Si për të kuruar pezmatim i lëkurës, simptomat dhe shkaqet


Pezmatim i lëkurës - një sëmundje mjaft e zakonshme, e cila është një inflamacion i manifestimeve të lëkurës që dolën nga ndikimi i fizike, kimike apo faktorëve biologjikë.
Pezmatim i lëkurës mund të shfaqen për disa arsye. Para së gjithash, ky ndikim obligojnë stimuj, të cilat përfshijnë fërkime mekanike të lëkurës, presioni, temperatura dhe uyazyka ekspozimit rrezatimit.
Për të kontaktuar faktorë kimike përfshijnë ndikimin e acideve të ndryshme dhe alkalet, si dhe efektin e disa bimëve: hithër, luleradhiqe sode, qumështore dhe yasentsya.
Nëse pezmatimi alergjik dermatit zgjat disa javë dhe ndodh pas kontaktit të drejtpërdrejtë me ngacmues.


Forma më e rëndë e dermatit atopic është opsioni i tij. Ai ka karakter kronik dhe manifestimet e tij mund të fillojë në fëmijërinë e hershme.
Në manifestimet e para të pezmatim i lëkurës dhe simptoma, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Ndihma e parë për dermatit kontakti është ndërprerja e plotë e stimulit. Në rastet më të rënda të sëmundjes, për shembull, në rastin e djegieve kimike ose ngrirja, kujdesi mjekësor është një domosdoshmëri.
Një dermatolog dhe trajton allergist pezmatim i lëkurës, por në disa raste pacienti dërguar mjekë shtesë. Ata na tregoni se si për të kuruar pezmatim i lëkurës.

Nëse alergjik zbulimin variant sëmundja është kryer stimul, dhe përjashtimi i tij më tej. Kur manifestim i mjekëve atopic sëmundje përshkruajnë antihistamines pritje. Ata ka direkt në lëkurë dhe brenda. Gjithashtu, pacienti mund të shkarkohet marrin drogë glucocorticoid.
Përveç kujdesit mjekësor, trajtimi i dermatit mund të përdorin metodat tradicionale. Avantazhi i tyre në mungesë të efekteve kimike në lëkurë. Efikasitet të lartë ndryshon vaj gjethe delli.

Për të përgatitur atë, ju duhet të marrë në pjesë të barabarta shtrydhur lëng bimë dhe vazelinë, pastaj përzierje deri qëndrueshmëri të qetë. Vaj është aplikuar në ditë për të lëkurës prekur.

Tregues të mirë të japin pako oduvanchykovoho të çajit. Ata hequr ndjesi të pakëndshme të lëkurës dhe, përveç kësaj, të sigurojë lëkurës vitamina dhe minerale të dobishme.
Gjithashtu përdorur në trajtimin e lë dermatitis aloe. Në format e rënda të sëmundjes, duke përdorur kompresa ose lëng nga gjethet e bimëve. Procedura kryhet çdo ditë për 5 javë. Ju mund të shtoni një kompresë të vogël mjaltë, e cila përmirëson ndjeshmërinë dhe lëkurës pigmentim.

Kur pezmatim i lëkurës është shumë e rëndësishme për të përdorur vitaminë E, e cila ndihmon për të ruajtur tonin e lëkurës dhe përtëritje e saj.