në një gotë me ujë të shpërndajë 4-5 lugë mjaltë dhe nëse fëmija është mjaft e vjetër, atëherë kjo do të thotë që ju duhet rregullisht gargarë. Mjalti ka antiseptik, anti-inflamator, pronat antibacterial.

Kur shkon te mjeku është e nevojshme. Konsultohuni dhe kanë nevojë për ndihmë profesionale nëse simptomat në vend se të nënshtrohen vetëm intensifikuar. Nëse hundë i lëngshëm zgjat më shumë se 7 ditë, ose në qoftë se ai u kthye pas një pauze të shkurtër. Çfarë tjetër për të parë? Në shkarkimit nga hunda. Nëse zgjedhja nuk është më transparente dhe u trasha me nuancë të gjelbër, kjo tregon praninë e baktereve.

Simptomë të veçantë shqetësuese është ethe vazhdon fëmijë, përveç të përzier, të vjella. Dhimbje në vesh mund të jetë një shenjë e inflamacionit të veshit të mesëm. Ju lutemi të tërhequr vëmendjen për veten kollë dhe kohëzgjatjen e tij. Mjeku dëgjuar kollitjes të fëmijëve të gjetur se - rezultat i një të ftohtë apo rezultat i ndryshimeve shqetësuese në bronke apo mushkëritë. Luftoni me një kollë dhe kullojnë hundët mund të jetë në shtëpi, por është e rëndësishme të mbani mend se në ndryshimin më të vogël për të keq duhet menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.