Si për të kuruar gastrit në shtëpi, simptomat dhe receta


Membrana lukthit përmban qeliza të veçanta që prodhojnë acid dhe enzima që janë projektuar për të thyer ushqim për tretje dhe prodhojë mukozë për të mbrojtur Mukoza stomakut nga efektet e acidit.
Për shkak të dëmtimit të mukozës stomakut mund të zhvillojë inflamacion, i quajtur gastrit. Gastrit mund të jenë të dyja formave të akute dhe kronike.
Forma akute gastrit manifeston simptoma të papritur të rënda të tilla si dhimbje dhe dhimbje barku akute, humbje e oreksit, dhimbje koke, nauze dhe vjellje, dhe ethe.


Shkaqet e gastrit akut mund të bëhen infeksionet virale dhe bakteriale, dietë të varfër, abuzimit të alkoolit, si dhe steroid apo aspirinë. Kohëzgjatja e këtij lloj gastrit mund të jetë 2-4 dite.
Artriti kronik karakterizohet nga rrjedhjes së vazhdueshme dhe relapses rregullta.
Simptomet e gastrit kronik manifestuar në urth, vidryzhtsi kosi, të vjella, dhe dhimbje në rajon epigastrike.
Në këtë artikull ne kemi vënë disa recetave shumë të thjeshta që mund t'ju ndihmojnë të kuruar gastrit në shtëpi.

Recetë №1.
Ju duhet të mbin në ujë 100 g grurë. Sprouted larë gruri dhe bluaj në një mulli mishit. Në masë rezulton të shtoni vaj perimesh. Merrni në mëngjes në një stomak bosh.
Recetë №2.

Merrni mjaltë (250 g), shtoni vaj ulliri (05 litra), lëng të dy limon. Kjo përzierje në masë. Shitore në një vend të ftohtë në një gotë. Merrni këtë përzierje tre herë në ditë për 1 st. l. 40 minuta përpara se të hahet.
Recetë №3.
Lëng Aloe (filxhan e gjysmë) të përziera me mjaltë (100 g). Pini 1 h. Lugë për rreth 25 minuta para ngrënies tre herë në ditë për 2-3 javë.

Recetë №4.
Brenda 3 javë 1 orë përpara se të hahet për të pirë 20 pika tridhjetë për qind tretësirë ​​Propolisi të jetë i holluar në gjysmë gotë me ujë.
Recetë №5.
Përgatitja dhjetë për qind tretësirë ​​e Propolisi dhe vaj buckthorn detit në një raport prej 10 deri 1. Përdorimi 30 pika, holluar me qumësht ose ujë për 50 minuta para ngrënies tri herë në ditë.
Recetë №6.
Mollë peeled hekura në rende akute dhe menjëherë të ngrënë. Kujdes Ju nuk mund të hani ose pini asgjë për 5 orë para dhe pas pirjes së përzierje molle. Apple është e ndaluar edhe gjatë natës.

Për të arritur rezultatin e dëshiruar, ju duhet rregullisht kryejnë mollë tillë procedurat. Gjatë muajit të parë të mollë të trajtimit duhet të merren çdo ditë gjatë muajit të dytë të trajtimit - 3 herë në javë dhe të muajit të tretë të trajtimit - një ditë në javë.
Mos harroni se në qoftë se gastrit nuk trajtohet, ai mund të zgjasë një jetës, dhe për më tepër ajo mund të zhvillohet në gastro erozive. Por mos e humbni shpresën, sepse në sajë të recetë të përcaktuara më lart, ju mund të shëruar veten! Kështu që menjëherë të vazhdojë të trajtimit, dhe ne ju uroj një shërim të shpejtë!