Si për të përcaktuar herniation në mesit dhe të trajtohen


Shpinë e njeriut të përballojë ngarkesa të rënda të përditshme që lidhen me veprimtarinë e tij. Në mesin e sëmundjeve të ndryshme që lidhen direkt dhe gamë mbresëlënëse, një pjesë e madhe përbënin hernias që lindin si rezultat i shpërndarjes së pabarabartë ngarkesës në fusha të caktuara të shtyllës kurrizore. Shumica e mjekëve shpesh duhet të merren me këtë lloj të sëmundjes si diskale shpinë mesit. Në fakt, ky disk këputje unazë fibroze shtylla kurrizore.

Sëmundja, i cili në fazat e hershme, shumica e pacientëve nuk i kushtoj vëmendje të mjaftueshme, është shumë e rrezikshme dhe mund të shkaktojnë funksion të mëtejshme ngurtësi normale motorike dhe përkeqësimit pacientin. Shpesh trajtimi parakohshëm të shtyllës kurrizore mund dhe nuk shkaktojnë paaftësi.


Mekanizmi i shkeljeve


Është e njohur se anatomia e shpinë mesit për shkak të 5 rruaza tonë që janë të lidhura me njëri-tjetrin duke ovale intervertebral disk. Funksioni kryesor i titujve - është që të sigurojë amortizimin dhe shpërndarjen e ngarkesës për secilën nga rruaza. Ky shpinë disqe të ketë një lartësi pak më të madhe se të tjerët. Ky faktor, si edhe ligament anatomikisht dobët të ngushtë dhe gjatesor, i cili mund efektive të parandaluar formimin e hernias dhe janë parakushte kryesore prirje i sëmundjes mesit shtyllës kurrizore.

Si rezultat i formimit të hernie duket disk veçantë fryrë që pushon për të kryer plotësisht funksionin e tij, dhe mund të compress mbaresa nervore. Më shpesh ky model zhvillohet në mes të 4-5 ose 5-1 rruaza sakrale. Ky proces është shoqëruar nga ndjenjat e dhimbshme intensitetin, lokalizimin dhe shfaqje klinike, dhe shenjat dhe simptomat e tjera të ndryshme.

Shkaqet e sëmundjes


Hernie intervertebral është formuar më shpesh në mesit, të kontabilitetit për 90% të të gjitha rasteve (hernie Schmorl, kryqe, etj). Sipas mjekëve, sëmundja sot nuk ka moshë dhe mund të ndikojë në njerëz të kategorive të moshave të ndryshme, edhe pse më të zakonshme në moshën 30 vjet.

Faktorë të favorshme për formimin e mesit herniation mund të jenë:

 • jetese inaktive ose i ulur, kur nuk ka stërvitje minimale për zhvillimin e korse muskulare;

 • jetese shumë aktive;

 • Zbatimi i gjatë dhe sistematik të punës së rëndë fizike përfshirë heqjen ngarkesa të mëdha;

 • trajtimi i gabuar i dysplasia hip, e cila mund të ndikojë në shkelje të përbashkët, të shkaktojë mungesë ekuilibri e legenit, e cila nga ana provokon zhvillimin e hernias intervertebral dhe përkeqësimin e tyre në të ardhmen;

 • disa sëmundjet e shtyllës kurrizore, të tilla si scoliosis ose osteokondroza;

 • Disqet intervertebral kequshqyerja, si pasojë e mungesës së elementeve gjurmë thelbësore dhe vitamina në trupin e njeriut;

 • predispozitë gjenetike për patologji mesit.


 • Shenjat dhe simptomat


  Diskale shpinë mesit - diagnoza shumë e keqe, e cila shoqërohet me dhimbje të konsiderueshme. Kjo dhimbje mund të jetë jo vërehet vetëm në pjesën e pasme, por në rajon gluteal, pasmë dhe sipërfaqen anësore të gjymtyrëve të ulët të lokalizuara në këpucë me majë. Sëmundja shpesh çon në një reduktim apo zhdukjen e plotë të gjurit dhe reflekset Akilit. Ka shumë raste ku ka shkelje të organeve pelvike. Kjo sëmundje komplekse mund të ndihmojë në eliminimin e vetëm trajtime operative .


  Në praktikë mjekësore për hernie mesit kurrizore shpesh i referohen simptoma të tilla tipike:

 • dobësi në gishtin e madh, dhimbje dhe mpirje në gishtat dhe këmbët në përgjithësi, ngurtësi në më të ulët mbrapa - disk fryrë lokalizimin mes rruaza 4-5;

 • dhimbje në kyçin e këmbës, gju, kofshën e brendshme dhe mpirje në gjymtyrë të ulëta - lokalizimin fryrë disk në mes rruaza 5-1.


 • Simptomet e llojeve të ndryshme të hernias të ndodhë ndryshe, mund të shndrrohet ose pak mbivendosen se vetëm përkeqësohet gjendja e pacientit. Shprehja e tyre është identike me këtë lloj të sëmundjes si hernie lumbosacral. Diagnozë të saktë mund vetëm kirurg specialist zakonisht në bazë të hulumtimit, studimit të simptomeve, ankesat e pacientit, si dhe rezultatet e studimeve të tjera të mesit.

  Shpëtoj e hernie mesit intervertebral


  Ashtu si me çdo trajtim tjetër në këtë rast është me rëndësi të madhe për të filluar e saj në kohë. Sa më shpejt në gjendje të identifikojë simptomat e problemit, më efektive trajtimi do të jetë. Në fazat e hershme të sëmundjes mund të eliminohet nga metodat konservatore dhe për të shmangur kirurgji. Në trajtimin krejtësisht të bllokuar përparimin e sëmundjes, dhe të eliminohet çdo mundësi për komplikime dhe efektet negative për pacientin.
  Qëllimi kryesor është për të eliminuar parehati në drejtim të lëvizshmërisë ngurtësi e pacientit. Një theks i konsiderueshëm është në forcimin e korse muskujve. Për ta bërë këtë, pacientët pëson ushtrime terapeutike, ushtrime të veçanta të cilat kanë një efekt pozitiv në tonin e muskujve. Ata gjithashtu kryer një trajtim që synon balancimin e sipërfaqeve artikulare, duke eliminuar lloje të ndryshme të subluxations kurrizor që promovojnë hernie rritjes, dhe trajtimin dhe eliminimin e sëmundjeve të lidhura të tilla si hernie Schmorl, dhimbje të ulët mbrapa, etj

  Metodat Konservatore përfshijnë si në vijim:

 • përputhja me regjim shtrati në trajtimin e parë;

 • përdorimi i analgesics për lehtësimin e dhimbjes;

 • përdorimin e drogës nonsteroidal anti-inflamator;

 • hondoprotektorov përdorin për të normalizuar indet kyçeve;

 • përdorim i relaxants muskujve për të lehtësuar tensionin e muskujve;

 • përdorni masazh terapeutik, fizioterapi, terapi fizike, stërvitje në zhvillimin e muskujve.


 • Metoda Konservatore për 3-4 muaj në disa raste është e mjaftueshme. Pacientët pas një kurs të trajtimit të plotë të filloni të ndjeni lehtësim, por pas një periudhe më të gjatë, në përputhje me regjimin butë, shërim dhe nuk mund të ndodhë në 90% . Është e rëndësishme për të konsoliduar dinamikë pozitive, një kohë për të shmangur aktivitete të rënda fizike, veçanërisht heqjen e peshave. Pacientët janë të inkurajuar që të respektojnë dietë të plotë dhe të balancuar me shumë vitamina dhe minerale, si dhe refuzimin e zakone të këqija - pirja e duhanit, etj Ushtrime për zhvillimin korse muskujve duhet të kryhet në përputhje me rekomandimet e mjekut, rritur gradualisht ngarkesën.


  Në disa raste, sëmundje moderne mjekësi duke praktikuar eliminuar masa ekstreme - trajtim kirurgjik. Kjo është për shkak të faktit se sëmundja është e vështirë për të trajtuar me metoda konservatorë dhe pacientit më shpesh ndodh në fazën kur ka simptoma në formë onemenyy dhe mobiliteti i kufizuar i shpinë dhe gjymtyrë të ulët.
  Nuk është shpesh një tregues për funksionimin e kufizimeve të jashtëzakonshme mund të brendshëm të qeses hernie, e cila shpejt çon në nekroza e indeve dhe vdekjes së trupit. Operacioneve të tilla si trajtimin e hernie pothuajse gjithmonë u ofrohet pacientëve. Para se transaksionet janë metodat konservative synojnë lokalizimin e periudhës akute dhe lehtësimin e dhimbjeve.

  Mbajtur kohët e fundit mënyrën klasike e operimit, dritarja krijimi trepanatsiynoho përmes së cilës fshihet një arsim hernial. Sa për muskujt dëmtuara, ata me këtë metodë e heqjes së diskale shërohet shumë ngadalë, dhe në fazën e ushtrimeve rehabilituese ishin të paefektshme. Sot, metodat e reja të kirurgjisë që janë më pak pasoja për pacientët dhe çdo nivel të reduktuar të lëndimit operacional.
  Standarde në drejtim të pakët operacion microdiscectomy konsiderohet. Ky operacion Neurosurgjikale kryhet me një rritje të konsiderueshme, e cila vlen lupë headlamp ose mikroskop operativ. Seksioni ka një madhësi prej vetëm 3-4 mm, i cili zvogëlon rrezikun e hernie përsëritje në periudhën postoperative. Periudha postoperative ofron ushtrime për zhvillimin e muskujve dhe shërim. Parashikimi i favorshëm në shumicën e rasteve .

  Një tjetër metodë popullor është heqja kirurgjikale endoskopike e disk fryrë mesit ose pjesë të saj. Në këtë rast, madhësia e prerë mund të arrijë vetëm 2-3 milimetra, dhe në ditën e dytë pas operacionit pacienti lëviz në mënyrë të pavarur dhe i nënshtrohet shkarkimit nga spitali për 3-4 ditë. Megjithatë, kjo metodë kritikuar ashpër disa praktika në formën e një mundësi të kufizuar të përcaktuar vendndodhjen dhe madhësinë e hernie makinë e vërtetë e arsimit.
  Moti trajtojnë diskale mesit vertebrale kryesisht të favorshme. Maksimale gjashtë muaj për pacientët në gjendje të shërohet plotësisht pas konservatore dhe pas operacionit. Megjithatë, është e nevojshme që të përmbushin të gjitha obligimet e mjekut kurues dhe në miri aktive.