Si të jetë i gjirit me osteokondroza


Dhimbje në gji mund të ndodhë për shumë arsye, por për të hedhur bazat e sëmundjes duhet të shqyrtohen dhe duhet të bëjë X-rrezeve. Osteokondroza e torakale formuar nga ndryshimet degjenerative degjenerative që ndodhin në disqe intervertebral të torakale, të çojë në shkatërrimin e nyjeve dhe ligaments.

Sipas statistikave të problemeve mbrapa, për shkak të sëmundjeve degjenerative disk të gjysmës së kraharorit të gjithë pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore. Për fat të keq, shpesh sëmundja është më e zakonshme me osteokondroza qafës së mitrës. Por në krahasim me fundit, osteokondroza kraharorit manifestohet praktikisht pa dhimbje, dhe nëse ka dhimbje, por jo edhe aq të fortë dhe të mprehtë, sepse në këtë rast shpinë nuk është aq i shkathët në krahasim me rruaza të qafës së mitrës.Me stilin e jetës moderne, profesionin ulur, ritëm të dhunshme, arsimit rekreative sëmundje pasiv disk degjenerative të torakale pothuajse e pashmangshme dhe kjo mund të tingëllojë si një dënim me vdekje për pothuajse çdo person të pestë të lumturisë mund të luftuar këtë sëmundje dhe për të parandaluar përkeqësimin.

Shkaqet e osteoarthritis


Arsye për shfaqjen e simptomave të lidhura osteoarthritis kryesisht me ndryshimet patologjike në disqeve intervertebral dhe kërcit të nyjeve, ndryshimi mund të formohet në prani të hernie intervertebral, humbja e forcës, elasticitetit dhe shfaqjen e hollimin disqe zgjatje. Këto ndryshime janë shkaku i compression rrënjë nervore. Por shkaku kryesor i sëmundjeve të fshehur në aktivitetet e përditshme të njeriut:


 • Kalim kohe afat-gjatë në një pozicion ulur, ndërsa shoferi, në punë;

 • Jetese pasive dhe të gënjyer;

 • Sjellje të pahijshme gjatë gjumit dhe selinë;

 • Ngarkesa e tepërt mbi kurrizin tuaj, heqjen e objekteve shumë të rënda, ngarkesën e pabarabartë;

 • Qëndruar në një pozicion për një kohë të gjatë;

 • Dietë të paarsyeshme dhe të varfër mund të shkaktojë dhe të bëhet embrioni i osteoarthritis;

 • Të lidhura me moshën ndryshime.


 • Të gjitha këto arsye të çojnë në elasticitet të dobët, thyer rruaza funksionin kryesor - amortizimin. Rrota veshin shpejt, rritet e vjetër, humbasin lagështi dhe ata ndërprerë ushqimin. Sjellje të pahijshme mund të çojë në scoliosis, dhe pastaj e quajnë osteokondroza kraharorit. Osteokondroza kraharorit në ditët e sotme një sëmundje shumë e zakonshme dhe shenjat e para nuk duhet të lihet pambikëqyrur, trajtimi i hershëm shpejti do të shpëtoj i dhimbjes dhe për të shmangur përparimin e sëmundjes.

  Si mund osteokondroza gjoks


  Shenjat e çdo manifestim të osteokondroza mjaft e dukshme, sidomos ka siklet në torakale, por jo domosdoshmërisht atje ajo mund të rrezatojë në vendin përreth. Pra, shpesh e vështirë pa një inspektim të veçantë diagnoza e saktë, si dhimbje gjoksi marrë si dështim të zemrës ose të vë shenjën e barazimit për probleme të tjera të zemrës. Pothuajse simptomat e para manifestuar nga dhimbje në nevralgji brinjë dhe formë ndër brinjëve, dhimbja mund të përhapet në anën, bark. I shoqëruar nga ndjesi të pakëndshme prostrelyvayuscheysya dhimbje prapa, ngurtësi, pasurive të patundshme dhe shenja të tjera të osteokondroza të torakale.

  Simptomet e sëmundjeve degjenerative disk të torakale bëhen më të dukshme në çdo lëvizje, anim, gjatë mbytje dhe tym, kollë, hiccups. Në mënyrë tipike, këto karakteristika janë rritur gjatë gjumit, dhimbje shkon në braktis rajonin, ka mpirje në duar, ndjesi shpimi gjilpërash në gishtat.
  Në lidhje me këto ndjesi të dhimbshme shqetësuar gjumë, nuk është nervozizëm, dobësi, humor përkeqësohet. Për të duhet të dallojë shenjat e osteoarthritis e sëmundjeve të tjera, si simptoma kryesore për të kujtuar manifestimet kryesore karakteristike të osteokondroza e torakale:

  Dhimbje të forta të lokalizuara në gjoks, ata mund të rritet në gjetjen e gjatë në një pozicion ose nën peshë;

 • Nuk është një ndjenjë dërrmuese nën blades shpatullën dhe rreth tyre;

 • Kjo është e dhimbshme për të marrë frymë, nxjerr, kollë;

 • Çdo shfaqje e duarve djathtë apo të majtë të shoqëruar me dhimbje akute;

 • Kur lëviz, duke ecur prodhuar dhimbje ndër brinjëve;

 • Është duke e vështirë për të marrë frymë;

 • Shfaqet kur lakimi ngurtësi, nahybanyy.


 • Simptomet që tregojnë osteokondroza, por përhapur në pjesë të tjera të trupit :


 • Në gjymtyrë nuk ndihen të ftohtë, djegie, kruarje;

 • Nuk është një ndjenjë e milingonave zvarritje mbi trup, mund të bëhet lëkurës heshtur në çdo zonë të trupit;

 • Ajo fillon të zhvishem off lëkurë dhe duket thonjtë i brishtë;

 • Zorrë ndërprerë, kapsllëk ose diarre duket në kundërshtim, të përzier. • Me këtë njohuri ju tani mund të dallojë osteokondroza e problemeve torakal me zemër, stomak, pneumoni dhe problemet me traktin gastrointestinal.

  Trajtimi i osteokondroza kraharorit


  Para se të caktojë trajtimin e nevojshëm të sëmundje degjenerative disk të torakale duhet të bëhet diagnoza e duhur dhe ekzaminim të plotë vendosë që ajo dhimbje të vërtetë të ulët mbrapa, jo sëmundja "kameleon". Zakonisht përpara se të dërgohet në X-ray imazhin, dhe MRI të imazhit, një neurolog kryen një shqyrtim, prekje kryer, pyet pacientin për të bërë disa lëvizje, atëherë pamja fillon të shfaqet e sëmundjes. Trajtimi i sëmundjes ka për qëllim lehtësim dhimbje, për të përmirësuar shëndetin dhe për të eleminuar komplikime.

  Osteokondroza e sëmundjeve të kraharorit shumë të fshehtë, ajo nuk është vetëm e ngjashme me shumë sëmundje të tjera, por nuk shërohet . Megjithatë, në qoftë se keni shpenzuar të gjitha recetë, ju mund të përgjithmonë të shpëtoj nga dhimbje të tmerrshme dhe pothuajse të harrojmë për ekzistencën e sëmundjes, dhe të vazhdojnë të jetojnë si më parë. Trajtimi Kompleksi përbëhet nga metodat konservatore dhe beninje:

 • Ilaçet për qëllim eliminimin e ndjenjat e dhimbshme, statusin lehtësim, lehtësim dhimbje, dhe të tjerët; • Në disa raste, kërkohet përdorimi i injeksioneve vitaminë në muskujve gluteal; • Dhimbje dhe ndihmon vaj të veçantë ka një efekt të shkëputur dhe redukton inflamacion dhe dhimbje relievers; • Gjatë trajtimit deri në kohën kur shteti nuk është normale, është e rekomandueshme që të veshin një fashë të veçantë; • Fizioterapia pothuajse shpresa kryesore për shërim të pjesshëm. Aplikoni Electrophoresis mbrapa, zonë okolohrudnuyu. Ndihmon në këtë rast dhe terapi magnetike, lazer; • Ju duhet ta vizitoni dhe seanca masazh; • Me tehe të forta nevralgji, ngurtësi dhe palëvizshmëri, emëron terapi manuale. Ajo mund të lehtësojë dhimbjet dhe për të sjellë njerëzit në një gjendje të obezdvyzhennosty të plotë; • Mëngjes të ngrohtë-up dhe ushtrime terapeutike të përdorura çdo ditë, megjithë përmirësimin e shëndetit, do të jenë shokët besnikë osteokondroza durueshëm. • Të bësh gjithë këtë trajtim në kombinim, mund të arrijë rezultate të paparë dhe të harrojmë dhimbjen pakëndshme.