Si funksionon shërojnë dhe kërthizë mprehtë


Ylli, si një formë e artit trupit, shumë popullor. Pierce ndonjë pjesë e trupit, veshët, buzët, hunda, vetullat, thithat, organet gjenitale, etj Sidomos popullor ishte më pak i rrezikshëm i tyre, ylli kërthizë. Tifozët e ylli i sigurt se navels para shpuar filloi në Egjiptin e lashtë. Në këtë mënyrë, e di nënvizoi ekskluzivitetin e saj. Burimi i kësaj ideje - Doug Malloy dhe "Ndërtimi i trupit dhe gjenitale që shpon" e tij, i cili u bë i njohur gjerësisht nëpërmjet internetit. Studime të tjera më të rënda të mohojë rrënjët historike mprehtë të tillë të thellë kërthizë dhe argumentojnë se ky lloj i bizhuteri trupit - diçka moderne, modës.Në gjysmën e dytë të 1980 kërthizë mprehtë është bërë një mënyrë e "patate të skuqura" në prirje globale. Kjo ndodhi në Javës së Modës në Londër, kur modeli i lartë Christy Turlington për herë të parë erdhi në podium me një unazë në kërthizë Pierce. Asgjë të gatshëm për të dhënë rival, bukuria e zezë Naomi Campbell nesërmen veshur në shfaqje me një unazë ari me një margaritar në qendër të barkut.
Në mesin e njerëzve të famshëm të cilët kanë bërë një mprehtë kërthizë shënuar Lindsay Lohan, Miley Cyrus, Nazar Tsebrыka, Justin Bieber, Britney Spears, Victoria Beckham dhe të tjerët. Kërthiza ylli nuk është aq e dhimbshme sa ylli pjesë të tjera të trupit. Megjithatë, procesi i shërimit mund të ketë komplikime, më shpesh në ata të cilët janë të detyruar të bëjnë një jetë sedentare. Në këtë artikull, ne sugjerojmë që të konsiderojë si të kryera dhe kërthizë mprehtë shërojnë.


Llojet kërthizë mprehtë dhe teknikë
Piercing kërthizë ndarë në standarde dhe të shumëfishta
Me mprehtë standarde është një vertikalisht ylli kërthizë. Dekorimi është futur në mënyrë që topin e sipërme në mes të lëkurës së tij dhe formuar të vogla, më pak se hendeku milimetër. Kjo do t'i japë topin për të vënë presion mbi plagë dhe për të eleminuar dhimbjet në kërthizë.
Kur Piercings shumta bërë disa punctures kërthizë. Kjo është bërë në faza, secila pas një birë është e mundur vetëm pas shërimit të plotë i bërë më parë. Përndryshe, kërthizë ylli shërimin mund të vonohet për një kohë të gjatë. Gjithashtu yyazytsirnist lartë komplikime të ndryshme.


Shërimi Piercings dhe kujdesin për birë
Kur kërthizë ylli shërimin plagë për një kohë të gjatë, kryesisht për shkak të vendndodhjen e birë. Bel - një nga pjesët më dinamike të trupit, ajo është gjithmonë në lëvizje. Për shkak të këtij shërimi është i ngadaltë për shkak se epiteli formuar plagë dëmtuar pafund. Për më tepër, në kërthizë, nëse janë apo jo shpuar, mund të grumbulluar fëlliqur. Kur injektuar në infeksionin plagë mund të jetë e inflamacionit.
Për shërimin u zhvillua me sukses, ju keni nevojë për kujdes të plotë të përditshme. Në mëngjes duhet të trajtohet me një zgjidhje të ndonjë agjent antibacterial përmbajnë triclosan. Kjo dekoratë duhet të zhvendoset me kujdes dhe deri poshtë në depërtimit më të mirë të zgjidhjes në mëngjes. Hequr atë nga kërthizë në çdo rast e pamundur. Më pas, lahen në mënyrë të ngjashme me vrimë ujë të pastër. Për të shpejtuar shërimin, përdorni një zgjidhje e ujë i kripur, e cila është shkalla e një lugë çaji kripë në një të katërtën e një gotë me ujë të zier. Ajo është përdorur në formë të nxehtësisë. Lavender naftës gjithashtu nxit shërimin më të mirë të mprehtë kërthizë.


Pajisje për kërthizë mprehtë
Pas çaj futur në dekorim kërthizë në formën e bare ose unaza. Rod është më e mirë, sepse në këtë rast kërkon më pak kohë për shërim. Më vonë vrimë mund të formohet vsylyaty çdo shije dekorim.
Ujdisje për kërthizë bollëk: kallam thjeshtë lakuar, shufra me pendants, unaza me ndeshjeve në formën e topa, etj Më të shpuar kërthizë banane-dekoruar bar që i ngjan kurbë e saj bimore motra.
Materialet e përdorura në prodhimin e bizhuteri duhet të jenë rezistente ndaj oksidimit. Ari dhe argjendi jashtë konkurrencës. Një alternativë e mirë mund të jetë bizhuteri të lira nga çeliku bioplastic dhe kirurgjikale. Profesionistët janë të këshilluar që të përdorin produkte me kërthizë kirurgjikale çeliku ylli herë, si në këtë rast, 85% e komplikimeve postoperative lindin. Ju mund të krijoni një koleksion të vogël bizhuteri të ndryshme për një bark të dashur për të veshin ato me kënaqësi dhe dëshirë për të ndryshuar lehtësisht si një palë vathë të zakonshëm.