Si të merren me një hernie në rajon kraharorit


Mënyrë jetese i ulur njerëzit modernë shpesh bëhen shkaku i osteoarthritis e shpinë, e cila mund të prodhojë një numër të komplikimeve të pakëndshme. Një nga këto konsideron hernie e shpinë kraharorit.

Të prirur për këtë sëmundje shumë njerëz në të gjitha pjesët e botës, kryesisht të moshës 20 deri 50 vjet, pavarësisht nga gjinia dhe profesioni. Problemi i përfshirë Kirurgët, neurologë dhe terapistët. Nëse ju injorojnë praninë e sëmundjes, në të ardhmen ajo mund të çojë në pasoja shumë të të ardhur keq, deri aftësisë së kufizuar.


Kjo patologji disk, është një proces i zhvendosjes së fragmenteve të diskut intervertebral në zonën kurrizore kanalit. Ky është një fenomen mjaft tipik në mjekësinë moderne, edhe pse disk intervertebral shpinë kraharorit patologji më pak të prirur sesa kompanitë e tjera, pjesëmarrja e saj në statistikat e përgjithshme të sëmundjes është vetëm 1%.
Kolona e njeriut kurrizore përbëhet nga rruaza individuale, të cilat janë të ndara nga disqe intervertebral. Në disqe intervertebral funksion mbështetet amortizimin software dhe fleksibilitetin e rruaza të shtyllës kurrizore, kur një person kryen ushtrime të caktuara. Në një disa arsye disqe mund të lëvizë nga pozita e tyre anatomike, pushim për të kryer funksionet e veta.

Shkaqet e hernie


Arsyet kryesore që mund të çojë në patologjitë e rruaza, disqe intervertebral dhe formimit kompensuar hernie janë si më poshtë:

 • sëmundjet si osteokondroza dhe çrregullimeve metabolike;

 • ushtrim të tepruar në lidhje me ngritjen e mallrave të rëndësishme;

 • pak të zhvilluara sistemin muskulor, kur një person pushon për të kryer ushtrime themelore për zhvillimin e muskujve;

 • demtimin e shtylles kurrizore, të tilla si thyerje disk;

 • përçarje të bilancit electrolyte në aparatin e kockave dhe kyçeve;

 • ndryshimet e lidhura me moshën.


 • Klasifikimi në bazë të kritereve të ndryshme


  Në praktikë mjekësore, sëmundja është klasifikuar në bazë të karakteristikave të ndryshme, kryesorja e të cilave janë madhësia, drejtimi dhe lokacioni i lirimit hernie. Varësisht nga lloji i hernie është trajtimi i tyre.
  Sa i përket madhësisë së hernia, ajo mund të jetë :

 • deri në 3 mm janë vërejtur kur këputje fijor rrjet - zgjatje;

 • deri në 6 mm - humbja e makinë;

 • deri ne 15 mm - hernie.


 • Në fushën e humbjes mund të jetë hernie :


 • para;

 • pasme;

 • djathtë të njëanshme;

 • dorën e majtë;

 • foramynalnoy kur shkon në hapjen projektuar për rrënjët nervore.


 • Nga vendndodhja ndodh hernia :

 • qafës së mitrës;

 • kraharorit;

 • lumbosacral. • Simptomat dhe manifestimeve klinike


  Diskale shpinë kraharorit ka simptomat e gjithë pacientët dhe llojet e saj:

 • dhimbje në shpinë, e theksuar sidomos kur shoferi ose tentuar për të kryer ndonjë ushtrim;

 • frymëmarrje vështirësi;

 • dhimbje në zemër;

 • Rritja refleks në aktivitetin e muskujve.


 • Në disa raste në formën e tipareve të veçanta të të dhënave pacientit shëndetësore për simptomat mund të bashkohet me disa manifestime të karakterit vegjetative. Kjo, për shembull, nauze dhe vjellje ose jashtëqitjes dhe urinimit vullnetare.
  Për manifestimet klinike të pacientëve kjo mund të duket se ata kanë një stomak lënduar, zemrën . Është me këto dyshime, ata shpesh kthehet në institucionet mjekësore. Megjithatë, në shumicën e rasteve, mjekët nuk mund të zbulojë ndonjë anomalitë e traktit gastrointestinal dhe sistemin kardiovaskular, të cilat, në shikim të parë, tregojnë simptome.

  Në raste të tilla, është e përshtatshme për të dyshuar se pacienti fillojnë manifestimet fshehtë sëmundje të tilla si hernie diskale shpinë kraharorit. Se ai mund të japë simptoma të rrejshme pectoris dhe sëmundjeve të organeve të vendosura në zgavrën e barkut.
  Simptomet mund të tregojë se hernia compressing shtyllës kurrizore ose rrënjët nervore mbaresa, kështu që sa më shpejt të jetë e mundur për të zgjidhur trajtimin e kualifikuar.

  Cilat janë trajtimet


  Trajtimi fillon vetëm pas një shqyrtimi të plotë të pacientit dhe radiographs e torakale ose të tjera të studimeve, si rezonancë magnetike ose tomography llogaritur. Bazuar në shqyrtimin e përgjithshëm, ankesat e pacientit, rezultatet e X-ray mund të vënë diagnozën përfundimtare dhe të shkoni direkt në trajtim.

  Mundësinë e operacionit me dhimbje të vazhdueshme që nuk ndalet, manifestime neurologjike në formën e paralizë dhe parezë. Justifikuar edhe operacionin në pasoja negative trajtim konservativ. Metodat kryesore të operimit në këtë sëmundje përfshijnë si në vijim:

 • diskectomy dhe laminektomiy - metodat tradicionale të operacioneve që janë nën anestezi të përgjithshme dhe të reduktuara për hapjen e harqe vertebral dhe për të hequr një pjesë ose të gjithë disk;

 • microdiscectomy, në të cilën nuk ka dëme minimale pëlhura juxtaspinal;

 • hemonukleolyz;

 • trajtim lazer;

 • nukleotomyya endoskopike në të cilën kirurg kur heqjen pjesë e proceseve të vëzhguesve të përzënë me kamera miniaturë;

 • Infiltrimi epidural.


 • Sa për trajtimin konservativ të hernia, ajo është caktuar në fazat fillestare të sëmundjes në faljen. Trajtimi ka për qëllim lehtësimin e dhimbjeve dhe lirimin disqe të bllokuar intervertebroreve. Trajtimet kryesore janë konsideruar masazh mjekësore, terapi fizike, duke përfshirë akupunkturë dhe terapi magnet dhe Chiropractic.

  Gjatë mjeku akute sëmundja mund të emërohet dhe të trajtimit të drogës për qëllim lehtësim dhimbje, ndonjëherë edhe përdorimin e drogës dhe për të siguruar pacientët e paqes. Në disa raste kur anestezi konvencionale është dhimbje paefektshëm për disa kohë hequr duke përdorur një epidural. Kjo metodë përdoret gjithashtu menjëherë përpara transaksionit. Gjithashtu në këtë fazë të një nonsteroidal barnave anti-inflamator terapi.
  Nëse trajtimi konservativ regjim ka një efekt pozitiv terapeutik ndodh përmirësimin sëmundje klinike dhe ndalon progresin, nevojën për kirurgji zhduket. Në raste të tilla të mjaftueshme follow-up i shëndetit të pacientit dhe ekzaminimin periodik profilaktike mjekësore.


  Komplikime të mundshme dhe parandalimi


  Hernie është konsideruar sëmundje shumë të rrezikshme. Çdo vonesë në trajtimin e saj mund të shkaktojë një numër të pasojave të pakëndshme për pacientin. Ky kufizim i hernia, në të cilën ka paraliza, dhimbje ndijor dhe të mprehta dhe rrënjët nervore hequr në fytyrë dhe palca kurrizore.
  Pas pacientëve sëmundjes rekomandohet një regjim të butë reduktuar aktivitetin fizik në shtëpi dhe në punë, të gjitha ushtrim ekzekutuesit duhet të jetë i aktiviteteve adekuate, dhe si për të bërë më shumë shëtitje në natyrë.

  Në rast se një burrë gjendet në ndonjë nga simptomat që tregon mundësinë e hernia, apel në kohë të specialistit të ndihmuar atë pak përpjekje për të hequr qafe të sëmundjes, nënshtrohet trajtimit konservativ i kursit të pakomplikuar dhe për të shmangur shumë pasoja të pakëndshme.