Si të jetë në qoftë se ju të përballet me obmorozyly


Acar dhe ditë dielli në dukje të mrekullueshme, por për fat të keq ajo është e mbushur me shumë probleme dhe rreziqe, sidomos për zonat e rrezikuara të trupit. Shkuarja jashtë në një ditë me diell por ftohtë apo erë, mos harroni masat e thjeshta të mbrojtjes duhet të jetë në duart e dorashka apo dorashka, dhe fytyra duhet të mbrohen krem ​​yndyrë dhe shall, përndryshe ju mund të fitojnë fytyrën morth, sidomos në shëtitje të gjatë.

Megjithatë, jo të gjithë njerëzit janë të njohur me këtë lloj plagë, kaq shumë janë skeptikë në lidhje me fshehjen shall fytyrë, por veshin atë si një mënyrë accessory, duke harruar në lidhje me rolin dhe qëllimin e saj. Ekspozuar ndaj morth absolutisht të gjithë anëtarët e racës njerëzore, nga të vogla në të mëdha, nga atletët për njeriun e përbashkët.


Dhe ky artikull është për ata njerëz që janë ende në njohuritë apo kujdes, për fat të keq, u përball me ngrirja, por nuk e di se si për të trajtuar, çfarë të bëni dhe çfarë është sëmundja.

Simptomet e dëmtimit acar në fytyrë


Për të filluar për të kuptuar pse ne jemi të ekspozuar ndaj ngrirja, dhe si ajo ndikon në zonat e trupit. Temperatura e zakonshme e trupit kur vendoset në ajër të ftohtë është reduktuar dhe të ngushtuar enët e gjakut, e cila çon në dobësi kështu që zonat e mbrojtura të dobët mund të jetë subjekt i ngrirjes.

Rastësisht njoftim ndryshime dhe simptome në parim, nuk është aq e vështirë, ndoshta, është ndjerë kurrë një ndjesi djegie, humbja e ndjesi të fytyrës, faqet, hunda, dhe është sinjalet e para që çojnë në pasoja serioze.
Gjithashtu ndjesi të pakëndshme dhe të dhimbshme ndryshuar ngjyrën e lëkurës, ajo bëhet një kaltërosh ose ngjyrë vjollcë, por ky shkatërrim nuk është i kufizuar për të indeve të buta në qoftë se ndihma e parë të shtrënguar, ngrirja mund të shkojë në fazën e ardhshme, një më serioz dhe i rrezikshëm. Ngrirja më e pakëndshme situata në persona është konsideruar si një kriter estetike, nëse shkalla e dëmit është e lartë, atëherë trajtimi do të duhet të për të dalë në publik me karakteristika të jo shumë të këndshme të fytyrës , e cila për shumë mund të jetë një problem i vërtetë.

Në përgjithësi, ngrirja shoqërohet përballet me të njëjtat karakteristika, më të dukshëm prej tyre janë thumbues, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash në cheeks, maja e hundës. Por ka faza të ndryshme të ngrirja, të cilat përcaktojnë parimin dhe rezultatin, i cili është trajtimi. 4 Selects shkallë ngrirja, por si dëme të indeve përballet me 3 dhe 4 janë të kombinuara në një hap të vetëm. Pra, për paraqitjen e sëmundjes duhet të rishikojë me gradë e ngrirja dhe manifestimet e tyre.

Cilat janë shkalla e dëmit


- Shkallës së parë dëme të lehta indet e ndryshme të buta, të tilla si rregullat për të bërë lëndim mund të zgjatet vetëm qëndrimi në të ftohtë. Njeriu mund të identifikojë menjëherë karakteristikat kryesore të sëmundjes që është ndjesi shpimi gjilpërash, pirjen e duhanit, ndjesi shpimi gjilpërash. Kjo merr kohë të lëkurës fytyrës hije zbehtë, pasi ngjyrë ngrohja zakonisht bëhet kuqërremtë, lëkura fillon të "djegur". Restaurimi i indeve të buta është rreth 5-8 ditë trajtimi intensiv.
- Shkalla e dytë ndodh në rast se personi i shprehur simptome pas fazës së parë mbetet në të ftohtë dhe nuk pranon ndonjë veprim ngrohjes. Faza e dytë është e ndryshme fytyrë zbehje të lëkurës, dhe humbjen e të gjithë ndjeshmëri të prekur ose irritues të jashtëm veprime të tjera.

Pas ngrohjes është një dhimbje e fortë , kruhet zonën e prekur mund të shfaqet flluska të vogla me lëng të qartë. Nëse vëreni këto shenja është e rëndësishme për të kryer ndihmën e parë, trajtimi i duhur do të shërohen plotësisht në disa javë.

- E treta (katërt) shkallë është më e vështirë dhe çon në pasoja shumë të rënda, kështu që trajtojnë këtë lloj të nevojës morth pa vonesë. Edhe pse karakteristikat e veçanta dalluese të klasës së dytë apo jo në kohë të dhënë trajtim mund të çojë në komplikacione.

Flluska shfaqet të nesërmen pas ngrirja, por në këtë fazë tashmë fluide përgjakshme, jo transparente, dhimbja bëhet e rëndë, qelizat fillojnë të vdesin indeve të buta, në të ardhmen ajo çon në dhëmbëza. Ngrirja rënda (shkalla e katërt) mund të shkaktojë nekrozë e indeve, dhe nganjëherë ka nekroza e kërc dhe kockave. Pas ngrohjes zonën e prekur shtohet procedurat dhe merr ngjyrë kaltërosh ose mermer.
Në mënyrë tipike, në dimër mund të ndodhë hundë ngrirja, duke përfshirë hundë, faqet ngrirja. Kjo është zona më delikate dhe të ndjeshme që janë të prekshme për sezonin e ftohtë.

Si për të trajtuar personin e morth


Çon lënduar nga ngrica jo vetëm për ndjesi të pakëndshme dhe të dhimbshme, por edhe mund të ndikojë në ndryshime të mëdha në gjendjen e përgjithshme të njeriut, si dhe pamjen. Në çdo formë, shkalla ngrirja, për të bërë ndihmën e parë nuk ka dëm për nevojën e njeriut për të dini detaje të tilla si:

  • Ndalohet fshij zonat e prekura të përballet me dëborë, pavarësisht nga fakti se bora është e përbërë nga grimca të vogla, bora mund të dëmtojë më tej lëkurën tashmë të lënduar, dhe për të promovuar të infeksionit.  • Ju nuk mund të menjëherë pas një dritë të ngrohtë-up të vënë kompresa të nxehta në fytyrë, lani fytyrën tuaj me ujë të nxehtë.  • Nuk rekomandohet për bluarje intensive dhe duke bërë të ngutshme të fortë.  • Pacienti gjatë ngrohjes nuk mund të pini alkool, edhe në qoftë se procedura do të kryhet për të ngrohjes.  • Trajtojnë pacientët e zonave më të mirë duke përdorur tinctures alkoolit, Cologne, alkool etilik, fërkim duhet të bëhet me kujdes, lëvizjet lëngun. Ju mund të arrestojë dhimbja është bërë duke përdorur ilaçe dhimbje, metodë trajtimi i drogës është kryer në të padurueshme dhe nuk ndalet dhimbjen. Ju mund të bëni një locion me një zgjidhje e uthull, 1 lugë gjelle e llogaritjes 1 liter e ujit.

    Për të rivendosur lëkurës personi të caktuar vaj regjenerues të veçantë për trajtimin e dëme të rënda ka të ngjarë që të ketë procedura të ndërlikuara. Jetë i sigurt për të bërë aplikimin sterile me droga të veçanta që duhet të ndryshohet çdo dy orë.
    Ju duhet t'i japë viktimës një pije të nxehtë si çaj, infusions bimor, lëng mishi, pelte. Kur jepet trajtim mund të përmirësojë ndjeshëm situatën dhe për të shmangur pasojat e pakëndshme. Nëse morth ka arritur shkallën e katërt, pa përdorimin e kirurgjisë plastike nuk mund të bëjë.