Si të jetë një pikë kthese në marrjen e pesë


Ju mund shumë të befasuar për të mësuar se në mesin e një larmi të madhe të frakturave, e cila tregon të jetë e mundur në njerëzit, të kontabilitetit për vetëm 4% në thembra të thyer. Kjo kockë është funksionalisht shumë e rëndësishme, siç janë shtylla kurrizore e këmbë, duke ndihmuar këtë të fundit për t'i bërë ballë gjithë peshën e trupit gjatë në këmbë apo në një pozicion në këmbë.

Trauma e këtij lloji kthehet aftësinë për të ecin në një detyrë mjaft rëndë dhe të dhimbshme. Ajo duhet të kihet parasysh se thyerje e calcaneus mjaft e ndryshme, duke pasur parasysh natyrën e tyre dhe procesin e shërimit. Prandaj, prania e thyerje të calcaneus ndikon negativisht në zgjedhjen e ndonjë trajtim të veçantë.


Cilat janë llojet dhe simptomat


Trauma mund të shfaqet në mënyra të ndryshme. Për shkak të klasifikimeve të tilla të diversitetit specieve të këtij lloji të frakturë ekziston. Llojet më të zakonshme të lëndimeve janë si më poshtë:

 • Me zhvendosjen e eshtrave dhe therje pesë.

 • Pa zhvendosjen e kockave.

 • Condyle lateral.

 • Kockave mesor.

 • Mnohooskolchatыy.


 • Në mënyrë të qartë, Trajtimi i zgjedhur në mënyrë individuale për çdo rast por ka disa të përgjithshme.
  Nuk është çudi, pesë simptomat frakturë shumë të theksuara, sepse thembra vepron si një shëtitje. Një tipar tipik për këtë lloj të lëndimit - dhimbje thembra. Kryerja e provimit të jashtëm mund të konfirmojë frakturë nëse pesë do të përjetojnë ënjtje, e cila vlen për zonën e Akilit gilcë.

  Pra, pesë simptomat kryesore të thyerje:

 • ka dhimbje e diplomave të ashpërsisë ndryshme;

 • deformim i pesë;

 • si pasojë e deformimit - kufizimin e lëvizjes së këmbës;

 • Hemorragji e vërejtur nënlëkurës dhe ënjtje të indeve të buta;

 • në zonën e thembra mund të vëreni një rritje në zonën e këmbë.


 • Frakturat e hapura janë karakterizuar nga plagë të rreckosur të mbyllura - ruajtjen e integritetit të lëkurës.

  Features emërimin e trajtimit


  Ashtu si llojet e tjera të thyerje, trajtohen në dy mënyra: konservative dhe operative (nga operacioni). Ekspertët ende nuk kanë ardhur në të njëjtin përfundim në lidhje me efektivitetin e një prej më shumë nga këto trajtime.

  Siç u përmend më herët, ka shumë lloje të frakturave e pesë, në mënyrë që çdo kirurg, studioi të gjitha testet e nevojshme, kryen një ekzaminim të plotë dhe duke e bërë X-rrezet e pacientit, përfundon nevojën për një lloj të kirurgjisë.

  Disa burime mjekësore thonë se një shumë prej viktimave të traumës calcaneus rezultatit të pakënaqur. Shumica e tyre drejtuar edhe në një shumë komplikime, të cilat nuk duhet të kishte ndodhur. Është e rëndësishme që gati 30% e pacientëve të mbetur me aftësi të kufizuara për jetën.

  Të gjitha më lart është dëshmi se trajtimi duhet të trajtohet me kujdes të veçantë. Një hap efektive është që të konsultoheni me disa mjekë për të rivendosur tablo të plotë, për të diskutuar mundësitë e rimëkëmbjes dhe në gjendje të parashikojnë pasojat e tij. Përveç gjithë kësaj, ajo do të shmangë shumë komplikime dhe të jetë i sigurt për të parandaluar gabim mjekësor.
  Thyerje me zhvendosje dhe pa paragjykim, trajtimin :
  Më i rrezikshëm është avari, ku ekziston rreziku i zhvendosjes së kockave. Një lloj i ngjashëm i lëndimit domosdoshmërisht kërkon kirurgji.

  Nëse gjymtyrë u zhvendosur, ajo është hedhur suva fikse, të cilat krijojnë gju shumë. Në suva këmbë dobësuar pak për të lejuar këmbë për të lëvizur pak. Është e nevojshme për të përshpejtuar rimëkëmbjen. Kjo metodë do të shërohet më mirë në mënyrë që pas disa ditësh ju mund të filloni për të zhvilluar një të përbashkët.
  Nëse i shoqëruar nga një ndryshim i frakturë kockave, pacienti në mënyrë të rreptë përshkruhet në shtrat. Ishte vetëm pas gjashtë muajsh ai do të lejohet të marrë deri dhe të përpiqen për të ecur. Nëse është e detyrueshme për trajtimin e njëanshmërisë është operacioni, gjatësia e regjim shtrati do të jetë deri shumë më të gjatë.

  Kjo është e nevojshme për të shmangur infeksionin , të ndonjë infeksioni, të përmirësuar procesin e shërimit kockave. Nuk mund të ketë komplikime të tjera apo shkaqet që ndikojnë në procesin e shërimit indeve, ngadalësuar atë.
  Kështu, nga ana e zakonshme lejuar ngarkesën në nuk mbaron më herët se tre muaj, dhe kur u zhvendos - katër ose pesë. Në raste të tjera, jo-pajtueshmërisë me kushtet për shkak të ngarkesës tepruar në ligaments mund sprains këmbë, dhe nganjëherë kjo mund të çojë në pasoja më të rënda të tilla si këmbë marrëdhënie pushim.

  Vosstanovleenye dyja llojet e lëndimit pesë procedurat e detyrueshme të kërkojnë anestezi . Nëse është e nevojshme, smenyvaetsya hedhur gjithashtu. Në procesin joefikase e shërimit është caktuar një numër të procedurave të tjera, duke përfshirë fizioterapi.

  Raste të veçanta shërim


  Gjendja e paqëndrueshme e këmbë mund të çojë në vendim mjekësore në calcaneus brendshëm splinting. Kjo metodë është e qeth lejueshme. Kjo lëvizje është ruajtur nyjeve këmbë, dhe pajisja është veshur gjatë trajtimit. Për të filluar rehabilitimin menjëherë pas tërheqjes së saj.

  Nëse për shkak të bashkim të pahijshme e deformimit kockave ndodhur, të eliminojë mjetet e veta operative. Si rezultat, ka një nevojë të mbështetet në podtarannoho fusion përbashkët.
  Imobilizimi postoperative shpesh caktuar edhe në këmbë uyazyka gjë e fiksuar në një pozicion duke përdorur një aparat të veçantë. Në të tilla më shpesh kërkon frakturë ngujuar me zhvendosje.
  Lloji më i vështirë i traumës është fragmentimi i calcaneus dhe shumë fraktura ndryshuar formë. Në këtë rast, pa kirurgji nuk mund të bëni asgjë. Ne duhet të përdorim latches të veçanta që janë të instaluar në thembra dhe këmbë. Ata janë të lidhur në mbështetje dhe artikuluar sistemit, e cila është fiksuar në holennыh kockave.

  Metodat e mësipërme - kjo nuk është e gjitha mënyrat e mundshme për të trajtuar frakturë thembra. Ndonjëherë dëmtim i tillë kërkohet gjilpërë të veçantë Kirschner, e cila është futur në kodër zapyatochnыy, dhe pastaj të vendosë suva. Për të parandaluar këmbët banesë, shumë vëmendje i është kushtuar në formimin e shkop jambik. Kjo metodë e trajtimit është quajtur nga shtrihen.

  Çfarë pasojash mund të qëndrojë


  Trauma e këmbë mund të çojë në pasoja shumë të rënda:

 • çalim;

 • këmbët e sheshtë;

 • Proceset e deformimit duke përfshirë deformimeve artrit;

 • Shfaqje kockave dhe të tjerët.


 • Prandaj, për të shmangur nuanca të tilla të pakëndshme duhet të përgjegjshme në procesin e trajtimit dhe të zbatojë të gjitha rekomandimet e mjekëve në lidhje me këtë. Vëmendja është e nevojshme duhet të paguhet dhe rehabilitimi i nyjeve të dëmtuara, i cili është gjithashtu i rëndësishëm.