Si te zgjidhni një dietë të përshtatshme për trupin tuaj


Në botë ekziston një numër i madh i dieta të ndryshme. Ata që duan të humbin peshë, të jetë i sigurt për të gjetur, në të gjitha diversiteti është ajo që do të çojë ata në ëndërr isha i vogël - figurë të pakta. Por ka një pyetje e arsyeshme, dhe si për të zgjedhur një dietë të përshtatshme për trupin tuaj? Si mund ata të kuptojnë dhe çfarë për të kërkuar?
Çështja nuk është e thjeshtë dhe duhet qasje atë shumë mirë në ndjekjen e figurës së mirë nuk e ka shkelur veprat e trupit dhe nuk është kthyer dëmtuar shëndetin. Shumë shpesh, i zhgënjyer për të humbur peshë në një dietë të veçantë, sepse pas shterjes së agjërimit, ri-fituar peshë humbur apo jo ai shkon. Pra, refuzimi i dhimbshëm i ushqimeve nuk është gjithmonë në gjendje që të të çojë në humbje peshe, dhe dietë përkatëse efektive mund të jetë e shijshme dhe mjaft të rehatshme.1. Lufta për kthimin e formës hollë, ajo mund të konsiderohet si një betejë e trupit yndyrë, dhe kur ju tregoni atyre "luftë", ajo ka nevojë jo vetëm një plan të mirë, një dietë, por një qëllim që përfundimisht të ju dëshironi për të arritur. Përcaktoni për veten e qëllimit të "minimale" dhe "objektiv " max. " Nuk ka gjasa që të jetë një fitore e lehtë, dhe për këtë arsye zgjedhin hap i ndërmjetëm, i cili do të ndihmojë për të kapërcyer këtë rrugë gradualisht. Share fitoret tuaja me familjen dhe le t'i gëzohen suksesit me ju - ajo do t'ju japë besim dhe nuk do të fikur rrugën e zgjedhur.

2. Experiment me dietat përballojë vajzën me shëndet të mirë, metabolizmin dhe ata që nuk duhet të ndryshojë në mënyrë drastike peshën, vetëm të rregulluar disa tre kilogram. Në prani të mbipeshës dhe mosha 40 ne nuk duhet të flasim për dietat afatshkurtër të modës, por afatgjatë, e cila jo vetëm të çojë në humbje peshe, por do të jetë një sistem i të ngrënit shëndetshëm për jetën. Mos befas një ditë të ndryshuar preferencat shije. Nëse ju nuk mund të bëjë pa të ëmbël, dietë të ulët-karbohidrate dhe duhet të trajtohen ngadalë dhe me qëllim. Gjatë viteve më të dobishme të përfshijë në dietë e frutave dhe perimeve për të reduktuar konsumin e produkteve të kafshëve, kështu që i kushtoj vëmendje për dietat e tyre që japin një efekt të qëndrueshme.

3. Asnjë nga dietë, nëse ajo është një nga ata "ekzotike", ju do të gjeni produktet që janë të klasifikuara si "të dëmshme" (tymosur, i kripur, yndyrore, e ëmbël). Vidyazykatysya tyre është i vështirë, por në thelb, ato të çojnë në shtim në peshë. Me një dëshirë të fortë për të humbur peshë, ju keni nevojë për aleat stimul të fuqishëm. Ata mund të jetë shtet i dashuri ose kujdesen për trupin tuaj, për shkak të sëmundjes identifikuar. Mundësia e fundit zakonisht nuk është shumë e dëshirueshme, por jeta është e tëra. Përveç obeziteti çon në sëmundje dhe për këtë arsye, kjo nuk është e habitshme.


4. Për të zgjedhur një dietë të përshtatshme, ju duhet të krahasojnë atë me preferencat e tyre. Nëse ju nuk jeni një tifoz i madh i mishit apo peshkut enët, nuk ka gjasa për të triumfuar kundër dietë proteina e "Kremlinit". Furnizimi Sharp shkelje që ka zhvilluar gjatë një kohë të gjatë mund të çojë në siklet në stomak, dispepsi, diarre ose kapsllëk, tensioni nervor, pagjumësi dhe të tjera. Në këtë drejtim, shikoni për trupin e tij se dietë ku kalimi do të jetë e qetë dhe e lehtë. Check out dietë vegjetarian, të tilla si tibetian, apo dietë Kim Protasov. Më shpesh organizoni ditë agjërimi - perime, kos ose molokochayi.

5. Shumë shpesh ndodh që edhe një dietë të rreptë nuk ndihmon për të humbur peshë. Arsyet mund të jenë të ndryshme - nga asimilimi të mirë të ushqyesve, pjesë shumë të mëdha. Shumë dieta nuk e kufizojnë sasinë e ushqimit të konsumuar, duke u mbështetur në racionalitetin. Por shumë fjalë të panjohura, dhe ata t'i përmbahen parimit " që nuk është e ndaluar, atëherë lejohet. Nuk është një tepri e një organizmi mund të jetë i shëndetshëm, por ushqim të tepërt. Në një metodë një person duhet të hani rreth 150 g. Të ushqimit. Edhe nëse gjatë ditës hani 5 herë pesha totale nuk i kalon 750. Kjo është në rregull, dhe çdo gjë tjetër - overeating.

6. Kur zgjedhjen e një dietë e duhur, nuk bien në ekstreme dhe për të shmangur produkte të cilat, si duket të çojë për të fituar peshë. Këto janë ushqime karbohidrate. Përdorni ato jo vetëm që të jetë e mundur, por është e nevojshme, është e rëndësishme të dini se sa dhe në çfarë forme. Sigurisht, nuk do të ligët në bukë e bardhë, por një pjesë e gruri tërë ose dëmtimi bukë thekre do të jetë. Në ngrënies nuk e vënë shumë tabu. Vetëm kjo nuk është përfunduar përzierje fabrikë dhe i gatuar në shtëpi, pa aditivëve natyrore drithëra, gatuar në ujë me copa frutash. Dhe të ndjekin numrin e servings, të cilat janë të përmendura më lart.


7. Cili dietë për veten tuaj që ju zgjidhni, kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin tuaj, sepse trupi nuk do të nedootrymuvaty ushqyesve shumë, për shkak të kufizimeve në disa ushqime. Para së gjithash, kjo ka të bëjë mono-dietë, dhe proteina dhe vegjetarian. Mungesa e vitaminave, makro - dhe micronutrients mund të çojë në probleme të reja që lidhen me shëndetin. Për të shmangur këtë, ju duhet të marrë kompleks vitaminë-mineral, por e përshtatshme për ju, duke pasur parasysh substancat që mungojnë.

Vëmendje 8. paguajë në një dietë mesdhetare apo të sistemit të ushqimit nga Michel Montignac. Rastësisht, kjo e fundit për shkak të zgjedhjes të madh dhe shumëllojshmëri të ushqimit, vështirë të kënaqshme në shumicën dieteticieneve botërore. Ajo i përket një nga healthiest e furnizimit. Megjithatë, kjo masë e rëndësishme.
9. Në qoftë se ju e dini që ju nuk jeni në gjendje të kufizimeve të rënda dhe mund të jetë i prishur, dhe ju nuk duhet të fillojnë. Më të mirë për të analizuar ato dietat që nuk do t'ju lejojë të vuajnë nga uria, greqisht, rusisht, japonisht, Finlandisht, izraelit, holandisht, indian, Hollywood, Protasov, Montignac.


Para se të zgjidhni një dietë të përshtatshme, mos harroni një rregull i artë - çdo ushqim e dobishme në qoftë se ajo është e thjeshtë, të ndryshme dhe të hahet në moderim.