Si për të kuruar simptomat e gripit dhe shenjat


Hundë i lëngshëm, ethe, dhimbje fyti - një grip apo të ftohtë? Nganjëherë ata janë të vështirë për të dalluar nga njëri-tjetri, kështu që në shumicën e rasteve kjo ndjenjë e keqe, sidomos në vjeshtë dhe dimër ne ia atribuojnë gripit. Në mënyrë tipike, në disa raste, kjo nuk është e saktë.
Si për të dalluar e gripit nga të ftohtë të përbashkët? Si për të ndihmuar veten kur ne marramendje dhe dobësi?

Simptomat e gripit
Më e rëndësishmja, për të dalluar e gripit nga të ftohtë të përbashkët është një zhvillim shumë të shpejtë dhe kursi i sëmundjes:

ethe për një ditë mund të rrisë temperaturën e trupit të 37 40 gradë Celsius;

rrjedh nga temperaturë të lartë është një temperaturë, ndodh shpejt;
ka dhimbje në sytë, sikur "në bazat e tyre" - dhe fotofobi;
ka dhimbje të muskujve lidhur me dobësimin e tyre të dukshme;
Nuk ka oreks, ndjehet plotësisht i rraskapitur;
dhimbje të fytit, fyt, kemi përshtypjen - "mbipopullim" të sistemit të frymëmarrjes;

Nëse kjo është se si ju mendoni, ju mund të jeni i sigurt - është e gripit. Çfarë duhet të bëni?

Trajtim simptomatik


1. Qëndro në shtrat! Trupi i dobësuar duhet të ketë kohë, jo vetëm për të luftuar virusin, por edhe për shërim. Shënim: Mos perehrivaytesya, ethe dhe kështu tashmë mjaft "të nxehta". Shtëpia duhet të jetë aq i ftohtë dhe objekteve duhet të jetë transmetuar rregullisht.

2. Moisturize acarim! Një sasi e madhe e çajit fluide me kamomil, mbytje urtë tretësirë, ajrit dhe moisturized në dhomë - kjo është një domosdoshmëri. Thata Mukoza më të ndjeshëm ndaj infeksioneve, përmirëson sëmundje.
3. Anti-kollë! Ajrore shënoi kanë probleme. Prandaj, për të pastruar, ju mund të ndihmojë ata kollë shurup (antitussive parë, por pas një ditë expectorant pak).
4. Ngritja e ethe! Provuar temperatura ngritur paksa lejon sistemin imunitar për të përballuar me sëmundje të lehtë. Megjithatë, ne nuk mund të lejojmë rritjen e saj mbi 385-39 C.

5. Përdorni një dietë të lehta! Pak oreksi fillon të kthehet, por trupi ende dobësuar, dhe ai ka gjëra më të rëndësishme se tretjen një vakt të rëndë. Gjatë këtyre ditëve të përpiqen për të ngrënë pjesë të vogla (jo shumë të nxehtë, më të mirë të ushqimit gjysmë të lëngshme).

Terapi shkakor


Gripi shkaktohet nga një virus. Edhe pse trupi ynë copes me heshtje, por ajo do të marrë të paktën disa ditë dhe nuk ka gjasa të jetë e këndshme. Nëse ju doni për të luftuar "në burim", ju keni nevojë për barna antivirale.

Barna antivirale parandaluar replikimin e virusit dhe kështu në mënyrë efektive të shtypur sëmundje. Ata të zvogëlojë intensitetin e simptomave dhe nuk duket tjetër, më të fuqishme.
Megjithatë, në mënyrë për të kuruar punuar në mënyrë efektive, ju duhet të shkruani atë brenda 24-48 orëve pas infektimit apo fillimin e simptomave të gripit. Kjo do të thotë se në qoftë se ju doni të përdorni këto barna, ju nuk keni zgjidhje, por për të shpejt të kërkojnë kujdes mjekësor.