Si për të kuruar sëmundjen periodontale dhe metodat


Sëmundje periodontale është sëmundja më e zakonshme dhëmbëve, dhe në nevojë të vazhdueshëm të trajtimit. Nëse jo, atëherë në fund të fillojnë të shëndetshëm dhëmbët marrë të lirshme dhe të bien jashtë.
Sëmundja karakterizohet nga zhvillimi i ngadalshëm, kronike dhe të rënda një kurë. Sëmundja mund të zhvillohet në mënyrë të pavarur ose kundër trupit të brendshme shkeljeve.
Në zonën e rrezikut për sëmundje periodontale janë njerëz që vuajnë nga diabeti, hyperthyroidism, pancreatitis, kanë çrregullime metabolike dhe bruxism. Gjithashtu, shpesh provokuar fakt për sëmundje është shtatzënia.


Kur sëmundjes periodontale fillimisht prek indet periodontale, e ndjekur nga shkatërrimi i dhëmbëve-qafës është e ekspozuar, si pasojë e që është absolutisht e dhëmbëve të shëndetshëm të lirshme dhe të bien jashtë. Sëmundja fillon me një mishrat banale gjakderdhje dhe arsimit në gingival kryerjen xhepat purulent. Përfundimisht abscese mund të bashkohen.
Trajtimi duhet të fillojë me vizitat e detyrueshme te dentisti. Në fund të fundit, vetëm një mjek mund të përcaktojë shtrirjen dhe fazën e sëmundjes. Dhe mbi këtë bazë të rekomandojë trajtim dhe përgjigje në pyetjen se si për të kuruar sëmundjen periodontale.

Terapi duke filluar zakonisht rekomandohet dentistët për të hequr gurit (për efekt të madh në trajtimin). Ilaçet, trajtimet fizioterapi ose kirurgjikale mjek i zgjedhur në mënyrë individuale për çdo pacient, duke marrë në konsideratë karakteristikat individuale.
E barnave të përshkruara antibiotikët gjerë spektrit, siç mund të infeksionit në xhepat çamçakëz. Lidhu vitaminë dhe imunitet para korrigjuese.
Me terapi fizike metodat punuar terapi mirë vakuumoterapiya dhe lazer. Ata janë pa dhimbje dhe në këtë mënyrë të stimulojë restaurimin e mrekullueshme e proceseve metabolike në mishrat. Nëse është e nevojshme, të caktojë dhe korrigjim kirurgjik të luajtshme dhëmbit-ndreqim.

Në faljen mund të lidheni metodat trajtojnë periodontale popullore sëmundje (nën mbikëqyrje mjekësore). Kur gjakderdhje mishrat janë herbs në vijim, acaroj, knotweed, Bloodroot. Përdoret për rinses gojë dhe banjot.
Nëse jeni të shqetësuar mishrat liri, atëherë përdorni horsetail, lisi, Bergenia. Ju gjithashtu mund të përpiqen për masazh, fërkim në mishrat përzierje e mjaltë dhe kripë (rëndë gjobë). Nuk është një mënyrë e provuar për të pastruar dhëmbët, pluhur dhëmb, të përziera me grinded rrënjët flamurin e ëmbël, dy herë në ditë.

Për të forcuar dhëmbët në mëngjes perezhuyte kujdes fetë hudhër apo fetë qepë, pastaj fol. Erë atëherë hiqni duke përdorur qumësht të ngrohtë.

Objektiv kryesor në trajtimin e sëmundjes, përktheni në shuarje. Ju duhet të bëni të gjitha emërimet mjeku dhe kujdesin me gojë të vazhdueshme.