Si të merren me qimeve të padëshiruara


Nganjëherë gratë e reja të pjekur dhe flokët ku prezenca e tyre është shumë e padëshirueshme, të tilla si buza e sipërme apo mjekër në zhvillim. Për më tepër fytyra zeshkane me këtë më shpesh se bjonde. Shpesh një "aromë" defekt kozmetike në të gabuar vetë-ilaçe po bëhet një problem serioz. Prandaj, seksi i bukur duhet të dini se si të merren me flokët e padëshiruar si duhet.
Rritja e flokëve tek gratë në armëve, këmbët, gjoks dhe fytyrë hypertryhozom tyre quhet. Ai sjell një shumë të trazirave. Ndonjëherë zonjat kanë frikë se rritja e rritjes së fytyrës e flokëve, dhe kjo çon në nervozizmi të tepruar. Ata janë duke u përpjekur që të merren me pamjen e flokëve, duke tërhequr ato vyschypuyuchy, fshirja shtuf duke përdorur një brisk. Por ajo vetëm jep rezultat të kundërt.


Hypertrichosis ose qenët leshatak tepruar - është rezultat i dy faktorëve. Këto përfshijnë sekretim të tepërt të testosterone, hormon mashkullor që dhe ndjeshmërinë shtesë të follicles flokët për ndikimin e tij. Në mënyrë tipike, të qenët leshatak duket lindur. Megjithatë, rritja e numrit të flokëve padëshiruar mund të ndodhë përmes përdorimit të krem ​​ushqyes dhe maska, mjete për hormonal me bazë ointments zbardhues dhe medikamente dhe procedurat që shkaktojnë një nxitojnë të gjakut në lëkurë, të tilla si masazhet, banja me avull, maska ​​nga bodyaga dhe parafine.


Rritjen e flokëve Rritja shpesh duhet të pubertetit ose në fillimin e menopauzës. Rritja e tepruar e flokëve padëshiruar në vajzave gjatë adoleshencës mund të jetë i lidhur me sëmundjet e organeve të brendshme, kështu që ata duhet të shqyrtohet jo vetëm dermatolog, por një endokrinolog.
Pra, si të merren me shfaqjen e flokëve "ekstra" fytyrës? Parë vidyazykatysya Hapi nga përdorimi i këtyre fondeve. Gjithashtu, të jenë të vetëdijshëm se në këtë rast kundërindikuar tan, edhe në diell ose në llambë kuarc. Vendet ku çdo e flokëve "ekstra", mos lyej krem ​​ushqyes me bio-stimuluesve, të tilla si mjete rritjen e fluksit të gjakut në lëkurë.


Fight sasinë e flokëve të tepërta me makina rroje dhe piskatore gjithashtu nuk është e nevojshme. Duke përdorur një brisk rezultate në qime në rritje të bëhen më të trashë. Dhe zbatimi i deformimit të qimeve piskatore kryesore dhe të tyre "në rritje", qime dmth fillojnë të dal nga follicles dëmtuara brenda lëkurën përgjatë sipërfaqen e saj, duke shkaktuar skuqje, inflamacion, pustules.
Mënyra më efektive për t'u marrë me flokët e padëshiruar - është elektrolizë. Megjithatë, ajo është obyazykatysya vlen që ky proces i gjatë dhe i dhimbshëm, për më tepër, kërkon përsëritje të vazhdueshme. Në elektrolizë flokët follicles futur në një gjilpërë të hollë me anë ai kalon një aktuale elektrike. Si rezultat i qeseve të saj të ndikimit shkatërruan pjesërisht, dhe rritjen e flokëve gradualisht ndalet. Megjithatë, për të arritur rezultate të mira elektrolizë duhet të bëhet në mënyrë të përsëritur. Kjo procedurë nuk ka lënë lëkurën e ndonjë gjurmë. Mbajnë atë në zyrat e cosmetology mjekësore, e cila është një procedurë e nevojshme dhe janë të trajnuar profesionistë.


Dhe në qoftë se ata nuk janë pronë e juaj? Një zyrë e tillë mund të ndërtohet në shtëpi, në qoftë se ju bleni një aplikim individual që tërheq qime individuale. Kjo pajisje është projektuar për të hequr flokët në ndonjë fusha të lëkurës. Ajo është shumë efektive, por nuk mund ta përdorin atë gjithë. Epilators kundërindikuar për njerëzit me hipertension, shtatzënisë, infarkt miokardi, dhe vuan ndonjë sëmundje të lëkurës. Përveç kësaj, në mënyrë që të rradhës depilator rrota konfiskuar qime, gjatësia e tyre duhet të jetë nga 03 cm deri në 1 cm.

Çka nëse kjo pajisje nuk është në dispozicion? Ju mund të përdorni receta gjyshja vjetër testuar s. Kështu, 100 g ujë mund të shtoni 2-3 tableta hydroperyta, shkundur përzierje për të shpërndarë tableta, derdh në një filxhan dhe çdo 2-3 lugë shtoni 3-5 pika të amoniakut dhe një pluhur pak sapun. Duke përdorur një shtupë pambuku për të aplikuar shkumë rezulton të flokëve disa herë, çdo herë i lënë ata të thatë. Pastaj pije tepoy ujë dhe peshqir të thatë pluhur talk.

Kjo procedurë duhet të përsëritet disa herë në javë në mungesë të acarim të lëkurës. Ajo nuk ka të shkatërrojë të tepërt "vegjetacionit" plotësisht, por e bëjnë të padukshme. Fakti se flokët do të zbehet gradualisht, bëhet i brishtë dhe jo aq e dukshme.

Ju gjithashtu mund të përdorni këtë recetë: shpërndajë në një sasi të vogël të ujit 10 copë sheqer, shtoni lëng e një lagje limon dhe kuzhinier deri deri në përzierje merr një ngjyrë kafe dhe fillon të mbetet me të dënuarit këpucë me majë. Ajo duhet të vihet në lëkurën flokë dhe pas shërimin hequr. Ky mjet nuk të çojë në rritjen e rritjen e flokëve.
Për zonat më pak delikate të kimikateve të trupit përdoret që hollojnë flokët, duke lënë rrënjët e paprekur. Këto mjete janë quajtur depilatory.