Si për të kuruar urth, pse është urth


Urth është një ndjesi të pakëndshme djegie që fillon në rajon epigastrike dhe në laring. Urth është rezultat të sëmundjeve të traktit gastrointestinal ose dobësive të valvulës, e cila është vendosur midis stomakut dhe ezofagut.
Ajo është gjithashtu dukuri e mundshme të shtatzënisë, trashje dhe overeating në. Në çdo rast, kjo shkakton siklet dhe ka vetëm një pyetje - si për të kuruar urth.
Trajtimi duhet të fillojë me shqyrtimin gastrointestinal për të konfirmuar ose të hedhur poshtë sëmundje gastrointestinale.
Nëse nuk shkaktojnë atyre urth apo nuk është një fenomen i përhershëm, ju mund të provoni këto trajtime, përdorimin e barnave farmaceutike apo recetat e mjekësisë tradicionale.


Droga Farmaci për trajtimin e urth ndarë në dy grupe-obvalakyvayuschye mukoze esophageal dhe mjetet që të zvogëlojë sekretimit të lëng stomakut. E para janë si më poshtë: - almagel, Fosfalyugel, hastratsyd etj Grupi i dytë është Maalox, Rennie dhe Gastaldo.
Kur zgjedh një produkt për të marrë parasysh se droga tretshëm dhe pezullime janë të shpejt dhe me efikasitet. Ka një numër jo i parëndësishëm i barnave dhe efektet anësore. Prandaj, konsultimi në zgjedhjen e produktit dhe dozen është e rëndësishme.
Nëse preferuar mjekësi tradicionale, këtu zgjedhja është mjaft e madhe. Metoda më e popullarizuar është sode, gjysmë lugë çaji në një gotë me ujë. Skoropomoschnыm mjet i konsideruar, por shpesh nuk rekomandohet të përdorin atë-mund të jetë një shkelje e bilancit me ujë kripë të trupit, duke mos respektuar dozen, djegur rëndë.

Nëse urth punuar edhe qumësht të ngrohtë (gjysmë filxhan), ju mund të hani një mollë të freskët ose karrota. Para se të hahet duhet të pini ujë mineral alkaline është mirë të reduktuar aciditetin e stomakut. Kushti i vetëm - pa gaz.
Me të njëjtin qëllim mund të provoni disa teas dhe bimëve - nenexhik, yarrow, Wort Shën Gjonit dhe kamomil. Me qëllim të parandalimit të urth, rrënja e ëmbël flamuri është përdorur ose xhenxhefil. Merrni një majë e rrënjë grimcuar mbushur një gotë dhe të mbushur me ujë.
Merrni gjatë ose pas ngrënies disa herë në ditë. Ju mund të provoni dhe të ndjek një muaj të agjërimit, hani hikërror. Gjatë shtatzënisë pusi soznykshee shuan një zjarr, arra ndjesi dhe bajame. Zakonisht, vetëm një lugë gjelle arra copëtuar.


Së fundi, ka disa metoda parandaluese: përtypet ushqimin tërësisht, nuk shtrihem menjëherë pasi të hahet, vidyazykatysya ushqime të yndyrshëm, të rritur ballë krevati 10-15 centimetra.