Si për të kuruar rinitit në shtëpi


Hundë i lëngshëm (coryza) - është një nga sëmundjet më të zakonshme infektive të traktit të sipërm respirator. Edhe pse ajo vuan çdo vit rreth 70% të popullsisë, shumica e njerëzve nuk e dinë se si për të kuruar një të ftohtë. Bota ka vaksinë për parandalimin e rinitit dhe yyazytsirnist kapur infeksionin me fillimin e motit të ftohtë është shumë e lartë.
Edhe pse një sëmundje të ftohtë dhe jo vdekjeprurëse, është në mënyrë të konsiderueshme dëmton cilësinë e jetës dhe efikasitetit. Prandaj, ne duhet të fillojmë për të trajtuar sëmundjen sa më shpejt të jetë e mundur - menjëherë pas simptomave të para. Ajo është e mirë për të përdorur për këtë qëllim mjetet juridike popullore. Kjo ndihmon për të shpejt të kapërcyer një të ftohtë, jo duke shpenzuar shuma të mëdha të barnave farmaceutike. Healers Phytotherapist dhe trajtimi në çështjet e undead kërkojnë të ndikojnë në sistemin imunitar të njeriut. Nëse stimulojë mbrojtëse duke përdorur barëra dhe mjetet juridike në shtëpi për të hequr qafe të trupit vetë Sëmundjet.Përmbajtje
 • Lëngshëm hundë - një sëmundje "të dobishme"

 • Simple Këshilla

 • Si për të pastruar hundën?

 • Recipes e mjekësisë tradicionale


 • Pika hundës

 • Recipes me qepë

 • TEAS bimor

 • Inhalacion

 • Ngrohjes

 • Ushqime pikante

 • Vitamina C dhe kalciumi


 • Lëngshëm hundë - një sëmundje "të dobishme"  Edhe pse rinitit shpesh komplikojë jetën tonë, sepse ajo trupi lufton infeksionin. Teshtimë shpeshta dhe hundë defekt jo vetëm që heq rrugët e frymëmarrjes të akumulimit mukozë, por edhe heq viruset. Hape farmaci ose pika për hundë duhet të përdoret si masë sa të jetë e mundur - kjo do t'ju lejojë për të shmangur abuzimin e microflora natyrore të hundës dhe mbrojtëse. Ajo është e mirë për të trajtuar mjetet juridike popullore rinitit - kështu që ju ruani ekuilibrin edhe delikat dhe për të përmirësuar imunitet.

  E rëndësishme! Hundë i lëngshëm, i cili është një simptomë e një të ftohtë, ndonjëherë është e vështirë për të dalluar nga një reaksion alergjik të rëndë - për shembull, polen, pezmatim të kafshëve dhe marimangat pluhur. Mos harroni se rinitit alergjik shoqërohet shpesh me konjuktivit, frymëmarrje të rëndësishme vështirësi, kruajtje, por rrallë me ethe.

  Simple Këshilla  Shumë pyesin: Sa shpejt kuruar një kullojnë hundët? Ju duhet të dëgjoni këto këshilla.

 • Nëse ju jeni kthyer në shtëpi pas hipotermi, mos prisni kur undead fillojnë të zhvillohen. Merrni një dush të nxehtë me vajra esenciale (pisha, eukalipt, nenexhik) ose këmbët duke qenë në ujë të nxehtë me kripë. Pastaj aplikoni kamfor vaj të parfumuar mbi këmbët e tij, veshin çorapet e trasha, banojnë batanije dhe relaksohuni në ngrohtësi.

 • Një efekt i mirë është dhënë mbytje kur të ftohtë. Në ujë që ju mund të shtoni vaj esencial i eukalipt ose çaj kamomil. Kjo ju lejon për të zhbllokuar kongjestion i hundës dhe të shpëtoj nga sekrecione të akumuluara. Thithja bërë në shtëpi është e lehtë - ju vetëm duhet të përkulem ujë të ngrohtë, kreu ukrыvshy me një peshqir dhe thith avujt e shërimit.

 • Wings hundë vajos ndonjë krem ​​kozmetike për të reduktuar acarim të lëkurës.

 • Pini shumë lëngje - ajo thins mukusit dhe hap hundë. Hani nxehtë, steaming enët (p.sh. supë pule), pini shumë çaj me lëng butë apo plak.

 • Ilaç më të mirë për të ftohtë të përbashkët - një hudhër, sepse ajo ka veti të forta antibacterial. Hani 1 karafil 3 herë në ditë para çdo vakt. Gjithashtu rekomandojmë të bërë darkë sanduiç me majdanoz copëtuar (ai përmban shumë vitaminë C), vajra butë dhe grimcuar karafil hudhër.

 • Nëse ju keni një të ftohtë, mos harroni të lani duart shpesh, sidomos pas çdo hundë pastrimi me një ind ose shami.


 • Si për të pastruar hundën?


  Kur pastrimin e shumë hundë njerëz bëjnë gabime, ata i fryjnë ndarjen e të dy vrima në të njëjtën kohë. Kjo metodë rezulton në lëngun purulent që depërton thellë në traktin e sipërm respirator. Për të duhet të pastër hundë ju duhet së pari të hedhur jashtë mukusit nga një vrimë, dhe pastaj - nga ana tjetër. Kjo pastruar mirë hundë, rrufë dhe të shpejt të kalojë.

  Recipes e mjekësisë tradicionale


  Mjekësisë tradicionale e di se si për të kuruar një të ftohtë, sepse sëmundja është njerëzimi i bezdisshëm në të gjithë historinë e ekzistencës së saj. Sot ne ju ofrojmë pika të ndryshme, teas dhe bimëve që mund të ndihmojnë për të shpejt të mposhtur undead në shtëpi.

  Pika hundës


  Kur simptomat e para nuk do të kandidojë në farmaci për pika hundës - ju mund të bëni vetë nga shpenzimet e më pak të holla dhe përpjekje.
  Pika hundës e ujë dhe kripë
  Shkrihet 1 lugë gjelle kripë në një gotë me ujë të freskët. Përdor YTE pikatore për të dalë këtë të lëngshme të parë në një vrimë hunde, pastaj tjetri. Këto pika shtëpi mund të zvogëlojë sasinë e shkarkimit, kripë dhe ekstra pastron hundën e baktereve dhe viruseve që shkaktuan të ftohtë.

  Pika hundës e naftës TUI
  Healers tradicionale rekomandojnë përdorimin e vajit të ftohtë TUI. Ju duhet për të pastruar 100 ml ujë të vluar, shtoni 2-3 pika vaj esencial TUI. Bury hundën sa më shpesh të jetë e mundur deri rinitit nuk ka kaluar plotësisht.

  Recipes me qepë


  Qepë të ndihmojë kurë një kullojnë hundët për një ditë, nëse zbatohet siç duhet. Ne ofrojmë disa nga recetat më të efektshme.
  Çaj me qepë
  Çaj me qepë - ajo yyazytsirno mënyra më e mirë për të luftuar sëmundjen në shtëpi. Ajo është përdorur për shumë vite nga njerëz në mbarë botën. Disa feta qepë të freskëta duhet të rrjep për disa minuta në një gotë me ujë të valë, pastaj të hequr ato. Kur infuzion ka ftohur, pije atë. Kjo procedurë duhet të përsëritet disa herë gjatë ditës, derisa ajo zhduket kongjestion i hundës. Zakonisht një hundë i lëngshëm është dita e parë, por ndonjëherë trajtimi zgjat 2-3 ditë.

  Qepe dhe uthull
  Një tjetër masë efektive për trajtimin e mjeteve juridike popullore rinitit - është qepë marinuar në uthull. Feta qepë të papërpunuara për të pour uthull dhe të presin për të paktën një orë. Pas kësaj kohe ju mund të hani vakt. Ky ilaç do t'ju sjellë lehtësim të menjëhershëm nga rinitit dhe një të mirë (edhe pse një neappetytnыm bit) mënyrë për të lehtësuar simptomat e ftohjet.
  Thithja e qepë
  Inhalimi qepë me një të ftohtë gjithashtu shumë efektive dhe gjithashtu shumë e thjeshtë në ekzekutim. Ju duhet vetëm për të thith erën e qepë copëtuar disa herë në ditë. Dhe edhe më të mirë - Shkruani një fetë e kësaj perime në kalimin hundës, dhe të mbajë disa minuta. Së shpejti do të jetë i lëngshëm - veçanërisht në qoftë se përveç për të trajtuar mjete të tjera popullore.

  TEAS bimor


  Për trajtimin e mjeteve juridike popullore rinitit përdorur sigurisht receta bimor. Zgjidh nga lista jonë do të thotë që ju pëlqen më së shumti.
  Mbledhja Bimor №1
  Rinitit Treat mund të jetë mbledhja e sa i fortë:

 • Hips - 100 g;

 • Shelg leh - 50 g;

 • Lule Linden - 50 g;

 • Borzilok - 20 g;

 • Luledielli - 20 g;

 • Vyazolystnoy meadowsweet barishte - 20 g


 • Si për të përgatitur dhe të aplikoni: bimeve mësipërme tërësisht. 1 lugë çaji i përzierje derdh një gotë me ujë të valë, nën mbulimin për 30 minuta, kullimin. Pini këtë çaj bimor në të nxehtë, ëmbëlsues atë me një lëng butë lugë 2 - 3 herë në ditë. Trajtimi vazhdoi deri lëngshëm tërësisht të shkojnë larg.


  Në programin "jetojnë shëndetshëm" ju të mësoni një shumë informacione të dobishme në lidhje me undead:


  Mbledhja Bimor №2
  Healers Karpate e di se si të shpejt kuruar një kullojnë hundët. Ata rekomandojnë pacientëve një tarifë:

 • Mjedër - 50 g;

 • Fruta apo lule moshuar - 30 g;

 • Tufë lulesh gëlqere - 20g


 • Si për të përgatitur dhe zbatuar 2 lugë përzierje barishte pour 1 filxhan ujë të valë. Pas 5 minutash, i gatshëm për të pirë - pini atë me mjaltë ose sheqer 2-3 herë në ditë. Përveç kësaj, përdorimi i mjeteve të tjera popullore ftohtë.

  Mbledhja Bimor №3
  Trajtimi i ftohtë në shtëpi mund të bëhet me ndihmën e pije:

 • Hips - 30 g;

 • Fryti i barberry - 30 g


 • Si për të përgatitur dhe zbatuar 1 - 1 1/2 lugë frutave grimcuar pour 1 gotë me ujë të ngrohtë dhe ngadalë ngrohjes, ruajtjen vlim të ulët për 3 minuta, pastaj thahet. Supë duhet të pini 2 - 4 herë në ditë për 1/2 filxhan. Trajtimi vazhdoi deri lëngshëm tërësisht të shkojnë larg.
  Mbledhja Bimor №4
  Kjo do të thotë nga stimulon djersitje të ftohtë, kështu që ai gjithashtu ndihmon ftohjet kurë:


 • Shelg leh - 50 g;

 • Lule Linden - 50 g;

 • Rozmari - 20g;

 • Lule hips I - 20 g


 • Si për të përgatitur dhe të përdorni 2 lugë barishte Hidh 1 filxhan ujë, vlim 10 minuta, le të qëndrojë për 5 minuta, tendosje dhe pini supë të ngrohtë në 2 - 3 herë në ditë deri sa të lëngshëm të kalojë plotësisht.
  Çaj me borzilok
  Herb rigon përfshin substanca unike që ndihmojnë për të hequr rinitit. Gjithashtu kjo bimë pastron trupin nga infeksioni dhe rrit imunitetin. Getting shpëtoj e undead duke përdorur borzilok? Është e nevojshme për të përgatitur pije të shëndetshme në shtëpi. Dy lugë bimëve të krijoj një litër ujë, prisni 10 minuta, pastaj tendosje dhe pije pi të gjitha për 2 orë. Përsëriteni këtë procedurë për ditën e dytë dhe të tretë, në qoftë se nuk të kalojë undead. Përveç kësaj trajton ilaç të tjera shtëpiake.

  Inhalacion


  Për trajtimin e rinitit rekomandohet 2 herë në ditë mbytje. Ata mund të bëjnë me një ujë të thjeshtë, por ajo është e mirë për të shtuar në tenxhere një kamfor pak. Ne gjithashtu rekomandojmë për të trajtuar rinitit Inhalations bimor për këtë recetë:

 • Trumzë barishte - 40 g;

 • Lule kamomil - 40 g;

 • Sage lë - 40 g;

 • Shoots e pishe - 40 g


 • Përgatitja dhe aplikimi: 30 g përzierje derdh ujë të valë, të mbajë mbytje mbi një tigan me këtë infuzion. Trajtimi nuk ndalet për aq kohë sa rinitit nuk kalojnë plotësisht.

  Ngrohjes


  Për të mposhtur undead në shtëpi, çdo natë para se të shkojnë në shtrat e ngrohjes. Për këtë qese kanavacë Sasi e vogël kripë tryezë të zakonshëm dhe të ngrohur atë në furrë. Qese të ngrohtë bashkëngjitni cheeks dhe ballin në lehtësimin e mbingarkesës hundës dhe të trajtoj një kullojnë hundët.
  Vezë të ziera - një ilaç i mirë për të ftohtë të përbashkët. Ajo mban ngrohjes për një kohë të gjatë, kështu që kaloni me cilësi të ndihmon të ngrohtë sinuset nazale.

  Ushqime pikante


  Enët gatuar me xhenxhefil, piper i kuq ose kerri, e përdorur shpesh për të trajtuar të ftohtë dhe ftohjet. Me të vërtetë e ndihmon. Ushqim erëza zhbllokuar kongjestion i hundës për shkak të faktit se ajo rrit sasinë e sekretimit hundës dhe largon toksina dhe bakteret që çuan në të ftohtë. Hani qepë të papërpunuara ose hudhër, hani çdo orë 1 lugë çaji salcë rrikë - dhe riniti shpejt të kalojë. Ne gjithashtu rekomandojmë që ju të bëni në shtëpi një pjatë të tillë, hekura integruar xhenxhefil, përziejnë atë me kanellë dhe mjaltë, përfundoi pjatë hani disa herë në ditë (sa më shpesh të jetë e mundur). Përveç kësaj, përdorimi i trajtimit TEAS bimor - dhe ju harroni në lidhje me atë që një kullojnë hundët.

  E rëndësishme! Personat që vuajnë nga urth dhe kanë probleme të stomakut nuk duhet të përdorin këtë metodë

  Vitamina C dhe kalciumi


  Për të kapërcyer të ftohtë, të rregulluar për trupin e tij doza trajtimit shoku të vitaminës C. Kjo nuk do të thotë që ju duhet menjëherë të drejtuar në farmaci - në shtëpi mund të bëjë një energji vitaminë e limoni, portokalli ose lëng lakër. Pini të paktën 3 gota pije në ditë dhe largohu undead.
  Gjithashtu, trajtimi juaj mundësisht futje kalcium shtesë. Ju do të gjeni atë në eggshell (bluaj atë dhe i hedh lëng limoni), ose në produktet e qumështit. Megjithatë, kalcium mund overdry mukozës e hundës, kështu që mos harroni të moisturize rregullisht duke përdorur pika.