Si për të zbuluar tuberkulozin në fëmijëri


Infeksioni Tuberkulozi është quajtur, e cila shkakton Mycobacterium tuberculosis, të aftë për të goditur të gjitha sistemet dhe organet, me përjashtim të flokëve, dhëmbëve dhe pjatë gozhdë. Sot, ka disa lloje të sëmundjeve të rënda: tuberkulozi pulmonar, tuberkulozi i nyjeve limfatike, veshkat tuberkulozi dhe tuberkulozi i kockave dhe indeve lidhës dhe nervor. Sëmundje të diagnostikuar mjekun TB të cilët ka studiuar në detaje karakteristikat e tuberkulozit, kursin e saj patologjike e trajtimin dhe parandalimin.


Vaksina e parë kundër tuberkulozit është kryer sapolindur në javën e parë të jetës, nëse nuk ka contraindications. Megjithatë iyazytsirnist infeksionin e fëmijës atje, sidomos në kontakt të ngushtë me pacientët TB. Në vitet e para të jetës trupi i fëmijës të ndjeshëm ndaj sëmundjeve për shkak të punës së mangët e funksioneve mbrojtëse. Për të ndihmuar në parandalimin e pasojave të rënda, prindërit duhet të dinë se si për të zbuluar tuberkulozit në fëmijëri.

Diagnoza e tuberkulozit
Me qëllim të zbulimit të sëmundjes duhet të kryejë një sërë sondazheve. Para së gjithash, përmes pyetjeve të hollësishme, fëmija histori të regjistruar gjithë informacionin e nevojshëm, duket faktorët e mundshme të rrezikut të infeksionit dhe ndjeshmëria ndaj tuberkulozin është vlerësuar nga testi mostër. Nga metodat laboratorike e provimit kryhet gjoks X-ray, gjak dhe pështymë diskreditimi pasmë faringut mur dhe e nevojshme testin Mantoux.


Tuberkulozi në fëmijët dhe adoleshentët të zbulojë mjaft e vështirë, sepse sëmundja mund të jetë e fshehur dhe simptoma ndodhin nën maskën e sëmundjeve të tjera që lidhen me punën e frymëmarrjes, të tilla si bronkit, pneumoni ose SARS. Fëmijët nën tre vjet zakonisht janë vënë në rekord të TB nëse ka iyazytsirnist kontakt fëmijës me pacientin. Rreziku më i madh, natyrisht, paraqet një njeri me një formë të hapur të tuberkulozit. Në fëmijëri mund të transmetohen përmes placenta në barkun e nënës, kur duke përdorur qumështin e lopëve të sëmurë, dhe me anë të thyer lëkurës dhe mukozës.


Shpesh diagnostikuar tuberkulozit në fëmijëri, bazuar në ankesat e prindërve se fëmija i tyre tregon duke qarë, gjumin e tepruar të varfër, ai ka humbur oreksin, humbje peshe ndodh. Shumica e fëmijëve ankohen për dhimbje barku, kapsllëk dhe mostretje, ata vënë re rritje djersitje dhe ulur ndjeshëm veprimtarinë në luhatjet e mundshme e mëngjesit në temperaturën e trupit. Duhet të theksohet se kollë nuk është shenjë kryesor i tuberkulozit, sidomos në fazat e hershme të sëmundjes.

Në vitin e parë të fëmijëve të jetës kalojnë testin Mantoux, atëherë ajo është e planifikuar, deri në 18 vjet. Rezultatet e këtij pediatër testi përfundon nevojën për vaksinim me BCG. Zakonisht, kjo është bërë në moshën 6 dhe 14 vjeç. Vini re se të zbuluar tuberkulozit në fëmijëri me testin Mantoux nuk është gjithmonë e mundur, si rregull, sëmundja shfaqet rastësisht, e cila është vetëm 60% e të gjitha infeksioneve të rrinë Koch.

Faktorët e rrezikut për tuberkulozit në fëmijë:
- kequshqyerja;

- mangësi vitaminë;
- lodhje kronike;
- uyazyka jeta e keqe.

Ju gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për fëmijët në rrezik, në nevojë e testit të rregullt tuberkulozi është:
- pacientët me sëmundjen peptike, diabeti, sëmundje të gjakut, HIV dhe sëmundje sistemike;
- pacientët me grykët kronike, bronkit dhe pneumoni;
- Fëmijët të cilët nuk janë vaksinuar kundër tuberkulozës.

Fëmijët e tillë duhet të shihet në TB, i cili menjëherë kryejnë një ekzaminim të plotë, nëse është e nevojshme - trajtim preventiv për të parandaluar përparimin e formave lokale të tuberkulozit. Adoleshencë mbi 15 vjet kanë dy herë në vit për të marrë x-ray, kjo është për shkak të veçantive të adoleshencës, kur përhapja e mundshme e shpejtë të tuberkulozit.


Këshilla për prindër
Ajo duhet të mbahet mend se pacientët me TB pulmonar janë bartës dhe burimet e infeksionit. Kur ju teshtij, kollë dhe pështymë pikat rozyazytsi zakonshme, të cilat përmbajnë agjent, përhapet lehtë përreth. Dhe më e rrezikshme është se të infektojnë kontakte personale me transportuesi nuk është e nevojshme. Prandaj është shumë e rëndësishme për të marrë të gjitha masat e nevojshme parandaluese që do të ndihmojnë zbulimin e sëmundjes në një fazë të hershme të zhvillimit.

Për qëllim të parandalimit është e nevojshme dhe prindërit dhe fëmijët që do të shfaqen çdo vit dhe nëse është e nevojshme të marrin trajtimin e duhur. Në përgjithësi, trajtimi TB është kryer tërësisht dhe në mënyrë të drejtë gjatë proces i vazhdueshëm. Metoda themelore e trajtimin e tuberkulozit infantile është përdorimi i drogës tuberculostatic. Në fazat e hershme të kimioterapia kronike tuberkulozit emëruar zbatueshme për gjashtë muaj. Atëherë pacienti është dërguar në trajtim sanatorium. Fëmijët nga tuberkulozi lokale duke u trajtuar në një spital derisa procesi veprimtaria nuk vë në gjumë dhe dërguar pastaj në një sanatorium të specializuar për efektet e konsolidimit dhe shërim të mëvonshëm plotë.


Duhet të theksohet se trajtimi i TB tek fëmijët duhet të marrin parasysh karakteristikat psikologjike, anatomike dhe fiziologjike të organizmit që rritet dhe ashpërsia, veprimtarinë dhe përhapjen e tuberkulozit. Prandaj është e nevojshme në mënyrë paralele me kimioterapi, e cila është sot trajtimi kryesor i tuberkulozit, për të marrë në konsideratë gjëra të tilla si regjimi të rreptë, ushqimin e duhur, dhe kohës së tyre të punës. Është e rëndësishme që të plotësoj rregullisht trupin e fëmijës me vitamina.