Si të merren me një Arthrosis kyçin e këmbës


Kyçin e këmbës të përbashkët është formuar në vendin ku kockat lidhura e këmbë dhe këmbë të ulët. Funksioni i këtij përbashkët është mbajtur dhe motor aftësia, të cilat mund të ndahen në më të ulët bruises, Zhvendosjet, sprains dhe dëmtime të tjera.

Ajo është konsideruar vlerë, nëse shpesh një person është i ekspozuar ndaj lëndimit këtë të përbashkët, ajo mund ta zhvillojnë artrit kyçin e këmbës, në mënyrë më të mirë për të marrë masa që më parë se sa për të trajtuar sëmundjen në një fazë të vështirë. Lëndimet e shpeshta arsye nuk është e habitshme, sepse e gjithë pesha e trupit është e prekur në pjesë të kyçin e këmbës, duhet të jetë për të monitoruar peshë, njerëzit që vuajnë nga obeziteti, ndikojnë në integritetin e nyjeve dhe të rregullt veshin këpucë të pakëndshme ose takë të lartë, dietë e varfër gjithashtu ndikon në shfaqjen e osteoarthritis.


Nëse kërc e nyjeve nuk merrni ushqyesve të përshtatshme, vitamina, në prani të osteoarthritis kyçin e këmbës ngadalësuar procesin e shërimit e kërc, që do të thotë se në mungesë të sëmundjes vitamina esenciale vazhdon të përparojë, të çara dhe defekte në kërc. Trajtimi i duhur do të përmirësohet, dhe gjatë ndaluar ndihmuar të zhvillojnë sëmundje të rënda.

Simptomet e osteoarthritis kyçin e këmbës


Kyçin e këmbës Osteoarthritis, si çdo këmbët Arthrosis zhvillohet gradualisht dhe jo pa shkak. Në fazën fillestare të osteoarthritis shfaqen simptomat e mëposhtme:


 • Ka dhimbje të vogla të përbashkët, simptoma të zakonshme në fillim të çdo lëvizje apo pas pushimit; • Me ngarkesa shtesë dhimbje në rritje; • Simptomat e dhimbshme mund të shfaqen në mëngjes; • Në nyjeve përgjuar mungesa dhe miun tjetër; • Në Arthrosis kronike shfaqet dhimbje të forta një person ndjen lodhje; • Osteoarthritis dobëson muskujt, e cila çon në të shpeshta që shtrihen dhe sprains kyçin e këmbës; • Në praninë e inflamacionit formuar skuqje në zonën e prekur dhe mund të përjetojnë ethe në zonën e përbashkët; • Mund të zhvillojnë ngurtësi, duket i kufizuar në lëvizjet e tij; • Ka atrofyrovannost muskujt kyçin e këmbës jo vetëm, por edhe fqinjët e saj. • Kjo është vetëm një pjesë e vogël e përkeqësimit të mundshëm, por pa status trajtimi ndryshon në mënyrë të konsiderueshme, shfaqen simptomat më të rënda dhimbje. Dhimbja bëhet i përhershëm, ngurtësi të plotë-zhvillim, artrit kyçin e këmbës shkon në shkallën më të vështirë ku i përbashkët është deformuar plotësisht. Edhe në qoftë se shenjat dallueshëm të sëmundjes nuk është trajtuar shkatërrimit të përbashkët, dhe kjo mund të shkaktojë një person të aftësisë së kufizuar .

  Aftësi trajtim i tillë i osteoarthritis


  Trajtimi i sëmundjeve kyçin e këmbës të ngjashme me metodat që janë përdorur kur një person është formuar Arthrosis të përbashkët gju. Trajtimet e përshkruara si:

 • Painkillers pritjes dhe droga anti-inflamator;

 • Procedurat fizike terapi që synojnë rivendosjen e kërc;

 • Masazh dhe chiropractic;

 • Ekzekutimi i ushtrimeve të veçanta terapeutike;

 • Në fazën e trajtimit të mundshme fillestare me mjetet juridike popullore;

 • Kirurgjisë.


 • Për të lehtësuar dhimbjen dhe inflamacion të privimit përdorur jo vetëm hape, vijnë në spektrin e ndihmës dhe ointments mjekësore të gjerë të injektimit. Në sajë të masave që ndihmojnë për të hequr jo vetëm dhimbje, por edhe ënjtje shfaq për shkak të inflamacionit, në mënyrë të konsiderueshme nuk rivendosur sistemin musculoskeletal e kyçin e këmbës të njeriut. Analgesics administruar injeksione direkt në zonën e prekur të zgavrën e përbashkët. Duke përdorur ointments mund të hiqni ënjtje e nyjave, dhe për të përmirësuar metabolizmin.

  Prania e osteoarthritis përfshin trajtimet fizio aplikimit të detyrueshme , duke përfshirë edhe terapi magnetike, electrophoresis (rrymave), phonophoresis. Të gjitha këto metoda kanë për qëllim heqjen inflamacion dhe ënjtje, por përdorin ato në mënyrë efektive në trajtimin e.
  Shumë mjekë besojnë se në fazën akute të kyçin e këmbës osteoarthritis ilaçeve duhet të përdoren vetëm aktivitetet dhe vetëm në metodat ndjesë trajtimit fizioterapi pranueshme. Një nga hapi më i rëndësishëm - është aplikimi i trajtimeve masazh. Kjo nuk zbatohet për të përbashkët prekur vetë, dhe zonën përreth. Masazh të forcuar muskujt e këmbëve, hips, këmbët, dhe në këtë mënyrë rritjen e kyçin e këmbës marrëdhëniet.


  Arthrosis Sëmundjet kyçin e këmbës kërkon performancën e përditshme të edukimit fizik . Aplikimi lë lakër ose rodhe mund të ndihmojnë lehtësimin edemë, por vetëm në fazën fillestare të osteoarthritis. Në këtë rast, në qoftë se një person mori sinjale të gabuara për të nyjeve të dhimbshme apo të vendosur të injorojë trajtim, shkatërruan kërc, lehtësimin e ngurtësi do të ndihmojë vetëm kirurgët që nuk kushton aq i lirë sa ne do të dëshironim.