Si celulitin shpikur


Sipas një studimi të kryer në SHBA, shumica e amerikanëve besojnë se celulitit - një sëmundje. Kjo nuk është befasuese - sepse në TV vazhdimisht ofrojnë "çlirimin" dhe "shërimin" nga "lëvozhgë portokalli". Gjithashtu gratë janë vazhdimisht frikë se celuliti ndodh për shkak të trazirave të fluksit të gjakut dhe akumulimin e toksinave.


Hapja celulitin

Për herë të parë foli për mjek celulitit francez i cili jetoi në shekullin e nëntëmbëdhjetë, por ai e quajti atë nuk është një sëmundje, dhe gjendja e lëkurës. Kjo u konsiderua normale. Në të njëzetat e fundit përgjithmonë celulitit dha emrin popullore - "lëvozhgë portokalli", por ajo ende nuk është konsideruar si një sëmundje.


Në fakt, celuliti nuk është konsideruar si një problem deri në vitin 1973, ndërsa Nicole RONSARD, pronar i një sallon bukurie në Nju Jork, nuk ka shkruar një libër për kodrat tmerrshme në lëkurë - celulitit. Në të njëjtën kohë ka pasur një libër në lidhje me Dr. Atkinson dietën mrekullueshme. Më pas Atkins dhe RONSARD filluan të veprojnë së bashku. Atkins frikësuar njerëzit dhe artikujt e tyre ata rekomandojnë Facials dhe RONSARD dietë dua doktorin. Pastaj ata u bashkuan nga mjekët e tjerë që shpiku celulitit në të gjitha tmerreve të reja, duke u përpjekur për të tërhequr klientët.

Në fakt, celuliti mund të quhet një sëmundje - por vetëm fazën e tretë dhe të katërt, kur qelizat e yndyrës compress enët e gjakut dhe të ketë dhimbje kur presion në lëkurë, dhe hije kështu cyanotic Z. Edhe në vitet tetëdhjetë yjet e filmit tregoi botës fazën e dytë të celulitit. - dhe se askush nuk dukej i pështirë. Vetë natyra e trupit të një gruaje hedhur akumulimin e yndyrës në kofshët, mollaqe dhe bark. Dhe jo vetëm kjo është: yndyrë në bark duhet të mbrojë fëmijën nga goditjet, dhe në mollaqe dhe kofshët është krijuar aksioneve në rast të urisë. Tani në bagëti modë të sëmurë, kështu që depozitat më pak yndyrë, e cila, në fakt, celuliti është shkalla e parë dhe të dytë, shkaku i grave paniku.Shpikja "minierë ari"


Në fund të viteve tetëdhjetë beauticians kuptojnë se celulitit - një burim i madh të ardhurash. Në media ka pasur histori horror në lidhje me celulitin, gratë filluan të pohojnë se ajo është - një sëmundje e tmerrshme, e cila duhet të heqin qafe e. Këtu dhe atje reklamat krem ​​të ndryshme, procedurat që mund të shpëtoj e celulitit. Dhe në të vërtetë - tani gratë nuk kursejmë para për të hequr qafe të "problemit". Ndërkohë, celuliti është 98% e femrave, madje edhe në atletët. Nëse ju shtrydh lëkura bëhet pabarazi të dukshme më pak - ose më mirë, qelizat yndyrë që janë në çdo person. Ata mohuan nëse njerëzit që vuajnë nga forma të avancuara të anoreksi - një çrregullim mendor në të cilin plotësisht refuzojnë për të ngrënë. Nëse nuk forcë patrajtuar anoreksyka, ai vdes nga lodhja. Privuar nga celulitit dhe ata që vuajnë nga sëmundje vdekjeprurëse - të tilla si kanceri.

Pra, femrat i dashur, mos u bëni merak për parregullsi të vogla të lëkurës - një shenjë e shëndetit!