Si për të identifikuar dhe kuruar supe artritit


Trupi i njeriut dhe trupi është një e tërë, një pjesë të varet nga një tjetër nëse këmbë dëmtuar, ajo mund të vuajnë përsëri dhe pjesë të tjera. Me supe efikasitetit njeri të përbashkët mund të kryejnë veprime të ndryshme, pothuajse të gjitha lëvizjet, heqjen dhe mbante objekteve të rënda, etj

Por, pikërisht për shkak të supozimit të gabuar se sup është në gjendje të përballojë ngarkesa të rënda, mund të prodhojnë sëmundje të tilla si artriti i përbashkët sup, i cili është një dëmtim inflamator, i cili çon në hollimin dhe veshin e kërc.


Arthritis është shoqëruar me shenja karakteristike dhe dhimbje, e cila e rrit shkallën e sëmundjes dhe e patrajtuar. Përkundër faktit se shkaqet e artritit mund të jetë e mjaftueshme, faktorët kryesorë janë , stresi i tepruar i tepruar mbi supe të përbashkët , dhe disa infeksione që shkaktojnë inflamacion në të përbashkët. Më sup artrit përbashkët ndodh në njerëzit që janë mbi 50 dhe njerëzit me dëmtime të shpeshta të përbashkët sup dhe ngarkesa të forta.

Simptomat e artritit


Fito sëmundje supe të përbashkët përmes faktorëve në dukje mund të pafajshme dhe të njohur në shpatull tonë, por çfarëdo arsye, ata të gjithë të çojë në shkatërrimin e kërc. Simptomat janë praktikisht identike në të gjitha rastet, pavarësisht nga arsyeja pse arthritis rezultuar.
Para së gjithash, i kushtoj vëmendje të se ka pasur dhimbje në shpatullën përbashkët, rritjen e dhimbjes duhet të kërkojë urgjentisht këshilla mjekësore . Prania e artritit mund të sjellë pasoja të rënda nëse sëmundja nuk trajtohet, personi mund të merrni më tej me një shkallë të aftësisë së kufizuar. Dhimbje dhe simptoma mund të tregojë praninë e problemeve të tjera me sup përbashkët, kështu që së bashku me dhimbje e pacientit është vërejtur shpesh ënjtje në sup përbashkët, dhe ethe në këtë vend.

Këto simptome tregojnë praninë e artritit njerëzore. Kjo është kryesisht lëvizjet e kufizuara me duart e tij deri në anën, e shoqëruar me dhimbje dhe klikimeve audible në të përbashkët. Çdo dëmtim në shpatullën përbashkët mund të vuajnë acromial-ndarjet shpatulles-kraharorit dhe heqësit.
Në varësi të cilën pjesë goditi, dhimbja mund të lokalizuara në vende të ndryshme. Simptomat e dhimbshme artrit shpatullor-kraharorit a përbashkëta lokalizuar prapa sup përbashkët, dhe acromial-heqësit e dhimbjes është e para manifestuar. Nëse dhimbja është e përqendruar dhe të pasme, dhe para, kjo mund të tregojë një inflamacion të mundshëm të dy nyjeve.

Në disa raste, dhimbje në supet nuk mund të jetë shumë e fortë, dhe se gatishmerine viktimën, por në qoftë se dhimbja vazhdon të shqetësojë me ndonjë lëvizje, nuk ka siklet në çdo rast simptoma të tilla kërkojnë vëmendje të veçantë. Dhimbje patrajtuar mund të jenë të natyrave të ndryshme dhe të manifestohet në mënyra të ndryshme, por në disa pika të largohem. Në situata të tilla është më mirë që të gaboj, nuk do të jetë dembel dhe të shohin një mjek për të diagnostikuar sëmundjen, ose procese të pakthyeshme do të ndodhë që do të çojë në shkatërrimin e plotë dhe deformimit të kërc në të përbashkët. Dhe me forma të avancuara të artritit mund të me aftësi të kufizuara.


Marrin masa të pavarura janë të rekomanduara, duke hequr ndezjen në kohën e mundshëm me intervenim mjekësor (analgesics, ointments), ndërsa simptomat personi mund të shqetësuar përkohësisht. Megjithatë, duke klikuar ose crunching në pikën e përbashkët është prania e sëmundjes, dhe duhet të inkurajojnë njerëzit për të filluar trajtimin.

Trajtimi i artritit


Trajtimi i çdo sëmundje që shkakton dhimbje të rënda, të shpeshta fillon me lirim të shpejtë të kësaj gjendje dhe Pain Relief. Trajtimi i artritit së sup përbashkët përfshin marrjen e mjet anastezik, analgjezik dhe anti-inflamator drogë që nuk ndihmon vetëm përkohësisht të hequr qafe dhimbje, por hiqni ndezjen formuar.

Këto fonde janë administruar intravenoz, ndërsa dhimbje të fortë dhe të vazhdueshme në zgavrën e përbashkët. Edhe pse këto barna kanë prona të mahnitshme të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes se ata nuk janë plotësisht të kuruar artritin e sup përbashkët, dhe ata kanë contraindications e tyre, dhe për shkak të komponentëve të forta mund të dëmtojnë trupin e dobët e njeriut. Prandaj, shumica e mjekëve të përpiqet të përshkruajë pacientët e tyre me drogë pak të dëmshme dhe trajtime përfshijnë stërvitje, trajtimet masazh dhe këshilluar për të kufizuar ndikimin e stresit në joints dhimbshme.

Vetëm kur dhimbje në nyje të ulet, të aplikojnë fizioterapie, gjimnastikë, masazh dhe madje inkurajoi përdorimin e mjekësisë tradicionale, fasha, fërkim ointments bimor etj Heqin qafe e paraqitjes të mundshme të atrofi të muskujve ndihmon yoga dhe terapi fizike stërvitje të lehta, injeksion i sup përbashkët, dhe të tjerët. për të trajtuar sëmundje dhe të ndihmojë hondoprotektorov që do të sigurojë kthimin e kërc prekur. Përveç kësaj, përdorimi i drogës që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe marrja e vitaminave është një domosdoshmëri.

Me aktivitete të terapisë fizike konsiderohet trajtimet e detyrueshme pjesëmarrja masazh, të cilat janë mbajtur të lehta, lëvizjet razmynayuschymy. Shumica e këtyre proceseve janë të shoqëruara me fërkim vend të lënduar ointments të veçanta shëruese.
Në shtëpi, ju mund të kryejë një vetë-masazh dhe aplikoni fasha me alkool. Duke përdorur electrophoresis të arritur një rezultat të mirë, jo vetëm lehtësimin inflamacion, zvogëluar ndjesi të dhimbshme dhe për të forcuar muskujt e përbashkët prekur. Treat sëmundja mund të jetë dhe me ndihmën e terapisë lazer dhe ultrazërit. Më të mirë të të gjitha, në qoftë se ju keni këto procedura në kombinim me përdorimin e drogës.

Ushtrime terapeutike


Ushtrimin efektiv dhe të dobishëm kur hiqet inflamacion dhe dhimbje pothuajse nuk shqetësojë pacientin, por në çdo rast nuk mbështeten për të ushtruar gjatë sëmundjes akute. Të bësh ushtrime nuk është vetëm trajtim, por rimëkëmbja nga artriti i sëmundjes shpatullën e përbashkët.
Kujdes duhet të jenë jo vetëm të gjithë planin e trajtimit dhe recetë e mjekëve, si dhe dietës dhe stërvitjes fizioterapisti i caktuar për të kryer çdo ditë mundësisht një herë apo dy herë, edhe nëse sëmundja nuk është më i shqetësuar është rekomanduar ato rregullisht.


Është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj para se të fillonte për të kryer ndonjë ushtrim në trajtimin e artritit.

  • Këmbë pranuar apo pozita ulur, dora e djathtë e ngritur lart, vendosur në bërryl. Si e blades drejtë palme. Duke marrë parasysh 8-10 duhet të shtypni lehtë mbi bërryl në mënyrë që palme zbriti nën teh shpatullën. Pastaj të ndryshojë duart  • Duke filluar në këmbë pozicion, ulur, të ushtrojë parim të ngjashme me të parë, vetëm pëllëmbë të dorës së djathtë qëndron mbi supe e majtë dhe mbrapa.  • Për këtë ushtrim të zënë një pozicion në këmbë, këmbët gjerësi shpatullave larg, dora e djathtë mban shpatullën e majtë dhe të drejtën e majtë. Bërryla ngritur lartë, dhe ju duhet të prekni gishtat në mënyrë që në qoftë se dikush dëshiron për të arritur në shpinë.