Si anti-celulitit masazh në shtëpi


Masazh jep rezultate të shkëlqyera. Shërbimet e një masazhiste profesional janë mjaft të shtrenjta, dhe jo të gjithë është i interesuar që ata mund të përballojë. Dhe koha për të vizituar sallon ose masazh sallon nuk është identifikuar gjithmonë. Shumë pyetje interesante si për të kryer celulitit masazh në shtëpi në lidhje me të dhe ne do të përpiqemi sot për të të treguar.
Kur zbatohet siç duhet masat anti-celulitin mund të arrijë rezultate të shkëlqyera:
- të përmirësojë ndjeshëm qarkullimin kapilar;
- shpëtoj yndyrë;


- ofrojnë lëkurës në problemin vendos një pamje të hijshme dhe elasticitet;
- përmirësuar metabolizmin intracellular;
- të zvogëluar volumin;
- të përshpejtuar largimin e produkteve metabolike;
- eleminuar të ngjeshur në mjedisin e brendshëm të trupit të njeriut;
- përmirësuar qarkullimin limfatike;
- lehtësojë largimin e lëngjeve të tepërta, eliminimin e ënjtje;
- të relaksoheni muskujt dhe lehtësimin e tyre e toksinave;
- japin fleksibilitet lidhës indeve dhe butësi;
- lëkurë të hapur poret.

Korrigjuar një kurs anti-celulitit masazh jo vetëm që do t'ju lejojë të bëhet zbehta dhe për të përmirësuar cilësi të lëkurës, por edhe të ndihmojë të hequr qafe dhimbje koke, të rritur rezistencën ndaj sëmundjeve të etiologies të ndryshme, do të shtojë vitalitet dhe energji.


Masazh në shtëpi - teknikat themelore
Ka rregulla të veçanta që do të ndiqen për të marrë rezultate pozitive:
- celulitin masazh duhet të kryejë lëvizjet e qetë, duke filluar me goditje të ngadaltë dhe ritëm vazhdimisht në rritje;
- për të filluar këtë lloj të masazh duhet të jetë vetëm kur muskujt ngrohur të mjaftueshme;
- Duart nuk duhet të jetë i ftohtë ose me lagështi;
- Përdorimi i vajrave të ndryshme për pritjen e masazh, në qoftë se ato janë përdorur, atëherë dorë ju mund të spërkasë pluhur i hedh talk;

- Kohëzgjatja e një seancë është nga gjysmë ore për një orë duhet të bëni masazh të paktën një herë në javë;
- masazh kryhet duke filluar nga poshtë lart, gradualisht duke lëvizur në zemër;
- fërkoni disa zona nuk mund të, vende të tilla përfshijnë: ijë, depresioni popliteal, kofshët e brendshme, zonën publike;
- duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm kur kryejnë masazh të barkut. Mbajtur atë lehtë dhe vetëm pas konsultimit me mjekun, i cili duhet të krijojë mungesa e contraindications;

- celulitit masazh kundërindikohet gjithashtu në praninë e sëmundjeve kardiovaskulare, të ndryshme venat variçe, sëmundjet e lëkurës të lidhura me shkeljes së lëkurës.
Kryerja shtëpi anti-celulitit masazh - mënyra për të bërë

Kryen masazh në shtëpi është e mundur, duke përdorur pesë lëvizjet variante:
- goditje. , Mocionet e mëposhtme me majë të gishtave tuaj, masazh atyre një zonë të caktuar fillon dhe mbaron. Kjo metodë përmirëson qarkullimin e gjakut në kapilarë;
- Fërkim. Kryera gishtat spaced gjerësisht rehatshëm kundër lëkurës dhe smeschayuschymy atë në rajonet më të ulët. Përdorin këtë metodë për të përmirësuar tonin e lëkurës, duke zvogëluar trashësinë e shtresës së nënlëkurës yndyrë, aktivizimin e tërheqjes së lëngshme të tepërta. Në masazh këmbë kryer nga fërkim poshtë, ndërsa masazhet hips - një lëvizje rrethore;

- ngutshme. Nuk janë sipërfaqësore dhe të thellë të ngutshme. Ndihmë sipërfaqësore zbutur perde përgjithshme dhe të thellë celulitin gunga pushim, duke i dhënë elasticitetin e lëkurës, pamje të shëndetshme dhe duke shkaktuar tonin e muskujve;
- pat. Nga këto lëvizje goditjeve të intensitet të moderuar, të cilat janë aplikuar me të ndryshme gishtat intensitet janë clenched në një grusht apo majë të gishtave tuaj.

Alternative lëvizje, kohëzgjatja e tyre dhe forcën e ndikimit është vendosur individualisht.

Telecommuting gjithashtu mund të kryejnë të ashtuquajturin "kapur" - teknika të veçanta që shkaktojnë rrjedhjen e gjakut në zonën e trajtuar dhe të kontribuojë në rivitalizimin e enëve të gjakut, të përmirësojë strukturën e indit lidhor. Interesat janë koprrac lëvizjet e kryera nga ana e gishtit të madh dhe gishtit tregues apo tregues dhe të mesëm (si pizzicato të thellë). Për përmirësimin e dukshme e lëkurës të mjaftueshme për të përmbushur të kapur për 10 minuta çdo ditë. Aplikimi Recommended kap gratë pas lindjes, si një mënyrë të shpejtë dhe efektive për të rivendosur strukturën e lëkurës. Aplikacione hobi - krah, bark, kofshë.


Kryen celulitit masazh në shtëpi, ju mund edhe të ulur shikuar televizion, alternuar massaging fushat me probleme që kanë nevojë për vëmendje të veçantë. Sot ka shumë pajisje me të cilat ju mund të arrijnë rezultate të rëndësishme. Massagers tilla celulitin janë furçë përshtatshëm ose pajisje, të cilat janë të pajisura me e rradhës topa ose rrota të veçanta kur ngarje cila arritur një efekt masazh lëkurë. Këto massagers mund të zbatohet si një zëvendësues për masazh manual.


Furçë me shpohet ashpër gjithashtu do të sigurojë ndihmë të paçmuar në luftën kundër celulitit. Ndiqni fërkim trupin me të, ndërsa not dhe efekti nuk do të jetë shumë të vijë.

Kryerja e celulitit masazh në shtëpi, ajo është e rekomanduar një herë në muaj për të kryer procedurën e mëposhtme: të marrë një filxhan kripë të përbashkët, pour atë në një tas të gjerë. Duke marrë një dush me avull dhe si për të lëkurës, aplikoni një xhel, të cilat i përdorin kur larë atë mirë dhe tjerr. Shkruani kripë dhe dorë, duke filluar me këmbë, lëvizjet rrethore fshij atë në lëkurë. Salt shërben si një pastrim, duke hequr qelizat e lëkurës vdekur, duke hapur poret, stimuluar qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfatike. Duke e trajtuar gjithë lëkurën, lani me ujë të ngrohtë kripë. Kujdes Drain lëkurën me një peshqir, pa fërkim atë. Ju do të vëreni se lëkura bëhet e butë dhe të qetë. Pas kësaj procedure të lëkurës mund të shkaktojë ushqim të lëkurës, në varësi të llojit të saj ose vaj, locion për trupin.