Si për të kuruar mastitë Çfarë do të thotë kjo për përdorimNjë nga sëmundja më e zakonshme e gjirit inflamatore të femrave është konsideruar mastitit, e cila në të kaluarën quajtur shpesh hrudnitsey. Shumë shpesh, shumë e konsiderojnë atë një sëmundje moms dembel që nuk ztsidzhuyut qumësht. Megjithatë, në shumicën e rasteve për shkak të goditur infeksion Inflamacioni i gjirit (shpesh Staphylococcus, Streptococcus) në kanalet e qumështit të grave. Kjo mund të ndodhë në gratë e çdo moshe, por është më e zakonshme në fëmijë në gji në gjashtë muajt e parë të ushqyerjes me gji një fëmijë.

Inflamacioni i gjirit të ndryshme një tipar i fshehtë: sa më gjatë që është infektimi nuk trajtohet, aq më e vështirë për të kuruar. Që nga mastitë shërim të shpejtë dhe efektive?
Vetëm një mjek pas diagnozës paraprake të sëmundjes mund të jetë trajtim efektiv. Pas zbulimit të mastitit zakonisht caktohen trajtim konservativ që përfshin një aplikim të plotë të, agjentët e anti-inflamator antibacterial dhe terapi fizike. Që nga antibiotikët janë marrë zakonisht agjentë të kursyer, të tilla si "Amoxiclav", "cephalexin", "clindamycin", "Flukloksatsyllyn" "Ciprofloxacin" dhe disa të tjerë. Për përdorim të jashtëm vaj anti-inflamator të rekomanduara, të tilla si "Baneotsyn." Për anestezi përdoret zakonisht bllokadën novokaina apo analgesics. Shoqëruar shpesh me ethe të rënda mastitë. Është e nevojshme për të reduktuar drogë antipiretik.


Përveç terapisë jashtëm dhe të brendshëm antibiotik, pacientët janë të emëruar shpesh immunomodulators që ndihmojnë në forcimin e sistemit imunitar dhe neutralizuar inflamacion të gjirit.
Me zhvillimin e mastitit qelbëzues zakonisht vetëm metodë efektive e trajtimit është operacioni pasohet nga terapi antibiotike.

Në shumë raste shumë të dobishme në trajtimin e mastitit janë ilaçet tradicionale. Në praktikë, të nxitur aplikimi shpejtë shërim në gjoks fasha me gjethe lakër, kërpudha çaj, panxhar integruar dhe mjaltë. Well fshij gjoks thekur vaj në shtëpi e përgatitur nga niseshtesë së patates dhe vaj perimesh.

Jo gjoks pak efektive masazh. Në përgjithësi, ajo është e rekomanduar për të bërë menjëherë para çdo ushqimi.
Inflamacioni i gjirit - një sëmundje serioze që kërkon trajtim të menjëhershëm. Çdo ditë vonesë rrit rrezikun e komplikimeve të rënda infektive dhe joinfektive për shëndetin e grave, trajtimi i të cilave mund të jetë edhe më e vështirë.