Si për të përcaktuar aciditetin e stomakut


Shumë sëmundje të traktit gastrointestinal të lidhura drejtpërdrejt me ndryshimet në aciditetit të stomakut. Prandaj është e rëndësishme të dini se si për të përcaktuar aciditetin e stomakut. Bazuar në performancën, trajtimi është sëmundje përshkruar.
Llojet përcaktimi i aciditetit
Konsideroni se si të dini aciditetin e stomakut. Ju mund të përdorni versione të ndryshme të përkufizimit:

 • Ndjerë stomakun;

 • atsydotest, të përcaktuar shkallën urinë okrashyvaemosty.


 • Në studimin duke përdorur hetim përdorur trashë dhe të hollë sondën. Tolstoi përcaktuar veprimtarinë e sekretimit stomakut, aciditetit dhe delikate direkt. Metoda Bezzondovыy bazuar në përcaktimin në urinë uropepsyna. Shpesh kjo metodë është kryer për të konfirmuar diagnozën para diagnozës.


  Çfarë është aciditetit konsiderohet normal i stomakut? Përmbajtja e përgjithshme e acidit klorhidrik në lëng stomakut në njerëz të shëndetshëm rreth 04-05%. Indeksi normale Aciditeti ka 15-20 pH, përmbajtja minimale - 083 pH, dhe maksimale - 83 pH.

  Simptomet e aciditetit të stomakut


  Për ndjenjat e tyre mund të përcaktojnë gjendjen e stomakut lëngje, pasi nivelet e larta ose të ulëta të acidit klorhidrik mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të simptomeve. Për shembull, simptomat karakteristike të rritur aciditetit të stomakut do të jetë:

 • urth;

 • shurdhim pas ngrënies;

 • djegia dhimbje në stomak;

 • humbja e oreksit dhe shije;

 • intolerancës për produktet acid.


 • Aciditet të ulët stomak karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:

 • fryma e pakëndshme kalbur;

 • ndjenjë e trishtim dhe dhimbje, pasi të hahet;

 • të përzier në mes të ngrënies;

 • lëkurë të thatë dhe flokët;

 • paraqitja e akneve dhe të enëve të gjakut fytyrës;

 • bloating dhe rumbling stomak;

 • shije hekuri në gojë;

 • rënie të përgjithshme në imunitet.


 • Rritja e aciditetit të stomakut mund të jetë shkaktuar nga të hahet shumë erëza, yndyrore, ushqime acid dhe dietë të shpejtë dhe të dendura. Në përmbajtje të ulët të acidit në stomak mund të zhvillohet në mënyrë aktive kërpudhave të ndryshme dhe viruset, dhe për këtë arsye ajo është shumë e rrezikshme për shëndetin. Prandaj është e rëndësishme për të mbajtur aciditetin brenda kufijve normale.

  Masat për të balancuar aciditetit
  Në mënyrë që të normalizuar aciditetin e stomakut, duhet të ndjekin një dietë e duhur, dhe për të marrë infusions dhe decoctions, të cilat janë të dobishme për të lëng stomakut. Rrjedhimisht, aciditetit të lartë duhet të marrë mjetet që do të qetësojë stomakun dhe janë pronat enveloping. Për këto qëllime, e mirë për të përdorur në vijim:

 • ekstraktet e thekon tërshërë;

 • zierje e flaxseed;

 • pelte;

 • Borjomi lloj ujë mineral.


 • Ajo është e mirë për të ngrënë mish ligët, produktet e qumështit, supave dhe qull. Ajo duhet të fshihen turshi, i lagësht dhe produktet e turshi.

  Nëse ka pasur një rënie të aciditetit në stomak, është e nevojshme për të përdorur fruta kosi dhe perime, si dhe lëngje frutash. Shumë mirë para se një vakt të pini një gotë të ngrohtë lloji ujit mineral Essentuki №17 dhe №4. Ju mund të merrni përpara se të hahet një lugë çaji të rrikë integruar dhe mjaltë, të cilat promovojnë tajitje aktiv e stomakut lëng.
  Një mjete universale është përdorimi i mjaltit. Për të reduktuar sekrecionet e stomakut lëng duhet të jetë i holluar me pak ujë të ngrohtë dhe pini për 15.2 orë para ushqimit, dhe në qoftë se ju dëshironi, në të kundërtën, rrisin zgjedhjen e lëng, atëherë ju duhet të pini atë menjëherë para një vakt.

  Nëse ju nuk dëshironi të përdorni ilaçe dhe mjete të tjera, pastaj të shqyrtojë dietën tuaj dhe të detyruar veten për të ngrënë ushqime të vogla, por shpesh. Me këtë ushqim sistematike mund të shkaktojë aciditet në mënyrë të përsosur.