Si të merren me problemin e çrregullime të gjumit


Ne të gjithë e dimë se personi duhet të fle 8 orë në ditë. Megjithatë, shumë njerëz thjesht nuk mund të përballojë për t'u çlodhur dhe të vënë mënjanë rastet urgjente. Megjithatë, kufizimin e kërkuara 8 orë gjumë, ne, pa e kuptuar atë, ne jemi duke e çuar moshën e tyre të vjetër, pasi ajo shqetësuar gjumin ose mungesa e saj çon në faktin se një person është i lodhur, ai shfaq bruising nën sytë, lëkura bëhet e zbehtë dhe, kaq të çuditshme të mjaftueshme, nuk është mbipeshë.
Përveç kësaj, mungesa e gjumit dhe çrregullime të gjumit të lidhura. Nëse një nedosypaye personi, ai shqetësuar gjumin. Ndërsa gjumë të gjatë të shëndetshme është e garantuar si të rinjtë të gjatë.


Ne e dimë që lëshojnë disa lloje të gjumit të njeriut: të ngadaltë dhe të shpejtë. Bie në gjumë, ne zhyt veten në gjumë të ngadaltë, në të cilën aktiviteti i trurit është reduktuar, frymëmarrja bëhet e thellë dhe të ngadalshëm. Gradualisht arrin fazën më të thellë gjumë. Ajo merr rreth 2.15 orë. Atëherë ndryshime Faza ngadalshëm gjumë e gjumit REM. Besohet se në këtë kohë një person sheh ëndrra. Gjumi REM zgjat rreth 10-15 minuta. Dhe pastaj vjen gjumë i ngadalshëm. Kohëzgjatja e çdo cikli është 15.2 orë. Si rezultat i kësaj, ne të zgjoheni çlodhur dhe të freskët.

Kur një person për disa arsye ka çrregullime të gjumit, strays dhe cikli i tij. Si rezultat, në fillim ai kishte vështirësi të bie në gjumë, fle gjumë të paqëndrueshme dhe të shkurtër të ndryshojë zgjimin ngadaltë. Faza gjumë REM ndodh shumë vonë, ose nuk ndodh fare. Në mëngjes i njëjti njeri mendoj se ai nuk kishte fjetur gjithë natën. Por kjo nuk është e gjitha. Për shkak të përçarje e modelet e gjumit të zhvilluar lodhje kronike, depresioni, nervozizëm.

Ka shumë burime të çrregullimeve problemet e gjumit. Këto përfshijnë dhe ankthi, dhe një mënyrë të gabuar të ditës, dhe ritmin tepër intensive e jetës, si dhe disa sëmundje mendore dhe fizike dhe trauma psikologjike dhe stresi. Rezultati i të gjitha këtyre çrregullimeve - sleepiness të rënda gjatë ditës, e cila pengon njeriun për të udhëhequr atë mënyrë jetese normale. Por nëse përjashtojmë sëmundje që ndërhyjnë me gjumë normal, situata është mjaft e saktë.

Mënyra më e lehtë se si të merren me problemin e prish gjumin, ndryshojnë stereotipin gjumit. Supozoni se një person përdoret për të fjetur me TV ndezur. Pastaj ai kishte për ta kthyer atë dhe të përpiqemi të kalojnë mbrëmje në heshtje. Shikojnë TV ndërsa shtrirë në krevat, ose punojnë në laptop apo sjelljes telefon nuk rozyazyka nevojshme. Perde mirë zapnuty, hapur dritaren, të marrë një dush të ngrohtë dhe gjumë. Për më tepër, ajo duhet të mbahet mend se gjumi është caktuar vetëm për të fjetur.

Ata njerëz të cilët përdoren për të fjetur një fëmijë, fshehur një fletë, mos përfundojë duvets dhe anasjelltas. Njëri nuk duhet të bëj ujë në djersë nën mbulon, kështu që zgjedhja kjo përkatësia gjumi të mirë për çdo individ. Tifozët rroba të fle më mirë për të preferojnë të rehatshme, të bëra nga pëlhura natyrore.

Për t'u marrë me problemin e gjumit të dobët, është fle me dritare hapur, sepse në qoftë se trupi merr më shumë oksigjen, ajo relakson më mirë. Ajo duhet të mbahet mend se temperatura në dhomë gjumi nuk duhet të jetë nën 20 gradë. Nëse ajri në dhomë është e thatë, ajo duhet të zbutet. Për këtë do të jetë e mjaftueshme për të vënë bateritë pranë një shtambë me ujë. Për dashamirët e bimëve mund të jetë e këshillueshme për të vënë në bimët dritareje. Por ata nuk duhet të jetë shumë, për shkak se gjatë natës ata lëshojnë dioksid karboni në sasi të konsiderueshme.

Disa kohë më parë besohej gjerësisht se në mënyrë për t'u marrë me problemin e gjumit të dobët duhet vidyazykatysya i pillows. Në fakt, pa një njeri kokë jastëk është në pozitë të gabuar. Dhe ata që vuajnë nga sëmundjet e frymëmarrjes dhe sistemet kardiovaskulare, ajo është e kundërindikuar absolutisht. Por mos torturojnë veten duke fjetur në një sipërfaqe të fortë. Kjo nuk ka gjasa për të ndihmuar të heqin qafe e sëmundjeve të shtyllës kurrizore. Në të kundërtën, në një sipërfaqe të butë që merr formën e trupit, muskujt e tij nuk janë të tensionuara, dhimbje zhduket.


Gjithashtu, do të përpiqen për të fjetur në anën tuaj të majtë. Në zemrën time Mos u shqetësoni, ajo është në një pozicion të tillë nuk do të vuajnë. Mundohuni për të hequr qafe zakonin e fjetur në barkun tuaj ose mbi kurrizin tuaj, sidomos para se të shkojnë për të fjetur ngushtë ju shtroj. Dhe në vendndodhjen e shtrat në dhomën e gjumit është më e mirë nëse njerëzit do të fle me kokë në lindje.
Për ata që duan të fle mbyten nga seriozitetin e ditës së fundit të alkoolit, një zakon mund të shkojnë anash. Miratuar në alkool natën ndikon negativisht në veprimtarinë e sistemit të tretjes, dhe në këtë mënyrë jep një gjumë të shëndetshëm dhe çlodhës. Përveç kësaj, është e nevojshme vidyazykatysya përdorimin e kafe para gjumit. Por dëmi i dehur në gotë darkë e verë të kuqe do të jetë.


Në mbrëmje ju duhet të shmangin kripur, yndyror, enët djegëse. Nëse vidyazykatysya tundimit që ju nuk mund të, hani ato për disa orë para gjumit. Dhe në qoftë se ju doni të hani para se të shkojnë në shtrat, është më mirë për të pirë një gotë qumësht ose kos.
Së fundi, mbërthen pyetje, nuk e dimë se si për të lëvizur nga ëndrra për të shkuar. Duket një rrugë të sigurt - alarm nuk bezdisshëm dredhje dhe dush të ftohtë. Zgjohen, ju keni nevojë për të hapur sytë tuaj, shtrirje dhe të lejojë veten që të shtrihem në shtrat për rreth 15 minuta. Nëse çdo ditë për të filluar mëngjes tuaj në këtë mënyrë, ju mund të mbroheni nga sëmundjet fizike dhe neurologjike dhe të duken të freskëta dhe të rinj.