Si të merren me kancer të pelvisit veshkave


Indeksi artikull

Simptomet e sëmundjes

Klasifikimi i sëmundjeve

Diagnoza e sëmundjesProcesi i shërimitKanceri i zhvillon legen i veshkave është e rrallë dhe është afërsisht 3% e të gjithë oncologists sistemit urinar. 80% e tumoreve janë diagnostikuar në njerëz mbi dyzet vjet.
Urothelium manifestuar ndjeshmëri të lartë ndaj ndikimi i carcinogens kimike të përfshira në urinë. Për zhvillimin e tumoreve, përveç carcinogens duhet gjithashtu të jenë iniciatorë të tumorogjenezën. Substanca të tilla provokojnë hyperplasia në urotelyy, duke rritur ndjeshmërinë për të carcinogens kimike.


Shumë mjekë besojnë se pirja e duhanit është gjithashtu një faktor që shkakton zhvillimit tumor lojë me birila. Rreziku i formimit të tumorit varet nga numri i tymosur cigare në ditë dhe kohëzgjatja e pirjes së duhanit. Besohet se në urinë e njeriut se pirja e duhanit është një rritje në përqendrimin e produkteve të ndërmjetme metabolike që janë carcinogens fuqishëm.
Në pacientët me presionin e lartë të gjakut gjithashtu rrit rrezikun e tumoreve. Rreziku i tumoreve dyfishuar gjatë trajtimit me diuretike.Simptomet e sëmundjes


Shenja më e zakonshme e një tumor në legen i veshkave është konsideruar si pamja e gjakut në urinë - haematuria. Ajo është diagnostikuar në 75-90% të rasteve.
Një tjetër tipar i përbashkët i sëmundjes janë dhimbje në rajonin e mesit, e cila shfaqet në 20 - 50% të rasteve të sëmundjes për shkak të bllokimit të tumoreve pelvisit tumor.
Në raste të rralla, tumori manifestohet nga dysuria dhe simptoma të tjera të përgjithshme të tilla si humbje peshe, ethe dhe humbja e oreksit.

Në fazat e mëvonshme të patologji e tumorit mund të jetë i prekshëm. Në 13% të çfarëdo shenja klinike të patologjisë të zhdukur krejtësisht.


Klasifikimi i sëmundjeve


Klasifikuar si tumoret primare dhe sekondare. Tumoret primare të pelvisit - një tumor me origjinë nga pjesa e sipërme e uretrës. Tumoret mesme përfaqësojnë metastaza nga legen i veshkave tumoreve të kancerit në organet e tjera. Tumoret e mesme janë shumë të rralla.


Diagnoza e sëmundjes


Testet komplekse diagnostike për zbulimin e tumorit të pelvisit të veshkës kryer ekzaminimin fizik, ekzaminimin cytologic e urinës, urography nxjerrës, cystoscopy, tomography kompjuterizuar dhe të tjerët.

Në kryerjen ekzaminimin fizik të pacientëve vëllimi tumori mund të jetë i dukshëm në bark.
Studimet citologjike e urinës bën të mundur për të diagnostikuar praninë e qelizave të tumorit.
Nxjerrës urography - është e rëndësishme dhe zakonisht metoda e parë për vlerësimin e pacientëve me të dyshuar legen renale zhvillimin e tumorit. Në prani të një tumor në fotografive devijim qartë nga norma - kjo eshte zakonisht mbushjen defekt.
Tsytoskopyya bën të mundur për të përcaktuar sipërfaqen mukozale statusin dhe të njohin gjakderdhje.
Tomography llogaritur është përdorur në mënyrë aktive në zbulimin e tumoreve të vendosura në legen veshkave dhe ndihmon për të krijuar përhapjen e tumorit në ind ndodhet pranë veshkave, dëmtimin e nyjet limfatike dhe metastases largët.
Ultratinguj bën të mundur për të diagnostikuar procesin e infiltrimit. Gjithashtu, ultratinguj është i rëndësishëm në diagnozën e tumoreve është prania në legen të veshkave.


Procesi i shërimit


Trajtimi kryesor për tumoreve neoplastike të vendosura në pjesën e sipërme të uretrës - është operacioni. Në operacion përdoret kimioterapia, rrezatimi, por qelizat e tumorit shpesh shfaqin rezistencë ndaj ndikimeve të tilla, pra, manipulimi terapeutik i paefektshëm.

Përzgjedhja e taktikave e trajtimit të tumorit në tumore renale legenit lidhen plotësisht me fazë të sëmundjes, shkalla e diferencimin e qelizave të kancerit, me vendndodhjen e tumoreve, lezionet gjerësinë, si veshkës dytë dhe prezencë në një pacient të ndonjë contraindications deri ndërhyrjes kirurgjikale.
Metodat tradicionale dhe konvencionale të trajtimit për pacientët me lokalizuara procesin e kancerit të veshkave në një tas ose uretër konsiderohet nefroureterэktomyya, dopolnyayuschayasya heqje të fshikëzës. Në disa situata, kryer prerje segmental e uretër. Vetëm një mjek të duhur mund të instaloni ashpërsinë e procesit të sëmundjes dhe zgjidhni metodën e duhur të trajtimit.