Si për të identifikuar një mungesë e vitaminave në trup


Në shi, dëborë, moti i keq çdo grua është në mosbesim, duket apatia dhe përfundon stresin. Ne gratë si shtet atribuohet faktit se trupi vitaminave të mjaftueshme. Por si mund mungesa e vitaminave në trup dhe nëse po, cila.
Mungesa e vitaminave në trup
Kur shpallë fjalën "vitamina", ne do të thotë nga ushqyesve fjalë që të përfitojnë dhe të punojnë për të mirën e trupit. Këto sëmundje luftën slogger ndihmuar, mbështetur sistemin nervor në gjendje të mirë, të mbajtur ekuilibrin metabolizmin normale, të kontrollojë funksionimin e duhur të enzimeve janë katalizatorët në bazë të metabolizmit dhe kështu me radhë.Shenjat e mungesës së vitaminave në trup
Është e vështirë për të vendosur vetëm kur ndodh diçka e keqe, nëse temperatura është normale, ne nuk duan të kolliteni apo teshtini, ne nuk do të ndjeni dhimbje. Si një person të kuptojnë se trupi i tij i mungon vitamina të caktuara?
Gjëja më e lehtë për të mësuar është të vizitoni mangësi e vitaminave terapisti dhe të kalojë të gjitha testet e nevojshme për të vendosur diagnozën. Duket e thjeshtë, por kur ju të merrni një klinikë ruse me një radhë të gjatë në pritje, dhe një mjek, ti ​​e kupton se bilanci i vitaminave është pikërisht rozhubysh. Herën e të gjithë të pasur, por ka një mënyrë e thjeshtë për të gjetur janë shenja të mungesës së vitaminave.


Nëse ju keni qenë gjithmonë flokë të shëndetshëm, dhe papritmas ata të bëhet i brishtë, curls hutuar, flogged dhe lëkura mbi kokën e tij ishte e thatë, nuk ka ndihmë, nuk ka përbërësit mrekulli dhe shampo, flokët filluan të rebelohen, ajo thotë se trupi vitaminë mjaftueshme E.
Dhe në qoftë se koka është pezmatim i lëkurës, kjo tregon se nuk mjafton vitamina A, vitamina B, ajo është e njohur si Retinol. Qëllimi i këtyre vitaminave dorëzohet ushqyesve kokë lëkurës.
Për ata që kanë një përmbajtje të lartë yndyrë e flokëve, ata do të sinjalizojë rritje të fortë në yndyrë, kështu riboflavin mjaftueshme. Kur sasi të mëdha të rënies së flokëve, ajo thotë se mungesa e një organi të folate ose vitaminës C.


Zbokth lidhur me ujë të keqe ose moti i keq, por kjo është asgjë. Shpesh, fakti se kreu është formuar zbokth, thotë se mungesa e B B6 vitamina B12 ose acide yndyrore të pangopura.
Ai vijon se flokët të dy burrat dhe gratë mund të flasim për vitaminë mangësi në trup, përveç flokëve të sëmurë të bëjë që ju mendoni se keni nevojë për të plotësoj hekur trupit, kalcium dhe minerale të tjera të dobishme.
Në qoftë se një person ka një ekuilibër vitaminë në mënyrë që, thonjtë e tij kanë të njëjtën ngjyrë dhe të rriten mirë. Kur thonjtë janë thyer shpesh, nuk do të rritet, sharuyutsya, thonjtë janë formuar në sipërfaqen e çara mikroskopike, e gjithë kjo sugjeron një mungesë të vitaminës C. burrs Zakonisht dhimbshme të ndodhë në njerëzit që vuajnë nga mungesa e vitaminës A ose vitaminë E.


E njëjta gjë mund të thuhet për fytyrë lëkurës. Pale, lëkurë të thatë, paraqitja e papritur e rrudhave të fytyrës, janë sinjalet e para që thonë në lidhje me mangësitë e vitaminave E dhe A. lajka i tepërt i lëkurës, potlyvыy saj pamjen, bombardimet e vazhdueshme e qendrave private, tregon një mungesë të vitaminës B2 dhe pamjen e puçrra fytyre, e kuqe njolla në fytyrë, thotë se në mungesë të trupit acid yndyror.
Në qoftë se organi shteron rezervat e vitaminës H dhe B vitamina B, shpesh i shoqëruar nga dermatiti alergjik dhe trup paraqiten lloje të ndryshme të spoteve që duken si skuqjen ose birthmarks.