Si për të hequr gurit - gur të tërhequr fonde në shtëpiTabela e përmbajtjeve:
Çfarë është pllakë dhe guri
Shkaqet e gurit
Parandalimi i pllakë kafe në dhëmbë dhe gurë
Heqja e gurit me ultratinguj
Si për të hequr pllakë nga dhëmbët me pastë dhëmbësh të veçantë
Si për të hequr gurit në shtëpi
Në smalt sipërfaqe jeton rreth nëntëdhjetë lloje të mikroorganizmave, kryesisht streptokokeve dhe bacilet anaerobe. Si rezultat, jeta e tyre formon bastisje tipike. Në mungesë të kujdesit të duhur me gojë, prania e shprehive të këqija, të moshuarit, preferencat kuzhinës përcaktuara me kalimin e kohës duhet të gjejnë një mënyrë për të hequr gurit.


Çfarë është pllakë dhe guri


Nëse do të shqyrtojë me kujdes smalt në shtëpi para një pasqyrë, mund të gjenden në spotet çamçakëz, patches karakteristike kafe. Në depozitat e errëta të gëlqeres që formojnë gurit, koloni të mikroorganizmave, depozitat kripë, grimcat e qelizave të vdekur njolla.
Dhëmbët Stone CLEAN kanë në vende ku është e vështirë për të marrë një furçë ose pastroj dhëmbët me pe. Nuk ka pothuajse asnjë ushqim të ngurta bie natyrisht të hequr pllakën dentare. Stone duhet të hiqet nga dhëmbët, jo të përfshirë pothuaj në të përtypet për shkak të malocclusion.

Në qoftë se nuk luftojnë rregullisht gurit dhe pllakë, mund ta zhvillojë sëmundjen periodontale.
Siç e dini, dhëmbët janë të lidhura me kockave nofulla nga indet periodontale. Nëse nuk depërtojnë mikroorganizmave mishrat e përflakur. Me kalimin e kohës, indi lidhës bëhet më pak e fortë. Në fund të fundit shtresohem Gums fillojnë të ecin dhe të bien dhëmbët.

Shkaqet e guritKohëzgjatja dhe guri në dhëmbë paraqiten për arsye të ndryshme:
Përdorni furçë zgjedhur siç duhet apo paste;
përdorin ushqime kryesisht të buta;

zakon të përtypet në njërën anë të nofullës;
rregullim të veçantë të dhëmbëve;
malocclusion.
Rezulton prekje të butë lehtë për të hequr pastrohen vetë në shtëpi. Nëse lënë pas dore e higjienës orale, smalt shpejt grumbulluar depozita minerale, microflora futem në mënyrë aktive. Vetëm një pllakë javë bëhet pryyasnevoyi dendur është pjesërisht arsyeja pse dhëmbi paraqitet një perlë e vërtetë.

Parandalimi i pllakë kafe në dhëmbë dhe gurëTë mos ketë për të hequr gurit, duhet të ndjekin rregulla të thjeshta të higjienës orale në shtëpi:

pastruar hapësirat ndërdhëmbësh sipërfaqe furçë llak me fije të veçantë;
një herë në javë për të pastruar pluhur dhëmb gojë;
pas ngrënies shpëlarje gojën me ujë ose një mjet të veçantë. Procedura është veçanërisht e efektshme kur përdorni irrigator;
në qoftë se nuk ka mundësi për shpëlarje gojën tuaj, hani një mollë apo përtyp çamçakëz;
për heqjen e natyrshme e pllakatë e dhëmbëve, të forcuar mishrat përfshijnë në fruta dietë vështirë dhe perime. Për shembull, mollë ose karrota.

Heqja e gurit me ultratingujNë arsimin klinikë dentare hiqet painlessly gjatë dhëmbët tejzanor pastrim.

Sipërfaqe smalt është pastruar nga pajisja sedimente drita touch. Në raste të rënda, para-zbutur përgatitjet gurit të veçanta.
Pas procedura duhet të kërkohet për të polish smalt të mikroorganizmave të provuar e vështirë për të bashkëngjitni për të.
Ndryshe zbardhjen, me ultratinguj pastrimin e dhëmbëve smalt nuk është e ndriçuar, sipërfaqen e saj hiqet vetëm depozitat.

Si për të hequr pllakë nga dhëmbët me pastë dhëmbësh të veçantëNjë mënyrë e thjeshtë për të hequr në shtëpi ose për të parandaluar shfaqjen e pllakë të dhëmbëve - pastë dhëmbësh të pastër gojën në mëngjes me efekt protyvoparadontoznыm gjatë natës me fluoride. Kryen procedurat parandaluese brenda një muaji dy herë në vit.

Depozitat janë hequr pastat zbardhues. Efektiviteti i procedurave të përcaktuara nga ana e përbërjes, prania e mjeteve të zgjedhura e pjeseza abrazive, furçë ngurtësinë.
Duhanpirësit, tifozët e çaj ose kafe të fortë duhet të hiqni pllakë nga dhëmbët tuaj më shpesh.

Si për të hequr gurit në shtëpiPër të hequr gojë pllakë infuzion të pastër e leh e arre. Krijoj një filxhan të valë 30g ujë të thata dhe kore pluhur gomave dhjetë minuta në ngrohje të ulët. Tendosje kur ftohur supë dhe nastoyitsya. Gojë të pastër të paktën pesë minuta me një furçë të butë.

Për të hequr smalt nga pllakë përgatitur celandine infuzion. Brew 1 lugë çaji Filxhan bari ujë të vluar, të lënë për 30 minuta, kullimin. Shpëlarje gojën disa herë në ditë.
Hiq dhe për të parandaluar gurët daljen mjaltë pamundësi. Shkrihet 1ch.l. mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë zier. Shpëlarje gojën disa herë në ditë.
Për të përgatitur infuzion me gojë e 1s.l. rrënjët rodhe dhe 2s.l. pods e fasule. Vendin materialin tuaj bimore në një litër ujë, ziej për katër orë. Kur infuzion ka ftohur, thahet. Merrni një gjysmë gotë pesë herë në ditë.